Haberler

Alışveriş Çılgınlığı Kara Cuma

Amerika’da Şükran Günü’nden sonra gelen ve Kara Cuma olarak adlandırılan büyük alışveriş günü bu yıl 28 Kasım’a denk geliyor. Türkiye’den de çok sayıda tüketici bugüne özel indirim çılgınlığından faydalanacak.

SADECE bir günde 9 milyar doları aşan satış yapılıyor.

Yüzde 90’a varan indirimler için dünyanın dört bir yanından turistler ABD’ye akın ediyor. Amerikalıların çılgınca alışveriş yaptığı gün olan meşhur Kara Cuma’dan (Black Friday) bahsediyoruz. Şükran Günü’nden sonra kasım ayının son cumasına denk gelen Kara Cuma, tüm ülke vatandaşlarının indirimli alışverişi iple çektiği bir gün. Giyimden aksesuara, elektronikten kozmetiğe aklınıza gelebilecek tüm lüks markalar için insanların J’grcA kuyruğa girdiği bu günde, mağazalar sabah saat 6’da açılıyor, izdihamlar yaşanıyor, stoklar tükeniyor, firmalar akıl almaz karlar elde ediyor. Bu yıl 28 Kasım’da yaşanacak Kara Cuma için geri sayım başladı. Üstelik sadece ABD’de değil, dünyanın her yerinde” Ülkemizde de Kara Cuma indirimlerinden ABD’ye gitmeden yararlanmak mümkün.

kara cuma

YÜZDE 90’A VARAN İNDİRİM

ABD’de dünyaca ünlü lüks markaların ürünlerinin cüzi fiyatlarla alınabildiği Kara Cuma’da birçok marka yüzde 90’a varan indirimler uyguluyor. Amerikadanis- ^ \ te.com sitesinin kurucu ortağı Seyfi Erol, ABD’de Kara Cuma gününde e-ticaret sitelerinin de büyük indirimler yaptığını söylüyor ve ekliyor: “Örneğin geçtiğimiz yıl, normal dönemde 80 dolara satışa sunulan bir erkek gömleğinin fiyatı Kara Cuma’da 25 dolara düştü. Özellikle çocuk sahibi ailelerin bu dönemde yoğun talepleri oluyor. Önemli bir markanın satışa sunduğu 50 dolarlık çocuk elbisesini Kara Cuma’da 9 dolara alabilmek mümkün olabiliyor” di-yor. Lüks markalar da Kara Cuma indirimlerinde yerlerini alıyor. Sezon fiyatı 2 bin dolardan başlayan bir gece elbisesi, 600 dolara kadar inebiliyor. Bu durumda tek ürün fiyatına 3-4 ürün alınabiliyor. Dolayısıyla tüm bu fırsatlar nedeniyle, dünyanın her yerinden insanlar ABD’deki bu indirim avantajından yararlanmak istiyor.

SEVKİYAT PAHALI

Türkiye’den de birçok alışveriş tutkunu seyahat programını Kara Cumaya denk gelecek şekilde ayarlıyor ve bu fırsatlardan yararlanmak istiyor. Bunun için dünyanın bir ucuna gitmeyi göze alanlar olduğu gibi bu fırsatlardan tek tıkla online olarak faydalanmak isteyenler de yok değil. Artık pek çok Amerikan markası, web sitesinden satın almak istediğiniz bir ürünü Türkiye’ye gönderiyor. Hatta bu markalardan bazılarının web sitesine girdiğinizde sizi Türkçe arayüz karşılarken, ürünlerin TL olarak fiyatını da doğrudan görebiliyorsunuz. Ancak sipariş verdiğinizde yüklü bir sevkiyat bedelini gözden çıkarmanız gerekiyor. Bu bedel aldığınız ürün miktarına göre değişiyor elbette. Ancak en ucuz gönderimin 100 dolardan başladığını belirtelim.

ADRES YÖNLENDİRME SİTELERİ

Ülkemize teslimat yapan markalar olduğu gibi yapmayanlar da var ve bu markaların indirimli ürünlerinden faydalanmak için adres yönlendirme siteleri devreye giriyor. Evet, Kara Cuma indirimlerinden faydalanmanın bir diğer yolu olarak ‘mail forvvarding’ yani adres yönlendirme sitelerine başvurulabiliyor. Bu siteler Amerika’da faaliyet gösteren sitelerden alışveriş yapmanızı sağlıyor. Nasıl mı? Üye olduğunuz ilgili adres yönlendirme sitesi, size sanki ABD’de yaşıyor-muşsunuz gibi özel bir adres veriyor, alışveriş yaptığınızda bu adresi kullanıyorsunuz, paketlerinizi sizin adınıza Amerika’daki sanal adresinizde bu adres yönlendirme şirketleri alıyor. Dilerseniz paketleriniz, gelecek diğer paketlerinizle birleştiril mek üzere bekletile-biliyor. Sonrasında ABD adresinizde biriken alışverişleriniz adres yönlendirme sitesi aracılığıyla Türkiye’deki asıl adresinize postalanıyor. Hemen belirtelim, bu adres yönlendirme şirketlerinin ABD’de bir lojistik merkezi bulunuyor. Dünyada yaklaşık 20 tane adres yönlendirme sitesi olduğu tahmin ediliyor.

Adres yönlendirme siteleri için yol haritası

• Bu siteler için belli bir üyelik ücreti ödeniyor. Örneğin, Amerikadaniste.com’a üyelik 15 dolar. Kullanıcılar bu sayede ABD’de fiziksel bir posta adresine sahip olabiliyor.

• Örneğin Amerikadaniste.com’da üyelik ücreti aylık 9 dolar, yıllık ise 75 dolar olarak fiyatlandırılıyor. İlk ayın üyelik ücreti kayıt ücretine dahil. Üyeler, istedikleri zaman üyeliklerini dondurup servisi kullanmaya devam edebiliyor.

• Üyeler, fiziksel posta adreslerini edindikten sonra, ABD’deki internet sitelerinden online alışveriş yapıp, teslimat adresi olarak bu adreslerini verebiliyor.

• Farklı internet sitelerinden birden fazla sipariş veren üyelerin paketleri ABD’deki adreslerine ulaştığı zaman hesaplarına tanımlanıyor, üyelere paketlerinin ABD’deki adreslerine ulaştığına dair bilgilendirme mesajı gidiyor.

• Bekledikleri paketler posta adreslerine ulaştıktan sonra üyeler, Türkiye adreslerine yönlendirmek istedikleri paketleri seçerek, online olarak gönderim emri veriyor.

• Paketler kargoyla yola çıkıyor ve 2-3 iş günü içerisinde Türkiye’deki adreslerine teslim ediliyor.

TÜRKİYE’DE TEK ÖRNEK

Türkiye’de ise Amerikadaniste.com sitesi tek örnek olarak öne çıkıyor. İngiltere’de Borderlinks.com, ABD’de ise Myus.com adresi en popüler örnekler. Bu sitelere üye olmadan alışveriş yapmak mümkün değil. Üyelik ise belli bir ücrete tabii. Bu sitelerin avantajını özetleyen Amerikadaniste.com sitesi Kurucu Ortağı Seyfi Erol, “Bazı markalardan alışveriş yapmak istediğinizde Türkiye’ye gönderim yapmıyor. Bazı markaların ise gönderim ücreti çok yüksek. Kimse bunu göze alamıyor.

Bu siteler farklı adreslerden alışveriş yapıp tek seferde sevkiyat ücreti ödeme avantajı sağlıyor. Kara Cuma indirimlerinden yararlanan ve bu günde ABD’deki internet sitelerinden alışveriş yapan Türkiye’deki tüketici sayısı ise her geçen yıl artış gösteriyor” diyor.

Seyfi Erol’dan aldığımız bilgilere göre, geçtiğimiz yıl, Aralık ayında ABD’den Türkiye’ye günde ulaştırdıkları paket sayısı diğer zamanlara oranla yaklaşık yüzde 70 artış göstermiş. Erol, “Bu yıl daha da yüksek bir orana ulaşacağımızı öngörüyoruz” diyor.

KARA CUMANIN TARİHİ

Kasım ayının son perşembe günü kutlanan Şükran Günü’nden sonraki Cuma, perakendecilikte Kara Cuma olarak adlandırılıyor. Bu özel gün aynı zamanda Noel alışveriş sezonunun başlangıcı olarak da görülüyor. Perakendeciler yıllık gelirlerinin yaklaşık yüzde 40’ına yakın kısmını Kara Cuma’dan Noel’e kadar geçen dönemde yapıyor. Bugüne Kara Cuma denmesinin ise özel bir nedeni var. Tarihte ilk defa 1961 yılında gazetelerde ‘Black Friday’ olarak bahsedildi. 0 gün de, Philadelphia’da, alışverişten dolayı oluşan yoğun trafik ve zorluklar nedeniyle bu ismin verildiği tahmin ediliyor.

Bugüne ‘kara’ denmesinin bir diğer sebebi de, insanların kar ettiğini düşünerek normal ihtiyacından fazlasını alarak aslında finansal olarak zorlanmasını ifade ediyor. Bir diğer neden ise patlayan satışlar ve nakit akışı nedeniyle şirketlerin muhasebe hesaplarında kırmızı ile gösterilen zarar durumundan, siyah ile gösterilen kar durumuna geçmelerine işaret ediyor. Yüzde 90’a varan indirimlerin yapıldığı bugün son ana kadar hangi ürünlerin indirimli olacağı açıklanmıyor. Kara Cuma öncesi birçok internet sitesi ve forumda bu ürünlerin ne olabileceği hakkında spekülasyonlar yapılıyor.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu