Haberler

Alışveriş Merkezleri Açılıyor

KORONAVİRÜS salgını nedeniyle çoğu 20 Mart’ta kapılarını kapatan alışveriş merkezleri (AVM), 11 Mayıs itibariyle yeniden ziyaretçi kabul etmeye başlayacaklar. Kapalı oldukları dönemde hijyen konusundaki çalışmalara yoğunlaşan AVM’ler, ortak alanlarda dezenfektan noktaları oluşturdu. Koronavirüsle mücadele konusunda çalışanlarını da bilinçlendiren AVM yönetimleri, kiracılarıyla da sürekli temas halinde olduklarını söylüyorlar.

Carousel îcra Kurulu Üyesi Orhan Demir, son günlerde koronavirüs vaka tablosundaki umut veren rakamların ekonomi için moral kaynağı olmaya başladığını belirtiyor. AVM olarak Alışveriş Yatırımcıları Demeği (AYD) ve perakende sektörünün alacağı kararlar doğrultusunda hareket edeceklerini belirten Demir, şu anda AVM’nin faaliyete geçmesinden sonra alacakları tedbirlerin hazırlığı içinde olduklarını söylüyor. Demir, “Carousel olarak en kötü senaryoya hazırlıklıyız. Ancak tedbirlerin sıkı sıkıya uygulamyor olmasının ve sağlık sistemimizin çoğu ülkeye göre başarıyla işlemesinin salgının hızını azaltacağına ve normal hayatlarımıza en kısa sürede döneceğimize inanıyoruz” diyor.

İLK AÇILACAK BÖLÜMLER

AVM’de ilk etapta hazır giyim, ayakkabı, zücaciye ve parfümeri bölümlerinin hizmete gireceğim belirten Demir, sinema, oyun alanları, restoran, kafe, spor salonu ve kuaförler gibi ünitelerin ise bayram sonrasında faaliyete geçeceğini ifade ediyor.

Demir, şöyle devam ediyor: “Alışveriş merkezimizin kapandığı ilk günden itibaren ekibimiz toplantılarını ve tüm çalışmalarını evden gerçekleştiriyor. Açıldıktan sonraki süreçte izleyeceğimiz stratejileri ve alacağımız önlemleri planladık. Bir anlamda yol haritamızı da revize ettik. 25 yıldır hem iş ortaklarımızla hem de ziyaretçilerimizle aramızdaki güven bağının pekiştiğini düşünüyorum. Bunu korumak da bizim için büyük bir sorumluluk. Evde kaldığımız bu süreç içerisinde sosyal medya hesaplarımızdan iletişimimizi aralıksız sürdürdük. Ziyaretçilerimize keyifli içerikler sunmaya devam ettik.” AVM içinde koronavirüs tedbirlerini içeren panolar hazırladıklarını anlatan Demir, AVM girişi ve çıkışında, yemek katında, yürüyen merdivenlerde ve kasa sıralarında sosyal mesafe kuralına uyulacak şekilde düzenlemeler yaptıklarını ifade ediyor. Ziyaretçilerin ve çalışanların sağlığını korumak için hijyen standartlarını en üst seviyede tutacaklarını ve yılın 365 günü gerekli tüm önlemleri alacaklarını belirten Demir, “Rutin sterilizasyon uygulamalarının yanı sıra Carousel’in her noktasında periyodik olarak özel eğitimli personeller ve profesyonel bir yaklaşımla; zararlı kimyasallar içermeyen su bazlı formüle sahip özel bir hijyen çalışması daha gerçekleştireceğiz. AVM açıldıktan sonraki süreçte çalışanlarımızın AVM girişinde ateş ölçümleri günlük yapılacak ve kayıt altına alınacak. Ayrıca AVM girişlerine termal kamera sistemi kuracağız. Çalışanlarımızın ve müşterilerimizin ihtiyaç duyacakları maskeleri hazır bulunduracağız. Yemek katı ve restoranlardaki oturma düzenini sosyal mesafe kuralına uygun şekilde düzenledik” diyor.

TÜM TEKNİK BAKIMLAR YAPILDI

Kentpark da resmi makamlar tarafından alınan kararlar çerçevesinde 20 Mart itibariyle kapılarını kapatmıştı. Kentpark AVM Müdürü Özgür Başaran da açılışı hazır giyim mağazalarıyla yapacaklarını belirtiyor. AVM’nin kapalı olduğu dönemlerde tüm dezenfeksiyon işlemlerine devam ettiklerini belirten Başaran, bu dönemde AVM’nin tüm teknik bakımlarını da tamamladıklarını söylüyor. Başaran, sözlerini şöyle sürdürüyor:

“Alışveriş merkezinde bazı tedbirler alarak açılış yapacağız. Ziyaretçiler ve çalışanlar için maske takma zorunluluğu olacak. Alışveriş merkezinin belli yerlerine dezenfektan aparatları konumlandıracağız. Anons sistemimizle gün içerisinde birçok kez sosyal mesafeye ve kurallara vurgu yapan anonslarımız olacak. Food court katımızda sosyal mesafe kuralına göre düzen alınacak. Alışveriş merkezinde hizmet noktaları yer alacak. Giriş/çıkış kapılarında, asansörlerinde ve yürüyen merdivenlerde sosyal mesafe için sticker uygulamalarımız olacak. Mağazalara özel alınacak tedbirler konusunda da hazırlıklarımızı yapıyoruz.”

MÜŞTERİ SERVİSLERİ YOK

Point Bornova AVM Müdürü Serbülent Tekinşen de AVM’nin belirlenen kurallara uygun olarak hizmete gireceğini belirtiyor. Sinema, çocuk oyun alanı, spor salonu gibi diğer alanlara kıyasla sosyal mesafeyi korumanın zor olduğu kısımları kademeli olarak hizmete açmayı planladıklarını belirten Tekinşen, AVM’nin kapalı olduğu dönemde yapılan çalışmalar hakkında şu bilgileri veriyor: “Alışveriş merkezimizin ticari faaliyetine ara verdiğimiz günden itibaren ekibimiz Covid-19 konusunda bilgilendirildi. Bu kapsamda temizlik personellerimizin eldiven ve maske kullanmaları zorunlu hale getirildi. Kullanılan kimyasallar değiştirildi. Ortak alanlarda faaliyete devam eden marketimizin ziyaretçileri için hijyen noktaları oluşturuldu. Dezenfeksiyon işlemi 15 günde bir kez mutlaka tekrarlandı. Asansör, yürüyen bantlar, masa ve sandalyeler tek kullanımlık bez ile dezenfekte edilmeye başlandı. Otoparkımızda üç araçlık alana iki araç park edecek şekilde değişikliğe gidildi. Yürüyen merdivenlerin iniş çıkışlarına bilgilendirme metni asıldı.”

Alışveriş merkezinin ticari faaliyetlerine başlamasıyla birlikte profesyonel firma tarafından ilaçlama çalışmalarına aralıksız olarak devam edileceğini belirten Tekinşen, yapılacak anonslarla ziyaretçilerin sosyal mesafe konusunda sürekli uyarılacaklarını söylüyor. Müşteri servislerinin salgın hastalık sona erinceğe kadar yapılmayacağını belirten Tekinşen, “Aynı şekilde kalabalık yaratacak çocuk etkinliklerimize de bir süreliğine ara verdik. Ziyaretçilerimizin giriş yaptıkları güvenlik noktasından itibaren maske takmaları zorunlu hale getirildi. Güvenlik personellerimiz ziyaretçi girişlerinde ateş ölçmeleri konusunda bilgilendirildi” diye konuşuyor.

“MİNİMUM GENEL GİDER”

Kapıları geçici olarak 1 Nisan’da kapatan Van AVM de bu süreçte özellikle hijyen konusunda çeşitli tedbirler aldı. Van AVM Genel Müdürü Bulut Kılıçaslan, AVM’nin hizmet vermeye hazır durumda olduğunu belirtiyor. Bakanlık genelgesiyle kapatılan sinema, çocuk oyun alanları, paket servisi bulunmayan cafe ve restoranların yeni düzenlemelere göre hizmet vereceğini söyleyen Kılıçaslan, bu dönemde yaptıkları çalışmalar hakkında şunları söylüyor:

“Kapsamlı dezenfeksiyon, hijyen ve personele yönelik ateş ölçümü, maske uygulaması gibi önlemlere, kapalı olunan dönem de devam ettik. Öncelikle AVM genelinde mevcut hijyenik koşulların korunması ve daha da iyileştirilmesi için tüm mahallerde detaylı temizlik faaliyetleri gerçekleştirdik, ilaçlama çalışmalarına periyodik aralıklarla devam ettik. Ayrıca yine 26 Şubat’tan itibaren virüs yayılımını minimize etmek maksatlı devre dışı bıraktığımız ısı geri kazanım sistemi, havalandırma ve iklimlendirme sistemlerinde (klima santralleri, hava sirkülasyon kanalları, faneoiller ve benzer cihazlar) rutin bakımların yanında fiziksel temizlik çalışmaları, filtrelerinin yenilenmesi, dezenfeksiyon ve bakım işlemlerini yaptık. Alışveriş merkezlerinde 365 gün hizmet verilmesi sonucu daha önce ortak alanlarda ziyaretçi sirkülasyonu sebebiyle başlanmasına imkan bulunamayan boya, tamirat, bakım gibi zaruri işlemlere de öncelik verdik. Bina ortak genel giderlerini minimumda tutmak için mağazaların güvenliğinin sağlanması, yangın ve benzeri acil sistemler gibi mecburiyetler dışındaki personel, işgücü ve elektro-mekanik sistem hizmetleri asgari düzeye çektik.”

Salgının gündeme geldiği günden itibaren idari talimatlar doğrultusunda tüm sosyal mesafe tedbirlerini aldıklarını ifade eden Kılıçaslan, bu konuda personeli de bilinçlendirdiklerini vurguluyor. AVM içinde sık ve kolay erişilebilir dezenfektan noktaları oluşturduklarım söyleyen Kılıçaslan, ortak alanlardaki oturma alanlarını da kaldırdıklarını kaydediyor. Kılıçaslan, mevcut tedbirlere yeni dönemde de devam edeceklerini belirtiyor.

“KİRACILARIMIZLA İSTİŞARE HALİNDEYİZ”

Yalıkavak Marina da kapılarını açmak için hazırlıklarını tamamladı. Yaz sezonunda uygulanacak tedbirleri hız kesmeden sürdüreceklerini belirten Yalıkavak Marina Ticaret Direktörü Umut Özkan, “Temizlik, güvenlik, peyzaj ve teknik ekiplerimiz dahil tüm kadromuz, yoğun bir şekilde çalışmalarına devam ediyor. Ayrıca COVTD-19 nedeniyle Yalıkavak Marina’nın genelinde ve ortak alanlarda kapsamlı dezenfektasyon çalışmaları da gerçekleştirildi. Diğer taraftan temizlik malzemesi stokları güncellendi, marinamızın birçok noktasına el dezenfektanları yerleştirildi ve temizlik çalışmalarımızın kapsamı genişletildi” diyor. Alışveriş merkezinde bir eczane ve süpermarketin açık olduğunu ve tüm bu süreçte ziyaretçilere hizmet vermeye devam ettiğini belirten Özkan, şöyle devam ediyor:

“Kiracılarımızla istişare halinde, önümüzdeki dönem için ilgili kamu kurum ve kuruluşları tarafından alınacak tedbirler ve belirlenecek politikalar ile paralel şekilde gerekli tüm önlemleri alıyoruz. Konuklarımızı ve çalışanlarımızı Koronavirüsten korumak için düzenli dezenfeksiyon prosedürlerini yoğunlaştırmakta ve etkili personel eğitimleri vermekteyiz. Tüm ortak alanlar 365 gün düzenli olarak özel dezenfektanlar tarafından temizleniyor. Buna ek olarak, insan ve çevre dostu özel dezenfektanlar kullanan ve devlet tarafından onaylanmış profesyonel bir ekip tarafından Covid-19’un yayılmasına karşı kapsamlı bir dezenfeksiyon işlemini de gerçekleştirdik. Bu dezenfeksiyon prosedürü insanlara, hayvanlara ve doğaya zarar vermeyecek ve misafirlerimiz ile çalışanlarımız için güvenli bir ortam sağlayacak şekilde yürütüldü. Temizlik ve hijyen uygulama önlemleri marina, çekek alanı, halka açık alanlar, tüm alışveriş merkezi ve mağazalar, restoranlar, kafeler ve ofis binalarım kapsıyor. Personelimiz düzenli olarak tüm hijyen koruma önlemlerinin artan seviyesi hakkında bilgilendiriliyor. Maske ve eldiven kullanımı artık zorunlu hale geldi ve doktorlar marinada düzenli olarak günlük muayeneler yapıyorlar.”

Rafettin HATİPOĞLU / Markantalya AVM Müdürü
“Renovasyon çalışmasını tamamladık”

AVM’miz fiili olarak kapanmadı ancak Mart ayının son çeyreğinde mağazalarımızın kademeli olarak kapanmasının ardından bizler de işleyişimizi ona göre planladık. Kamuoyunun talepleri doğrultusunda tüm koruyucu tedbirleri almış olarak kademeli bir şekilde açılışa hazır haldeyiz. İlk etapta kamuoyuna da yansıdığı gibi çocuk oyun alanları, restoranlar, sinema vb. sektörlerin dışında kalan bölümlerin hizmete gireceğini düşünüyoruz. Bu dönemde ufak da olsa bir renovasyon çalışması yaparak ziyaretçilerimizin konfor seviyesini üst seviyeye taşıma amacıyla tüm tuvaletlerimizi yeniledik ve bebek bakım odalarımızın sayılarını artırdık. Engelli erişimi kapsamında engelli tuvaletlerimizin sayılarını çoğalttık ve gerekliliklerini yerine getirdik. Asansör ve yürüyen merdiven genel bakım onarım işlemlerini gerçekleştirdik. Trafiği yüksek bir otoparka sahibiz.

Bu kapsamda tüm otopark ve AVM içi yönlendirme sistemini yeniledik. Yemek katında bulunan masa ve sandalye düzenini, asansör içlerini, oturma gruplarını kısacası ziyaretçilerimizin kullanacağı tüm ortak alanları sayı azaltma yoluna giderek ve uyarı çalışmaları ile sosyal mesafeye uygun hale getirdik.

Her katta bulunan el dezenfeksiyon noktalarının sayılarını arttırdık. Alışveriş merkezimiz girişlerinde bulunan halıları içeriğinde dezenfektan bulunan anti bakteriyel malzeme ile değiştirdik. Ziyaretçilerimizin uyması gereken h[jyen, sosyal mesafe vb kuralları anlatan uyarı çalışmalarına devam edeceğiz. Termal kamera, hjjyenik kapı detektörü ve X-Ray cihazlarıyla ilgili çalışmalarımız ise devam ediyor.

Deniz BOZAN / Tepe Emlak Yatırım Genel Müdürü
“Önlemleri kiracılarımızla birlikte alıyoruz”

20 Mart itibarıyla bünyemizdeki alışveriş merkezlerini geçici süreliğine kapattık. Bu tarihten itibaren sadece market ve eczanelerin hizmeti sınırlı saatlerde devam ediyor. İstanbul ve Ankara’da varlık yönetimini yaptığımız alışveriş merkezlerinin farklı hizmetleri ve marka karmaları bulunuyor. Buna göre açılacak üniteler ya da mağazalar farklılık gösterecek. Mağazalarımız ile birebir görüşmeler yürütüyoruz. Talepleri göz önüne alarak en sağlıklı ve doğru şekilde açılış sürecini planlayacağız. Yönetimini yaptığımız tüm alışveriş merkezlerimizde yılın 365 günü tüm temizlik operasyonları hijyen kurallarına uygun olarak gerçekleştiriliyor. Ortak kullanım alanlarının düzenli dezenfeksiyon çalışmalarını aksatmadan sürdürmenin yanı sıra bina içlerindeki temiz hava sirkülasyonu maksimumda kullanılıyor. Girişlerde tüm ziyaretçilerimizin maske takma zorunluluğu olacak. Uzaktan ateş ölçerler ile girişlerde denetim sağlayacağız. Yoğunluk yaşanması durumunda girişlerin kademeli olarak gerçekleştirilmesi sağlanacak. Dijital panolarda sosyal mesafeye dikkat edilmesine dair yönlendirmeler, anons ve hatırlatmalar sürekli aktif olacak. Otoparklarımızda düşük kapasiteyle araç alımı yapılacak.

Tüm bunlara ek olarak açılış yapacak mağazaların alacağı önlemler de büyük önem taşıyor. Biz açılış yapmak isteyen tüm markalarımıza önlemlerimizi ileteceğiz, onların da alacakları önlemleri öğrenerek düzenlemelerimizi tamamlayıp ziyaretçilerimiz için güvenli bir ortam sağlamayı hedefliyoruz.

özbey men

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu