Haberler

Perşembe Pazarı artık cazibe merkezi

Galataport ve Metro’nun etkisi çevre semtlerin de havasını değiştirdi. Perşembe Pazarı, Azapkapı ve Şişhane büyük bir dönüşüm içinde. Bölgede çok sayıda yeni otel ve restoran inşaatı var. Herkes bölgede bina bakıyor.


GALATAPORT olarak bilinen Türkiye Denizcilik İşletmeleri’ne ait İstanbul Salıpazarı Liman Sahası’nın özelleştirilmesi sadece Karaköy-Salıpazarı güzergahını etkilemedi. Karaköy-Azapkapı arasında Perşembe Pazarı Caddesi ile Şişhane’ye çıkan Emekyemez Yolcuzade İskender Caddesi de büyük bir değişim geçiriyor. Caddede ve çevresindeki bütün sokaklarda otel, pansiyon ve restoran-bar gibi turistik yatırımlar birbiri peşi sıra kendisini göstermeye başladı.

persembe pazari

PERŞEMBE PAZARI DEĞİŞİYOR

Geçen hafta, Salıpazarı Liman Saha-sı’nın 30 yıllığına özelleştirilmesi ihalesini mayıs aymda 702 milyon dolarlık teklifle Doğuş Holding’in kazanmasınm ardından Karaköy ile Salıpazarı arasındaki değişimi ve yeni otel yatırımlarını sizlere aktarmıştık. Galataport’un etkilediği bir başka bölge de Perşembe Pazarı Caddesi. Caddedeki değişimi tetikleyen sadece Galataport değil elbet. Şişhane-Yenikapı arasındaki metro inşaatının bitmesi de bölgedeki yatırımlara hız kazandırmış. Metronun Şişhane girişinde İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin inşa ettiği bin 50 araçlık kapalı otopark tamamlanmak üzere. İstanbul’un bu en büyük otoparkının bir ay içinde açılması bekleniyor.

DEĞİŞİMİN AYAK İZLERİ

Bir dönem demir tüccarlarının üssü olan Perşembe Pazarı’nın ilk oteli Golden Park, Kervansaray Group tarfından açıldı. Caddenin Karaköy girişinde Nart Sigorta ve Reasüans Brokerliği’ne ait olan binanın etrafı çevrilmiş ve inşaat çalışmaları başlamış. İnşaat bittikten sonra bu binanm da otel olacağı söyleniyor.

Karaköy-Taksim Füniküleri’nin de bulunduğu İETT binasının hemen yanındaki Nema Holding’e ait olan binada da otel yapmak için çalışmalar başlamış. İnşaat, taahhüt, üretim, gıda ve uluslararası ticaret alanında faaliyet gösteren Nema Hol-ding’in kendisi binayı otele çeviriyor.

Caddenin sonunda Azapkapı Durağı’mn tam karşısında Tersane Caddesi üzerindeki yedi katlı bina tamamen boşaltılmış. Satılığa çıkarılan binada pazarlığın sürdüğünü fakat henüz fiyatta anlaşma sağlanamadığını öğrendik. Binayı almak isteyen yatırımcının binayı yıkıp yerine otel inşaatı yapmak isteği söyleniyor. Azapkapı’nm girişindeki bir başka binayı ise Kayserili bir işadamı satın almış. Azapkapı’nın girişinde yeni bir otel inşa etmek isteyen Kayserili işadamı, satın aldığı binanın arazisini büyütmek için çevresindeki diğer binaları almak için de teklif götürüyormuş.Perşembe Pazarı’nda arazisi büyük olan yerlerin büyük bir hızla otele, daha küçük olan binaların ise pansiyona dönüştüğünü görmek mümkün. Giriş katlan restoran veya dükkan olan birçok bina pansiyon olarak faaliyet gösteriyor. Eskiden daha çok atölyelerin bulunduğu Perşembe Pazarı’mn arka caddelerinde restoran, kafe ve barlar açılmaya başlamış. Bölgede işyeri bulunan bir esnaf, “Hava karardıktan sonra yürümeye korktuğumuz sokaklarda şimdi turistler geziyor” diyor.

AVİZECİLER OTEL OLUYOR

Azapkapı’dan yukarıya Şişhane’ye doğru çıkan ve binaların giriş katlarında avize dükkanlarının, üst katlarında ise avize imalathanelerinin yer aldığı Emekyemez Yolcuzade İskender Caddesi üzerindeki binalar da yavaş yavaş otele dönüşüyor. Pirinç boru ve profil üretimi yapan Öztürkler Metal, cadde üzerindeki binasının yanındaki iki binayı da satın almış. Şirket kendi binası ile birlikte üç binayı yıkıp otel yapacakmış.

Aynı cadde üzerindeki Alcatel’in Türkiye Distribütörü Öztelkum Telekomünikasyon şirketinin bulunduğu bina da otel olacak. Binanın sahibi Mustafa Gülen, inşa etmek istediği otelin arazisini genişletmek için arkasındaki binaları da satın almak için girişimlere başlamış.

BANKALAR CADDESİ DE DÖNÜŞECEK

Perşembe Pazarı ve Emekyemez Yolcuzade İskender Caddesi üzerindeki işyerlerinin sahipleri, bölgedeki dönüşüm ve değişimin kaçınılmaz olduğu görüşünde. “Beş yıl diyorlar ama beş yıla kalmaz, üç yıl içinde biz de buralardan gideriz” diyen esnaf, asıl değişimin Şişhane’den Karaköy’e inen Bankalar Caddesi üzerinde olacağını söylüyor. Bankalar Caddesi’nin hemen başındaki bakır üretimiyle ismini duyuran Sarkuy-san Holding’in eski binasında da inşaat başlamış. Turgay Ciner’in sahibi olduğu Park Elektrik binayı 2011 yılında 30 milyon 500 bin dolara satın almıştı. Bir kısım esnaf binanın otel olacağını iddia ederken, bazıları da binaya Habertürk un taşınacağını duyduklarını söylüyor.

Şişhane’den Taksim’e doğru uzanan Sadi Korualp Caddesi üzerindeki İstanbul Kültür ve Sanat Vakfı’nm (İKSV) bulunduğu Deniz Palas Apartmanı da Eczacıbaşı Holding tarafından satışa çıkarıldı. Tarihi Deniz Palas Apartmanının da otel olacağı konuşuluyor. Beyoğlu Belediyesi’nin boşalttığı tarihi bina da otel olacakmış. Beyoğlu Belediyesi’nin Kahve Dünyası’nm hemen yanındaki otoparkı yıkıp kendine yeni bir bina inşa edeceği ve tüm birimlerini bu binada toplayacağı da söylentiler arasında.Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu