Perşembe , Haziran 21 2018
Anasayfa / Haberler / TÜRKONFED’den yeni ekonomi raporu

TÜRKONFED’den yeni ekonomi raporuTÜRKONFEDTürk Girişim ve iş Dünyası Konfederasyonu’nun (TÜRKONFED) uzmanlara hazırlattığı Eylül 2014 ekonomi raporunda, ekonomik, siyasal ve bölgesel sorunların büyüme üzerinde yaptığı baskıya dikkat çekildi. Büyümeyi hızlandırmanın iki yolu olduğu belirtilen raporda, bunlardan birinin kısa, birinin uzun olduğu vurgulandı. Raporda, uzun yol ‘ekonomik reformlar’, ‘kısa yol ise faizleri indirmek ve/veya kamu harcamalarını artırmak’ olarak açıklandı. Raporu değerlendiren TÜRKONFED Başkanı Süleyman Onatça, bu iki yoldan hangisine sapılacağının belirlenmesiyle, Türkiye’nin 2015 ve sonrasındaki performansının netleşeceğini söyledi.
Onatça, “Bu yollardan biri kısa, diğeri uzun. Ne zamandır unutulmuş olan ekonomik reformlardan oluşan uzun yolun performansı yükselteceği kesin, ama sonuç alınması birkaç yıl sürer. Faizleri indirmek ve/veya kamu harcamalarını artırmaktan oluşan kısa yol ise 6-9 ay boyunca ekonomiye bir hayat öpücüğü verir; ama arkadan reformlarla desteklenmezse, ekonomiye hayatiyet kazandırmaz. Tam tersine bir sonraki dönemde karşı karşıya olunacak sorunların büyüklüğü artar” dedi.

İlginizi Çekebilecek Benzer Konular

Bunu da İnceledinizmi ?

BES nasıl işliyor?

Dış dünyadan katılımcılar tarafından sisteme aktarılan katkı payları, fonlarla bir taraftan büyümeye ve sistemi büyütmeye …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.