Haberler

UNESCO temsilcileri Göbeklitepe’ye neden gidemedi?

Şanlıurfa’da yer alan Göbeklitepe kazı alanının Dünya Mirası Kalıcı Listesi’nde yer alması için çalışmalar son hızla sürüyor. Ancak Demet Sabancı Çetindoğan’ın başkanı olduğu Ortak Nesiller Entegrasyon Derneği’nin (ONE) çalışmalarıyla Göbeklitepe’nin UNESCO’nun bu listesinde yer alması için Türkiye’ye gelen 13 kişilik inceleme heyeti, bölgedeki Kobani protestoları nedeniyle Şanlıurfa’ya gidemedi. 11 Ekim’de yapılması planlanan ziyaret haziran ayına ertelendi.

UNESCO temsilcileri

Gelen heyete ise Göbeklitepe yerine programda yer alan İstanbul daha kapsamlı şekilde gezdirildi. ONE Derneği, Dışişleri Bakanlığı ve Kültür ve Turizm Bakanlığı işbirliğiyle 10-13 Ekim tarihleri arasında UNESCO Dünya Miras Listesi Komitesi üyeleri ve çeşitli uluslararası kültürel ve tarihi miras örgütlerinin temsilcilerinin katılımıyla İstanbul’da çeşitli ziyaretler ve toplantılar gerçekleştirildi.


Katılımcılar Dünya Miras Listesi’nde yer alan Tarihi Yarımada’nın kalıcı listede olması için gezdirildi.

ONE Derneği’nin Başkanı Demet Sabancı Çetindoğan, Onursal Başkanı Çiğdem Simavi, Danışma Kurulu Başkanı Prof. Dr. İlber Ortaylı olurken, kurucu üyeleri arasında ise Ahmet Kocabıyık, Dr. Serpil Ayaslı, Sevda Elgiz, Sedef Korkmaz, Tilda Tezman, Alinur Velidedeoğlu ve Prof. Dr. Savaş Arslan yer alıyor. Derneğin üyeleri arasında Semahat Arsel, Ömer Koç ve Nedim Esgin gibi isimler de var.Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu