İş Kurmak İçin Yeni İş Fikirleri

Alpaka Çiftliği Kuran Girişimciler Yününden Çok Para Kazanacak

Alpakalar Türkiye’ye geliyor

alpak yunuHayvancılık sektörü beş yıldır hareketli bir dönem geçiriyor. Aşırı yükselen et fiyatları canlı ve karkas et ithalatıyla dengelendi. Canlı ithalatla da hayvan sayısı 10.5 milyon adetten 13 milyon adete kadar yükseldi. Et ve süt besiciliğine dönük hayvan ithalatı artık durdu. Ancak bir başka hayvanın ithalatı gündemde. Durun hemen yine hayvan ithalatı mı yapılacak diye telaşlanmayın.

Anavatanı Güney Amerika olan alpaka, Avustralya üzerinden Türkiye’ye gelecek. “And Dağları devesi” olarak bilinen ve deve ile koyun karışımı bir şekle sahip olan Alpakalar öncelikli olarak yünü için beslenen bir hayvan.


30 yıldır Avustralya’da yaşayan Haşan Gençtürk, 3 bin 500 adetlik alpaka çiftliğinin ortaklarından. Global Alpaka isimli şirkette lan Frith ve Yüksel Çiftçi ile ortak olan Haşan Gençtürk, alpakaları Türkiye’ye getirmek için nisan ayından bu yana çalıştıklarını söylüyor.

Hayvanları getirebilmek için Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’ndan izinler çıkmış. Son dakikada başka bir engel çıkmaz ise, uyum süreci denemeleri için 10 adet alpaka 17 Aralık’ta Türkiye’ye gelecek.

alpak

Selçuk Üniversitesi Veterinerlik Fakültesi ile uyum konusunda çalışan Haşan Gençtürk, “10 adet alpakayı Konya Selçuk universitesı’ne götüreceğiz. Burada Türkiye’ye uyumlarını inceleyeceğiz. Ciddi bir sorun çıkmaz ise önünüzdeki yıl bin adetlik bir alpaka çiftliği kurmayı planlıyoruz. Henüz yer tespiti yapmadık, araştırmalarımız sürüyor. Bir ki aya kadar nerede kuracağımızı da netleştirmiş oluruz” diyor. Alpakanın et ve sütünün değil yününün değerli olduğunu belirten Gençtürk, şu bilgileri aktarıyor:


“Alpakaların yünü koyun yününden çok daha değerli. Dünyanın unlü markaları A+ ürünlerınde tercih ediyor. Koyun yününün fiyatı 5-6 dolar seviyesinde iken alpaka yünü 70-80 dolar seviyesinde. Alpaka yılda bir defa doğuruyor. Gebelikleri 11.5 ay sürüyor ve yılda altı kilo yün veriyor. Bu hayvanın sütü ancak kendi yavrusuna yetiyor. Hayvan ancak yaşlandıktan sonra kesime gidiyor. Bir alpakadan en az 40-50 kilogram et çıkıyor. Müslüman toplumların da rahatlıkla yiyebildiği bir hayvan. Yalnız hedefimiz et sektörü değil; tekstile dönük çalışacağız. Bu değerli yünleri Türk sanayicisi ile buluşturmak istiyoruz.”


Bir Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu