Haberler

Satılık ve kiralık modern ofis projeleri

Yeni ofis projelerinde çalışan ihtiyaçlarına yönelik özellikler giderek ön plana çıkıyor. Kat bahçeleri, toplantı ve spor salonları, dinlenme alanları ve hobi alanları ile dikkat çeken A sınıfı yeni ofis projelerinde, sekretarya, sağlık ve vale hizmetleri gibi uygulamalar da var…


İSTANBUL, Ankara ve İzmir’de A sınıfı yeni ofis projelerinin sayısı hızla artıyor. Kurum imajına önem veren ve çalışanlarının konfor standardım artırmak isteyen firmalar, artık daha modern ofisleri tercih ediyor. Geniş kat planları olan ve açık ofis standardına uygun A sınıfı ofisler hem kullanıcı hemde yatırımcı tarafından daha çok rağbet görüyor. Bin 300 ile 2 bin 500 metrekarelik açık ofisleri tercih eden şirketlerin sayısı hızla artıyor. Ofis konforu ve teknolojisi konusunda çıtayı yükselten şirketlerin son yıllarda yatay ve geniş kat planlan olan açık ofis sistemine uygun alanları tercih ettiğini vurgulayan uzmanlar, ofis binalarında yer alan kuaför, lostra, kuru temizleme, market ve spor salonu gibi sosyal alanların da önem kazandığını belirtiyor.

ofis

OFİS YATIRIMLARI ARTTI

İstanbul’da Zincirlikuyu-Maslak arasındaki merkezi iş alanında (MÎA) yoğunlaşan ofis pazarı, Mecidiyeköy, Beşiktaş, Fulya, Kağıthane, Kartal, Levent, Ataşehir, Kozyatağı, Altu-nizade, Kavacık, Ümraniye, Maltepe, Küçükyalı, Fikirtepe

ve Bayrampaşa’ya doğru yayıldı. A sınıfı ofis binası arzı, 2014 /ılı üçüncü çeyreğinde 3.8 milyon metrekareye ulaştı, inşaatı devam eden yeni projelerle birlikte ofis stokunun 4.3 milyon metrekareye ulaşacağı tahmin ediliyor. 2014’te pazara katılacak A sınıfı ofis stokunun yüzde 41’lik kısmı, MİA’da yer alıyor. Stoğa yeni katılacak A sınıfı ofis binalarının yüzde 24’ü ise Kartal, Ataşehir, Kağıthane ve Fikirtepe gibi semtlerde inşa ediliyor.

Yeni projelerle birlikte ofis pazarındaki rekabet de arttı. Zineirlikuyu, Levent ve Maslak gibi bölgelerde yükselen kira bedelleri nedeniyle tasarruf etmek isteyen firmalar, Kağıthane, Ümraniye, Ataşehir, Kozyatağı, Maltepe, Kartal ve Küçükyalı gibi bölgelere yöneldi. Zincirlikuyu-Maslak arasında ofislerin metrekare kirası 35-48 dolar arasında değişiyor. Kağıthane, Ümraniye, Maltepe ve Kartal gibi semtlerdeki A sınıfı ofislerin kira bedeli, Zincirlikuyu ile Maslak arasındaki ofislere göre çok daha uygun. Ticari gayrimenkul üzerine finansal ve profesyonel hizmetler veren JLL Türkiye uzmanları, ikincil bölgelerde A sınıfı ofislerin 20 ile 30 dolara kiralanabildiğini söylüyor.

MODERN OFİSLER TERCİH EDİLİYOR

Gayrimenkul sektörünün gelişmesiyle birlikte modern ofis projeleri de sıklıkla üretilmeye başladı. İstanbul’da üç milyon metrekareyi aşan ofis pazarı hızlı bir değişim yaşadı. Yeni A sınıfı ofis projelerinde artık toplantı salonu, fuaye alanları, fitness salonu, dinlenme alanları, açık ve kapalı otoparklar, güvenlik, vale, lobi ve resepsiyon hizmetleri verilmeye başladı.

Araştırmalara göre, işyeri sahiplerinin yüzde 61’i mevcut ofisinden memnun değil. Firmaların yüzde 25.3’ü ofislerinin küçük olması, eski bir yapıda bulunması, çevresinin gürültülü olması ve asansörlerinin yetersiz olması gibi fiziksel yapı sorunlarından şikayetçi. Yüzde 16.3’ü otopark olmaması, yüzde 7.7’si ulaşımın zor olması, yüzde 7’si lo-kasyonun doğru olmaması, yüzde 4.3’ü ısıtma sistemlerinin yetersiz olması, yüzde 4’ü kiranın yüksekliği ve yüzde 3’ü de yetersiz güvenlikten yakmıyor.

Yeni ofis satın almak isteyen işyeri sahipleri artık ‘modern çalışma ortamına’ geçme fikrini benimsemiş durumda. Iş sahiplerinin yüzde 53’ü peşin, yüzde 28.3’ü peşin para ve banka kredisi, yüzde 17.3’ü banka kredisi ve yüzde 1.3’ü de leasing yoluyla yeni ofis satın almak istediğini belirtiyor.

Satılık ve kiralık modern ofis projelerini, özeliklerini ve fiyatlarını araştırdık…

ECUPSE MASLAK

Artaş Grubu’nun İstanbul Maslak’ta inşa ettiği Edipse Maslak projesinde, 34 bin metrekare ofis alanı bulunuyor. 129.14 ile bin 516 metrekare arasında farklı büyüklükte ofis seçenekleri sunulan projede, fiyatlar bir milyon 185 bin ile 13 milyon 340 bin TL arasında değişiyor. Projeden, yüzde 25 peşinat, aylık 0.94 faiz oranı ve 60 ay vade ile ofis sahibi olmak mümkün.

7/24 kontrollü araç ve yaya giriş çıkışı bulunan proje, güvenlik personeli, kapalı devre güvenlik kamerası sistemi, görüntülü intercom sistemi, yangın ve duman alarmı gibi sistemlerle donatılmış. Çalışanlar için kapalı yüzme havuzu, fitness salonu, sauna, buhar odası, hobi salonu ve oyun alanı gibi sosyal donatı alanları da unutulmamış.
Satış Ofisi: 0212 285 44 54

TARLABAŞI360

Çalık Gayrimenkulun İstanbul Tarlabaşı’nda gerçekleştirdiği kentsel yenileme projesi Tarlabaşı 360’da, rezidans dairelerin yanı sıra 96 ofis bulunuyor. 63 ile 588 metrekare arasında farklı büyüklüklerdeki ofislerin metrekare fiyatı 6 bin dolardan başlıyor. Projede, 63 metrekare büyüklüğündeki bir ofisin satış fiyatı 503 bin dolar. Peşin ödemeye yüzde 5 indirim uygulayan firma, 48 ay faizsiz taksit seçeneği de sunuyor.Rezidans ofisler için yeraltında 395 araçlık otopark bulunan projede, ofislerin yüzde 70’i satılmış. Cephe mimarisinde tarihi dokuyu modern mimari ile birleştiren projede, konsept caddeler, sanat galerileri, mağazalar ve yemek mekanları bulunuyor.
Satış ofisi: 0212 293 9310

SIGNATURE FERKO

Ferko İnşaat, İstanbul Levent’te Metrocity ve Kanyon arasında kalan 11 dönüm arazi üzerinde Signature Ferko ofis projesini inşa ediyor. 350 milyon dolarlık yatırımla inşa edilen projede 30 katlı blokun 25 katını satmayı planlayan Ferko İnşaat, altı katlı bloktaki ofislerle beraber 30 katlı bloktaki 10 bin metrekareyi ise kiralayacağını açıkladı. Projedeki ofislerin metrekare satış fiyatları 8 bin 200 ile 12 bin dolar arasında değişiyor. Projedeki kiralık alanların metrekare fiyatları 45-50 dolar arasında.

Klasik iş ortamı anlayışını yok eden ferah ve modern ofisler bulunan proje, içindeki ‘Kent bahçesi’ ile dikkat çekiyor. Kent bahçesi konsepti ile oluşturulan yeşil alan, kafe ve restoranlar ofis çalışanlarının motivasyonunu yükseltmek için tasarlanmış.
Satış ofisi: 0212 2681144

PREMIER KAMPÜS OFİS

Feryapı’nın Kağıthane’de Çelikler Ltd. Şirketi’nin arazisine inşa ettiği Leed Gold Sertifikalı Premier Kampüs Ofis projesi, 50 ile 10 bin metrekare arasında farklı ofis seçenekleri sunuyor. Akıllı ve sosyal bina yönetim sistemine sahip edilen projede, ofis fiyatları 113 bin dolardan başlıyor. Firma, banka kredisi olmaksızın 36 ay vade uyguluyor.

Altı bin metrekarelik meydan ve bin 250 metrekarelik bahçeye sahip projede, içinde spa, havuzlar, pilates, squash, mini basketbol sahası, sauna ve vitamin bar olan bin 200 metrekarelik bir spor merkezi yer alıyor. Projedeki lounge plus ve break room’da özel misafirlerinizi ağırlayabilir, yemeklerinizi ise kantin, restoran ve kafelerde yiyebilirsiniz. Her katta dinlenme alanları ve kat bahçeleri bulunan projede, arşiv ve depo alanları, hobi alanları, bilgi teknolojisi ve teknik destek birimi, sağlık odası, fotokopi merkezi, kargo ve posta dağıtım merkezi, sekreterya, temizlik ve vale hizmetleri de var.
Satış ofisi: 0212 222 47 47

MY OFFICE 212

Ağaoğlu’nun İstanbul Güneşli’de inşa ettiği My Office 212 projesinde, 80 ile 126.42 metrekare aralığında farklı büyüklükte ofis seçenekleri sunuluyor. Fiyatlar ise 468 bin ile 724 bin TL arasında değişiyor. Yüzde 10 peşinat, yüzde 50 banka kredisi ve faizsiz ara ödemelerle ofis sahibi olunabilen projede, firma yüzde 50 peşin ödeyene 50 ay faizsiz taksit seçeneği sunuyor.

Projede, housekeeping, concierge, sağlık kulübü ve ücretsiz araç servisi gibi hizmetler var.

AKTEM PLAZA

Akdemir Makina’nın İstanbul Bağcılar’da 29 bin 175 metrekare arazi üzerinde inşa ettiği Aktem Plaza’da, 13 katlı tek blokta yedi dükkan ve 70 ofis bulunuyor. 122 ile 310 metrekare arasında farklı büyüklükte ofis seçenekleri sunuluyor
Satış ofisi: 0212 659 70 00

DAP VADİSİ

DAP Yapı’nın İstanbul Çağlayan’da 40 dönüm arazi üzerinde inşa ettiği DAP Vadisi’nde Z, Bumerang, İ Ofis, A Ofis ve Y Ofis’in artından S Ofis’i de satışa sundu. 184 ofis ve 19 dükkan bulunan S Ofis’te, 50 ile 125 metrekare arasında farklı büyüklükte ofis seçenekleri sunuluyor. Projede, fiyatlar 380 bin ile 890 bin TL arasında değişiyor. Firma, yüzde 30 peşinata 30 ay faizsiz taksit seçeneği sunuyor.VIP Asistan (7/24 özel asistan) hizmeti sunulan projede, ofis sahipleri ve çalışanlar için back office, concierge, özel gün organizasyonları, özel kurye, kuru temizleme, kuaför ve terzi gibi hizmetler sunuluyor.
Satış ofisi: 0212 294 32 42

BUSINIST OFFICE

Vartaş ve Rochel’in İstanbul Fikirtepe’de inşa ettiği Busi-nist Office projesi, 116 bin metrekare arazi üzerinde üç kule olarak yükselecek. 393 ofis ve 22 ticari alan bulunan projede, kat bazında bin 250 metrekare büyüklüğünde ofis alanları bulunuyor. 45 ile bin 200 metrekare arasında farklı büyüklüklerde ofis seçenekleri sunulan projede, ofislerin metrekare satış fiyatları 4 bin ile 6 bin dolar arasında değişiyor.

Çalışma verimliliğini artırmak için güneşin olumsuz etkilerini azaltacak yönlendirmeler yapılan projede, kat bahçeleri ve çarşı katında mağazaların yanı sıra kafe ve restoranlar, arşiv depoları, kuru temizleme, terzi, lostra, kuaför, kırtasiye, copy çenter (baskı merkezi), eczane, vale, fitness salonu, eğlence merkezi, kreş ve sağlık merkezi gibi donatı alanlarına yer verilmiş.
Satış ofisi: 444 6013

NİDA KULE ATAŞEHİR

Tahincioğlu Gayrimenkul’ün İstanbul Ataşehir’de 13 bin metrekare arazi üzerinde inşa ettiği Nidakule Ataşehir A Plus ofis projesi, 190 ofis, 21 ticari alan ve bir adet konferans salonundan oluşuyor. 30 katlı bir ofis kulesi, üç katlı yatay ofis ve mağazaların yer aldığı projede, 135 ile bin 150 metrekare arasında farklı büyüklükte ofis seçenekleri sunuluyor. Projede, metrekare satış fiyatları 6 bin 500 TL’den başlıyor. Projede, ofislerin metrekaresinin 25 dolardan başlaması bekleniyor.

Kameralı güvenlik ve kapalı otopark alanları, kesintisiz elektrik enerjisi sağlayacak güçte jeneratörler, temiz hava sağlayan havalandırma sistemi bulunan projede, teras bahçeleri ve fitness merkezi gibi sosyal donatı alanlarına da yer verilmiş.
Satış ofisi: 444 48 46

RIVER PLAZA

Özdilek Holding’in İstanbul Büyükdere Caddesi üzerinde Levent’te inşa ettiği 32 katlı River Plaza’da, 35 bin metrekare kiralanabilir alan bulunuyor. 366 ile bin 369 metrekare arasında esnek ofis alanları sunulan projede, kiraların metrekaresi 35-45 dolar arasında değişiyor.

A+ enerji tasarruflu ve LEED Gold sertifikasına aday olan projede, 600 araç kapasiteli dört katlı otopark, elektrikli araç şarj istasyonları ve heliport alanı bulunuyor. Metroya ve Özdilek Park AVM’ye direkt bağlantısı olan ofis blokunda, bisiklet ve motosiklet park alanları da var.
Kiralama ofisi: 0212 444 15 14

RÖNESANS ATAŞEHİR

Rönesans GYO’nun İstanbul Ataşehir Kozyatağı’nda inşa ettiği Rönesans Ataşehir, 140 metre yükseklikte 36 katlı tek bir blok olarak tasarlanmış. A sınıfı ofis projesinde, 32 bin 600 metrekare ofis ve 11 bin 400 metrekare mağaza alanı bulunuyor. Projede 350 ile 2 bin 580 metrekare aralığında farklı büyüklükte ofis alternatifleri sunuluyor. Propin tarafından kiralanan ofislerin metrekare kira aralığı ise 24-26 euro arasında. Akıllı bina teknolojileri ile donatılan projede, çalışanlar için restoran ve kafeler, market, kuru temizleme, lostra, kuaför, toplantı odaları, duş ve soyunma kabinleri, peyzaj alanları ve kat bahçelerine yer verilmiş.
Kiralama ofisi: 0212 217 85 55

SARPHAN FİNANS PARK

Sarp Grup’un İstanbul Ataşehir’de 280 dönüm arazi üzerinde inşa ettiği Sarphan Finans Park projesinde, rezidans, otel ve ofis blokları yer alıyor. Projede 13 katlı ofis blokunda, 22 ile 140 metrekare arasında farklı büyüklükte ofis seçenekleri sunuluyor. Ofislerin fiyatları ise 620 bin TL’den başlıyor. Peşin ödemeye yüzde 10 indirim yapan firma, yüzde 50 peşin ödeyene 12 ay faizsiz taksit olanağı da sunuyor.

Dört katı otopark olarak planlanan 13 katlı ofis bloğunda lobi, resepsiyon, dükkanlar ve süs havuzlarına yer verilmiş. Merkezi ısıtma ve soğutma sistemi bulunan projede, üç tane panoramik asansör mevcut.
Satış ofisi: 444 47 33

VARYAP PLAZA PENDİK

Varyap İnşaat’ın Pendik’te. 7 bin 300 metrekare arazi üzerinde inşa ettiği Varyap Plaza Pendik projesinde, 278 bağımsız bölüm bulunuyor. 32 bin metrekare kapalı alana sahip dokuz katlı ofis bloğunda, 69 ile 287 metrekare büyüklüğünde ofis seçenekleri sunuluyor. Yüzde 50 peşinata 60 ay faizsiz taksit seçeneği sunulan projede, fiyatlar 322 bin ile bir milyon 500 bin TL arasında değişiyor. Ofisler, metrekaresi 12-25 dolar aralığında kiralanabiliyor.

Anadolu Yakası’nda Marmara Denizi ve Adalar manzarasına sahip A tipi yatay ofis projesinde, kafe, restoran, özel yemek salonları, eczane, kuru temizleme, terzi, kuaför, fotokopi merkezi, bilgi teknolojileri merkezi, toplantı salonları, yapı ve gıda marketi gibi sosyal donatı alanlarının yanı sıra kameralı güvenlik ve kapalı otopark alanları bulunuyor.
Satış ofisi: 0216 494 22 88

Avi ALKAŞ / JLL Türkiye Ülke Başkanı
“Metro hattı üzerindeki ofisler tercih ediliyor”

Gelişen toplu taşıma altyapısı ile birlikte, çalışanlar servis araçları yerine metro gibi trafikten etkilenmeyen toplu taşıma araçlarını tercih ediyor.

Bu nedenle şirketler, giderek artan bir oranda metro hattına yakın yerlerdeki ofis binalarına taşınıyor. Ulaşım altyapısındaki iyileştirmelerle, ülke çapındaki yüksek kalitede modern ofis arzının yaklaşık yüzde 80’ini sağlayan İstanbul’daki Levent-Maslak aksındaki merkezi iş alanına ek olarak, metro hattı açılan ya da projelendirilen lokasyonlar önem kazanıyor. Kağıthane, Seyrantepe, Ümraniye, Kozyatağt, Küçükyalı, Maltepe ve Kartal gibi mevcut ve planlanan raylı taşıma sistemi olan semtler, yerel ve uluslararası ofis kullanıcıları tarafından en çok tercih edilen bölgeler olarak öne çıkıyor. Metro projelerinin olduğu bölgelere artan arz ve taleple birlikte kira oranlarında da artış eğilimi var. 2019 yılı sonuna kadar bitirilmesi planlanan yeni toplu taşıma sistemleriyle birlikte, İstanbul’un global ofis kullanıcıları tarafından daha fazla tercih edilir hale geleceği ve rekabet gücünün de artacağını öngörüyoruz.Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu