Haberler

Yazar Kasa Pos’ta 2014 Fırsatları

Kapıda, sokakta veya restoranda masa başı ödeme alan tüm işletmeler için artık yazarkasa POS zorunlu. Maliyeti ortalama bin 700 TL olan cihazları almakta zorlanan esnafa bankalar 9 ay vade imkanı tanıyor. Üretici firmalarsa yeni modeller çıkarıyor…


TÜRKİYE’DE, son dört aydır yazarkasa POS kullanılıyor. 1 Ekim 2013 tarihinden bu yana, yazarkasa ve POS cihazını birleştiren yazarkasa POS cihazları artık fiş de veriyor. Artık kapıda, sokakta bir mal satın alan ya da restoranda yemek yiyip masada ödeme yapan herkes, yazarkasa fişini ve POS slipini aynı cihazdan alabiliyor. Yasa ilk aşamada seyyar EFT-POS cihazı kullanan restoran, kafe, su ve tüp satıcısı, otopark gibi hizmet ve ürünleri müşterinin ayağına götüren iş sahiplerine kullanım zorunluluğu getirdi. 31 Aralık 2015 tarihinden itibarense tüm masaüstü POS kullanan işletmeler yazarkasa POS özelliği olan cihazları kullanmak zorunda kalacak.

yazar kasa pos 2014

SEÇİME KADAR SÜRE VAR

Ancak geçen sürede yazarkasa POS kullanımının hâlâ istenen seviyeden uzak bir noktada olduğu gözleniyor. Üstelik uygulamanın hayata geçmesi için defalarca süre uzatımı yapılmasına rağmen…

Hükümet ilk aşamada zorunlu tuttuğu esnafın yazarkasa POS’a geçişi için 1 Temmuz 2013 tarihine kadar süre tanımıştı. Küçük esnafın bu tarihe kadar geçişte zorlanması üzerine, bu süre 1 Ekim 2013 tarihine uzatıldı. Ancak bu da istenen sonucu vermedi. Üç aylık süre uzatımına rağmen yay-gmlaştırılamayan yazarkasa POS’lar için henüz resmi bir açıklama yapılmadı.

îşin ilginç yanı bugüne kadar yazarkasa POS almayanlara bu yüzden daha önce sıkça vurgulandığı biçimde caydırıcı cezalar da kesilmiş değil. Uzmanlara göre, bu durum seçime kadar devam edecek. Yani yazarkasa POS almak zorunda olan ancak bugüne kadar almayanlara herhangi bir ceza kesilmeyecek. Ancak hükümetin seçimden sonra bu konuda harekete geçebileceği uyarısında bulunan sektör temsilcileri, nisan ayından itibaren küçük esnafa yüklü cezalar gelebileceğini iddia ediyor. Edindiğimiz bilgilere göre, denetimler sonucunda yazarkasa POS’a geçmemiş işletmelere, işletmenin büyüklüğüne göre 600 ile 1.200 TL arasında ceza kesilecek.

ŞİMDİLİK 50-100 BİN CİHAZ

Yine sektör temsilcilerinden edindiğimiz bilgiye göre, yazarkasa POS’lar konusunda gelinen nokta istenen seviyenin çok uzağında. Yazarkasa POS’da 450 bin adetlik potansiyel bulunduğunu öne süren yetkililer, ancak var olan sayının halen 50 bin-100 bin civarında olduğunu tahmin ediyor. En iyi tahmine göre, henüz potansiyelin dörtte birine bile ulaşılamamış durumda.

İstatistiklere göre, Türkiye’de 2.2 milyon adet POS cihazı bulunuyor. Buna göre 2015 yılsonuna kadar bu yılki satışlarla birlikte yaklaşık 2.5 milyon POS cihazının yazarkasa POS’a dönüşmesi gerekiyor. Bu sayede kamu otoritesinin kayıt dışım kayıt altına alması bekleniyor. Değişik kesimlerin yaptığı tahminlere göre, hükümetin vergi gelirleri bu sayede 10 milyar dolar civarında artacak.

MALİYETLER ZORLUYOR

Kısacası yazarkasa POS konusunda her kesimin beklentisi yüksek. Hükümet vergi gelirlerini artırmayı planlarken yazarkasa POS üreticileri 2.5 milyon adetlik pazar için hazırlıklarını sürdürüyor. Ancak küçük esnafın kendisi için ciddi maliyet olacak bu cihazları alma konusunda istekli davranmadığım veya davranamadığını da belirtelim.

Bunun nedeni ise bir yazar kasanın ortalama maliyetinin 1.700 TL civarında olması. Küçük esnafın bu konudaki sıkıntısını aşmak amacıyla devreye bankalar girmiş durumda. Yazarkasa POS almak isteyenlere 9 aya varan vade imkanı yaratan bankalar, üretici firmalarla anlaşmalı çok sayıda kampanya da düzenliyor.

Yazarkasa POS almak isteyenler için üretici firmaların 2014 yılında vitrinlere çıkardıkları yazarkasa POS’ları ve bunların teknik özelliklerim derledik…

SÖZ VERENE CİHAZ BEDAVA

Türkiye Ekonomi Bankası (TEB), 2012 yılı son çeyreğinden bu yana yazarkasa POS’la ilgili çalışıyor. Bu yüzden geçiş sürecini iyi değerlendirdiklerini ve sektörde en çok cihaz çeşitliliği sunan banka olduklarını söyleyen TEB Bireysel ve Özel Bankacılık Genel Müdür Yardımcısı Gökhan Mendi, “Mükelleflere dört farklı cihaz ve dört farklı ödeme seçeneği sunuyoruz. Ayrıca firmaların yazarkasa POS kullanıcılarımıza eksiksiz ve hızlı servis vermesi için ortak çalışmalar yapıyoruz. Ödeme kolaylığı, teknik altyapı ve servis kalitesi tercih aşamasında önem verilmesi gereken konular. Müşterilerimiz hangi marka yazarkasa POS tercih ederse etsin biz banka olarak POS uygulamasını sağlıyoruz. Birçok markanın yazarkasa POS uygulamasını destekliyoruz” diyor.

TEB bu süreçte işyerleri için Ödeme Kaydedici Cihaz (ÖKC) konusunda eğitimler de düzenliyor. Ayrıca, tebliğden etkilenmesi muhtemel mükellefleri de bu kapsamda bilgilendiriyor. Yazarkasa POS’ların ortalama maliyetlerinin 1.700 TL civarında olduğunu ve bunun birçok esnaf için pahalı olduğunu belirten Mendi, ödeme konusunda müşterilerine sağladıkları ayrıcalıkları şöyle özetliyor: DESTEK HATTI

“Bazı işletmeler için tek bir cihaz almak da yeterli olmuyor; bu nedenle işletmeler açısından oldukça maliyetli bir hal alıyor. TEB olarak müşterilerimizin karşı karşıya kaldıkları maliyeti karşılamak için çeşitli fırsatlar sunuyoruz. POS ciro sözü ya da Business Card harcama sözü veren mükelleflerin cihaz maliyetlerini karşılıyoruz.

DOKUZ AY VADE İMKANI

Akbank, üye işyerleri hangi yazarkasa POS ürününü tercih ederse ona yönelik hizmet sunuyor. Üye işyeri hangi yazarkasa POS markası ile çalışmak istiyorsa bunu desteklediklerini söyleyen Akbank Ödeme Sistemlerinden Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Mehmet Sindel, cihazların satın alınması için müşterilerine sundukları kampanyalar hakkında şunları söylüyor:

VADE FARKI YOK

“Akbank olarak kampanyalarımızla yazarkasa POS alımmı kolaylaştırarak, ilk adımda KDV mükellefi müşterilerimize önemli avantajlar sunuyoruz. Özellikle küçük esnaf ve zanaatkârlarımız için böyle bir cihazı peşin almanın, nakit akış finans dengeleri açısından zor olabileceğini düşünerek, farklı ihtiyaçlara göre iki farklı kampanya hazırladık. İlk kampanyamızda yazarkasa POS’unu Akbank kredi kartıyla alanlara 28 Şubat 2014 tarihine kadar vade farksız dokuz ay taksit imkânı sağlıyoruz. Kampanya kapsamında ayrıca yazar kasa POS alan Akbank üye işyerlerine, 28 Şubat 2014’e kadar Akbank şubelerinden her ay 10’ar adet, Akbank Direkt İnternet’ten ise sınırsız EFT/havale ve tüm kanallardan sınırsız çek tahsilatı içeren ‘KOTA 10’ tarifesi hediye ediliyor ve hesap işletim ücreti muafiyeti sağlanıyor. Diğer kampanyamızla ise müşterilerimize yazarkasa POS cihazı hediye ediliyor. Esnaf ve zanaatkârlarımıza yönelik bu kampanyamızda, müşterimiz belirlenen vadede taahhüt ettiği ciroyu gerçekleştirdiğinde, cihaz bedeli taahhüdünü gerçekleştirdiği her ay için Akbank kredi kartına chip-para olarak ödenecek.”

OCAK SONU SATIŞTA

Gelelim bu cihazları satan firmalara… Ingenico bu firmalardan biri ve Türkiye’deki tüm bankalarla çalışıyor. Pazarın en büyük aktörlerinden birisi olan Ingenico’nun halen aktif durumda yaklaşık 1.4 milyon POS’u bulunuyor. Firma, alanındaki en gelişmiş ürünlerden birisi olarak kabul edilen İWE280 isimli POS’un ocak ayının sonunda yeni uygulamasıyla birlikte satışa sunulacağını söylüyor. Söz konusu cihazların birden fazla banka ile ortaklaşa “Ortak POS” olarak çalıştığını söyleyen Ingenico Türkiye ve Ortadoğu Genel Müdürü Alpay Sidal, Türkiye seyyar EFTPOS pazarında pazar paylarının yüzde 60 düzeyinde olduğunu söyleyerek, ay sonu itibariyle satışa sunmayı planladıkları ÎWE280’in özelliklerini şöyle özetliyor:

PİL ÖMRÜ UZUN

“tWE280 yazarkasa POS üzerinde 25 farklı banka uygulaması çalışabiliyor. Banka uygulamalarının cihaz üzerinde çalışabilmesi için işyerinin banka ile anlaşması ve bankanın firmamızla anlaşarak uygulama kurulumu yaptırması gerekir. iWE280, iş ortağımız Pavo ve Ingenico Ar-Ge ekiplerince geliştirildi ve üretimi Ingenico tarafından yapıldı. 456 gramlık ağırlığı ile seyyar cihaz özelliği taşıyor. Üstün pil performansıyla arka arkaya yaklaşık 250 kredi kartlı işlemi yapabilen iWE280, saniyede 30 satır baskı yapan yazıcısı ile de satış yapan personelin hayatım kolaylaştırıyor.”Alpay Sidal’ın verdiği bilgiye göre, işletme sahipleri ÎWE280 yazarkasa POS’u ocak ayı sonundan itibaren anlaşmalı bankalardan satın alabiliyor. Taksit ve kampanyalar ise bankadan bankaya değişiyor.

TÜM BANKALARLA UYUMLU

Profilo Ödeme Sistemleri ile VeriFone, güçlerini birleştirerek VX680-El’i hayata geçirdiler. VX680-El’in bir yılı aşkın sürede farklı ülkelerden 100’ün üzerinde mühendis tarafından ile geliştirildiğini söyleyen Profilo Ödeme Sistemleri İcra Kurulu Başkanı Veli Tan Kirtiş, cihazın en önemli özelliğinin kolay kullanılabilirliği olduğunu belirtiyor. Kirtiş, Profilo VeriFone VX 680-El’in diğer özelliklerini ise şöyle sıralıyor:

“Dokunmatik renkli ekranı ve menü seçenekleri sayesinde rahatça işlem yapılabiliyor.

Ayrıca rulo tüketiminin fazla olacağı düşünülerek 15 metrelik rulo ile kullanılacak şekilde tasarlandı. İşlemleri saniyeler içerisinde gerçekleştiren VX 680-E1, PCI PTS 3.X, EMV LEVEL1-2 protokolleriyle güvenli alışveriş ortamı sağlıyor. Temassız (NFC özellikli) kart okuyucu desteğini de üzerinde barındıran ürün, dışarıdan yüklenebilen uygulamalar ve güncellenebilme özelliğiyle de mükelleflere zaman kazandırıyor. Cihaz aynı zamanda ısıya, neme, toza ve düşmelere karşı da dayanıklı. Ürün tüm banka uygulamalarıyla uyumlu. Tek sistem ayrıca tek bir terminal üzerinden satış ve ödeme işlemlerini entegre şekilde gerçekleştirebiliyor.

Her firmanın teknolojisi farklı

BEKO: Çok sayıda banka ile uyumlu çalışan Beko yazarkasa POS, Arçelik ve Avea işbirliği sayesinde entegre GSM kartına da sahip, Türkiye çapında yaygın servis ağı bulunan Beko’da yazarkasa açılışı, banka uygulama açılışı ve GSM aktivasyonu işlemleri tek noktadan ücretsiz yapılıyor. Cihaz, Avea ile yapılan işbirliği, gelişmiş M2M altyapısı ve kapsama alanı sayesinde tüm Türkiye genelinde üst düzeyde hizmet sunabiliyor.

İNFORMATİK: İnformatik Bilişim Teknolojileri, yazarkasa POS sektöründe yüzde 100 yerli tek ürün olan İnPOS’u piyasaya sürdü. İnPOS işletmelere, 100 bin PLU kapasitesi ile tüm ürünlerini kayıt altına alıp işlemlerini kolayca yapma imkanı sağlıyor. Cihazın farklı renk seçenekleri ve kurumsal firmalar için özel çalışmaları da var. InPOS’un satış fiyatı içinde cihazın yanı sıra GSM hattı ve aylık iletişim bedeli de bulunuyor. Teknik servis hizmetleri Fujitsu kanalıyla sağlanan InPOS’un yazarkasa satışlarını Penta’nın 81 ile yayılan bayileri yapıyor.

İNFOTEKS: İnfoteks Fusions Technology, 410G isimli ürününü çıkardı. 4f OG’nin “Standart, Professional ve Uftimate” olmak üzere üç farklı paketi bulunuyor. Bu ürün sayesinde mükellefler birden fazla banka uygulaması ile aynı anda çalışabiliyor. Üzerindeki barkod okuyucusu sayesinde örneğin ilaçların üzerindeki karekod’lar rahatlıkla okunuyor. Coğrafi konumlandırma özelliği yüzünden plaseyerler uzaktan izlenebiliyor, ayrıca online sipariş toplanabiliyor. Bunun dışında A8 İGHZ yüksek hızlı işlemci ve 32 GB’a varan hafıza gibi teknik özelliklere sahip. Fusions Technology data bağlantısında 3G kullanıldığı için cihaz 10 kat daha hızlı veri aktarıyor. GPS özelliği sayesinde kasanın nerede olduğunu uzaktan görebiliyor. Ayrıca QR KOD okuma özelliği bulunan cihaz, dahili kamerası ile otopark ve motorlu kuryeler için Olay Kayıt hizmeti sunuyor.

VERA DELTA: Vera Delta, tüm banka kartları ile sorunsuz çalışıyor. 25 metre rulo kapasitesi ile öne çıkan cihazın 2800 mAh bataryası, 3.5 inç renkli ekranı, yazarkasaya özel PLU tuşları dikkat çekiyor. Ayrıca Vera Delta GPRS, Ethernet, GSM Data, PSTN bağlantı ara yüzleriyle masaüstü kullanıma da uygun. Cihaz ayrıca yurtiçi ve yurtdışı MasterCard,

Visa ve Amex destekleyen tüm yurtiçi ve yurtdışı banka kartları ile de uyumlu. Vera Delta’da, kullanıcılara haftanın yedi günü 24 saat hizmet sağlayan bir çağrı merkezi var.

Ayrıca Türkiye çapında yüzlerce bayi ve yetkili servisle hizmet sunan şirketin yardım masası ve saha destek ekipleri de bulunuyor.

Esin ÇetinelBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu