Haberler

70 milyon euro’luk yatırım

DENİZ, kum, güneş bir yana alışveriş, spor, sağlık/estetik, kültür/tarih, sanat gibi birçok alanda inanılmaz geniş bir turizm yelpazesine sahibiz. Her ülkeye nasip olmaz böyle güçlü bir yelpaze. Geçtiğimiz günlerde Zagreb’de güzel bir yatırım için imzalar atıldı. Doğuş Grubu’nun turizm sektöründe faaliyet gösteren şirketlerinden D- Marinas B.V.’ye önemli bir ortak geldi. Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası (EBRD), Doğuş Grubu’nun Hırvatistan, Yunanistan ve Türkiye’de İÜ marinadan oluşan portföye ve D-Mariıı markasına sahip iştirakine 70 milyon euro’luk sermaye yatırımı yaptı. Böylece EBRD turizm sektöründe bugüne kadarki en büyük sermaye yatırımını gerçekleştirmiş oldu.

D-Marinas B.V. yaklaşık 8 bin vatlık kapasitesiyle Doğu Akdeniz çanağının en büyük ve tek uluslararası marina zinciri konumunda. Yeni ortaklık, şirketin büyümesine, yerel turizm sektörünün gelişimine, ekonomik büyümeye ve yeni iş imkânlarının yaratılmasına katkı sağlayacak. EBRD Özel Hissedar Fonu tarafından sağlanan teknik işbirliği fonu, gençlere ve kadınlara yönelik eğitim programları ve iş tabanlı öğrenme fırsatlarını finanse etmekte kullanılıyor. Yerel turizm sektörünü otel ve turizm operatörlerine yapılan yatırımlarla desteklemeyi ve büyütmeyi hedefleyen EBRD, söz konusu yatırımı Doğu Akdeniz Kapsayıcı Turizm Çerçevesi kapsamında gerçekleştiriyor. Yatırım anlaşmasını geçtiğimiz günlerde Zagreb’de imzalayan EBRD Başkan Yardımcısı Jurgen Rigterink, şunları söyledi:

“Bu yatırım ile EBRD, Türkiye, Hırvatistan ve Yunanistan ekonomilerinin gelişimine yönelik desteğinin uzun vadeli olduğunu göstermiş oldu. Turizmin ekonomik büyüme açısından en önemli sektörlerin başında geldiği Türkiye, Hırvatistan ve Yunanistan’da yaptığımız bu yatırımla bu bölgelerde yerel istihdamı desteklemeyi ve yeni iş kollarının oluşmasını hedefliyoruz.”

Doğuş Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Ferit Şahenk ise, bu ortaklığın özellikle Türkiye’nin bir dünya markası olma yolundaki gayret ve çalışmalarına işaret etti. Şahenk şöyle devam etti;

“Doğuş Grubu’nun öncelikli iş alanlarından turizm sektöründe ve bilhassa marinacılık alanında uzun yıllardır devam eden stratejik büyümesinin EBRD gibi önemli bir kurum tarafından benimsenmesi ve değerlendirilmesi bizim için bir iftihar vesilesi. Turizm potansiyelinin giderek yükseldiği Doğu Akdeniz çanağında bölgesel bir güç haline gelen D-Marin’in ulaştığı başarı, bu anlaşmayla tescillenmiş bulunuyor. D-Marin’in yatırım planları da bölgede büyümek üzerine devam edecek. Umudum EBRD ile birlikte bundan sonra da Türkiye ve çevresinde yeni yatırımlara imza atabilmek. Bu iş birliği Türkiye’ye yatırımcı getirmek konusunda Türk iş âleminin global anlamda büyük hedeflere koştuğunun önemli bir göstergesi.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu