Haberler

Yeni Enerji Santrali Kardemirde Elektrik Üretimine Başlandı

YENİ ENERJİ SANTRALİNDE ELEKTRİK ÜRETİMİNE BAŞLADI

50 MW’LIK ENERJİ SANTRALİNDE ELEKTRİK ÜRETİMİNE BAŞLAYAN KARDEMİR, BU YATIRIMLA BİRLİKTE DIŞARIDAN ELEKTRİK ALMAYAN BİR ŞİRKET KONUMUNA GELDİ. ŞU ANDA 2 MİLYON TON ÜRETİM KAPASİTESİNE SAHİP ŞİRKET 2014’TE 3 MİLYON TON ELEKTRİK ÜRETEBİLECEK

kardemir

Kardemir, 50 W’lık Gaz Yakıtlı Yeni Enerji Santrali’nde elektrik üretimine başladı. 37,5 MW olan kurulu elektrik enerjisi üretim kapasitesini, artacak olan çelik üretim kapasitesine paralel olarak artırmak için kurulan yeni santralde yaklaşık 3 yıldır devam eden yatırım çalışmaları tamamlandı. 28 Haziran tarihinde yakıcı ateşlemesi yapılan tesiste ilk elektrik üretimi de 31 Temmuz 2013 tarihinde gerçekleştirildi.


Projenin en önemli özelliğinin Kardemir entegre tesis prosesinde açığa çıkan atık gazların santralde yakıt olarak değerlendirilmesi olduğuna dikkat çeken Kardemir Genel Müdürü Fadıl Demirel, elektrik üretiminde kullanılacak olan hammaddenin bedava olduğunu belirtti. Demirel; “Santralin yapımı yaklaşık 3 sene sürdü. Tesisin ana ekipmanları Çin’den geldi. Diğer ekipmanlar ise Türkiye’de yapıldı. Projenin en önemli özelliği şu ana kadar Kardemir’in havaya attığı, bacalardan atmosfere bırakmış olduğu bir takım yanabilir gazların artık atılmayıp bu santralle yakılarak elektrik enerjisi üretiyor olmasıdır.

Yani bu enerji santralinin hammaddesi hemen hemen bedavadır. Bu nedenle şirketimize ciddi katma değer üretecek bir proje olduğunu düşünüyoruz. Yatırım işletmeciliği olarak da çok az personel ile çalışacak, otomasyona dayalı bir tesis. Çalışan insan gücü ve verimliliği düşünüldüğünde çok çağdaş bir yatırım olarak ön plana çıkıyor. Aynı zamanda çevre dostu bir yatırım olduğuna da dikkat çekmek isterim. Çağımızın beklentilerine uygun, atmosfere atık bırakmayan, tam tersi atmosfere giden gazları daha iyi kullanan bir yatırım. Şirketimizin şu anda kullandığı elektrik gücü 70- 75 MW seviyelerinde. Bu santral tek başına 50 MW üretecek. Kardemir bu yatırımla birlikte artık dışarıdan elektrik almayan ve dışarı elektrik satabilen bir şirket konumuna geldi.Şu anda üretim kapasitemiz 2 milyon ton olmakla birlikte gelecek sene 3 milyon tona çıkacak. Ürün çeşitliliğine yönelik başka yatırımlarımız da var. Yani büyümeye devam ediyoruz. Büyümeye devam ettikçe de enerji ihtiyacımız artacak. O zamanki enerji balansımızda farklı olacaktır. Şirketimiz enerji sorununu çözme konusunda ciddi atılımlar yaptı. Projede emeği geçen yönetim kurulumuzdan tabanda çalışan işçilerimize kadar emeği geçenlere teşekkür ediyor, tesisin şirketimize ve ülkemize hayırlı olmasını diliyorum” dedi.

110 MW KAPASİTEYE ULAŞACAK

Yeni enerji santralinde Ağustos sonu itibariyle elektrik üretiminin 40 MW’a ulaştığı haber verilirken, Kardemir’in toplam elektrik üretim kapasitesi de yeni santral ile birlikte 87,5 MW’a yükseldi. 22,5 MW’lık HES projesi de bağlı kuruluşu Enbatı A.Ş tarafından yürütülen Kardemir’in, böylelikle elektrik enerjisinde 110 MW’lık bir kapasiteye ulaşması bekleniyor. Kardemir’in devam eden 5 No’lu yüksek fırın yatırımına bağlı olarak başka elektrik üretim projelerinin de olduğu biliniyor.Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu