Haberler

Perakendeciler para puan ve hediye çeki kampanyalarını hızlandırdı

Perakendeciler para puan ve hediye çeki kampanyalarını hızlandırdı. Özellikle hazır giyim ve ayakkabı firmaları her gün farklı bir kampanya başlatıyor. Hedef; suskun müşterileri uyandırmak ve müşteri sadakatini artırmak…


PERAKENDE sektöründe bir ara gündemden düşmeyen “indirim kampanyası” tartışmaları bu sıralar durulmuş görünüyor. Ancak indirimlerin ne zaman başlayıp, ne zaman sona ereceği konusunda halen tam bir standardın oluştuğu söylenemez. Bir yandan indirim kampanyalarını sürdüren perakendeciler, diğer taraftan daha fazla müşteri çekmek ve mağazaya giren müşterileri kendilerine bağlamak amacıyla farklı kampanyalara başvuruyor. Bu sıralar en çok ilgi gören kampanyalar ise para puan ve hediye çeki uygulamaları. Yapılan alışveriş tutarına göre müşterilerine yine kendi mağazalarında harcanmak üzere bir anlamda para dağıtan firmalar, bu kampanyaları milyonlarca adede ulaşan müşteri kartları üzerinden gerçekleştiriyor.

magazalarda hediye cek

HER DÖNEMDE UYGULANMIYOR

İpekyol, Twist ve Machka markalarıyla kadın hazır giyiminin önde gelen isimlerinden Ayaydın Miroglio Grubu, İpekyol ve Twist müşterilerine hediye çeki vererek, bu uygulamayı yaygın olarak kullanıyor. Ancak hediye çeki kampanyasının indirim dönemine rastlamamasına özellikle dikkat ediliyor. Nitekim şu anda mağazalarında indirim olmasından dolayı hediye çeki kampanyası yok. Firma bu yüzden geçen aybaşında Twist mağazalarında başlattığı hediye çeki kampanyasını ay sonunda bitirdi. Biten kampanyada 300 TL’lik alışveriş yapanlara 50 TL hediye çeki verildi. Benzer kampanya İpekyol mağazalarında ise Ekim ayında uygulandı. İpekyol’dan 500 TL’lik alışveriş yapanlar 150 TL tutarında hediye çeki kazandı.

Firma, bu kampanyalardan kazanılan hediye çeklerinin genellikle o ay içinde kullanılmasını şart koşuyor. Süresi içinde kullanılmayan çekler ise geçerliliğini yitiriyor. İpekyol Yönetim Kurulu Başkanı Yalçın Ayaydın, hediye çeki kampanyalarının gerek mağaza ziyaretçi sayısını gerekse satışları artırdığını vurguluyor. Ayaydın,

“Hediye çeklerinin kullanılma oranında neredeyse yüzde 100’e yakın bir sonuç alıyoruz. Sezonda birden fazla hediye çeki kampanyası yapmıyoruz. Zaten müşteriyi de en fazla bu uygulamamız cezbediyor” diyor.

SUSKUN” MÜŞTERİLER İÇİN

Beta Ayakkabı, yılın belli dönemlerinde para puan ve hediye çeki kampanyası yapan firmalardan. Nitekim firma bugünlerde bir kampanya başlatmış durumda. 1 Aralık’ta başlayan ve her 350 TL’lik alışverişe 50 TL indirim sağlayan kampanya 31 Aralık’a kadar sürecek.

Beta Ayakkabı Yönetim Kurulu Üyesi Özlem İkiışık Barutçu, indirim ve hediye çeki kampanyalarından tüm müşterilerin yararlanabildiğim belirtiyor. Para puan uygulamasında ise farklı bir amaç güttüklerini ifade eden Barutçu, şöyle devam ediyor: “Para puan kampanyalarını daha çok sadık tüketicilerimiz ya da mağazalarımıza bir süredir uğramayan ‘suskun’ müşterilerimiz için kurguluyoruz. Beta Paro Kart sahipleri her alışverişte puan kazanıyor ve belli dönemlerde kendilerine sunduğumuz özel avantajlardan yararlanıyorlar. Yıllık satışlarımızın ortalama yüzde 20’si bu kampanyalarımızın olduğu dönemlerde gerçekleşiyor. Hediye çekleri kampanyanın bitimini takip eden bir aylık dönemde kullanılıyor. Para puanda ise kullanım süresi 10-15 günü buluyor.”

TATİL VALİZİNİZ BOYNER’DEN

Boyner mağazalarında da indirim kuponu ve hediye çeki kampanyaları uygulanıyor. Kampanyalardan sadece sadakat programı Boyner Anahtar üyeleri yararlanabiliyor. Sezon boyunca mağazalardan veya Boyner “in internet mağazasından alışveriş yapanlar bir sonraki sezon kullanmak üzere yüzde 20 civarında indirim kazanıyor. İndirim kuponunu sezon bitmeden kullanmak gerekiyor.

Boyner’in hediye kampanyaları bununla da sınırlı değil. Yaz sezonuna girmeden tatil alışverişi yapanlara valiz hediye ediliyor. Kampanyalardan YKM Kart ve YKM Kampus Kart sahipleri de yararlanabiliyor. Bu kartlardan birisine sahip olanlar alışveriş tutarının yüzde l’ı kadar YKM puan kazanıyor. Nakit ödemelerde ise puan oranı yüzde 2’ye çıkıyor.

Boyner Büyük Mağazacılık Genel Müdürü Aslı Karadeniz, geçen mart ayında başlayan YKM puan kampanyasını 2014 yılında da devam ettireceklerini belirtiyor.Önde gelen blucin üreticilerinden Mavi de hediye çeki uygulaması yapıyor. Mavi, müşteri kartı Kartuş’la yapılan alışverişlerde yüzde 5 oranında puan veriyor. Puanlar sezon ürünleri alışverişlerinde kullanılabiliyor. Mavinin internet sitesinden yapılan alışverişlerde de aynı puanlar geçerli. Kazanılan puanlar bir yıl içinde harcanabiliyor. Mavi Pazarlama Direktörü Serpil Berkan, şu anda S.7 milyon Karkuş üyesi olduğunu belirtiyor. Berkan, “Kartuş’u olanlar, tüm kampanyalarımızdan, tanıtım ve promosyonlardan öncelikli olarak yararlanıyorlar. Satışlarımızın yüzde 80’den fazlasını Kartuş üyelerimizden sağlıyoruz” diyor.

TÜM ÜRÜNLERDE GEÇERLİ

Sadık müşterilerine hediye dağıtan bir başka perakendeci de Çift Geyik Karaca. Ancak alışverişlerden para puan ve hediye çeki kazanmak isteyenlerin Karacard Gift Card sahibi olmaları şart. Bu kart sahipleri firmanın alt marka ürünlerini satın aldıklarında da para puan kazanıyor.

Çift Geyik Karaca Giyim Genel Müdürü Hüseyin Eğilmezgil, sezon ürünlerinde alışveriş tutarının yüzde 2’si, outlet ürünlerinde ise yüzde l’i oranında para puan kazandırdıklarını belirtiyor. Biriken puanlarsa yılsonuna kadar kullanılabiliyor. Firmanın bir başka sadakat kartı Karacard ise yılın belli dönemlerindeki indirimlerden yararlandırıyor. Firmanın şu anda yaklaşık bir milyon Karacard üyesi var. Orka Holding, Damat mağazalarında hediye çeki, D’S Damat mağazalarında ise bununla birlikte para puan ve indirim kuponu kampanyası yapıyor. D’S Damat Kart üyeleri her 10 TL’lik alışverişte 1 TL tutarında Pazar puan kazanıyor. Ayrıca 100 TL’ye 50 TL indirim çeki, alışverişin yüzde 20’si oranında hediye çeki, yüzde 50 hediye çeki gibi çeşitli uygulamaları da var.

Orka Holding îş Geliştirme ve CRM Direktörü Ayla Gül, Pazar puanların yıl-sonuna kadar kullanılabildiğini, hediye çeki ve indirim çeklerinin ise ortalama kullanım süresinin 15 ile 30 gün arasında değiştiğini belirtiyor. Pazar puan uygulamasına bir yıl önce başladıklarını belirten Gül, bu kampanyayı devam ettireceklerini söylüyor.

TUTAR ORAN ARTIYOR

Pierre Cardin, Cacharel ve US Polo’nun lisansıyla Türkiye’de üretim ve satış yapan Aydınlı Grup, bu üç markanın mağazalarında para puan ve hediye çeki kampanyası düzenliyor. Kampanyalardan Pierre Cardin, Cacharel ve US Polo Kart sahipleri yararlanabiliyor.

Aydınlı Grup Genel Müdürü Levent Özkan, kart üyelerinin ilk alışverişlerinden itibaren “moda puan” ismiyle puan kazanmaya başladıklarını belirtiyor. Alışveriş tutarı yükseldikçe puan oranı yüzde 2.5 ile 10 arasında artıyor. Özkan, biriken puanların istenildiği zaman kullanılabildiğini ifade ediyor. Firma, kart sahiplerini kampanya ve indirimler hakkında sms ve e-mail yoluyla bilgilendiriyor.

AKARYAKIT İNDİRİMİ DE PATLADI

Hazır giyimden aksesuara, mobilyadan banyo ve mutfak ürünlerine geniş bir ürün yelpazesine sahip olan Mudo’da da kampanya seçeneği hayli geniş. Mudo Exclusive Card sahipleri alışveriş tutarına göre para puan, indirim kuponu ve hediye çeki kazanabiliyor. Örneğin, şirketin internet sitesinden yapılan 500 TL alışverişe 200, 250 TL’ye 75, 150 TL’ye ise 30 TL hediye çeki veriliyor. Ayrıca Card Finans müşterilerine yüzde 10, Turkcell abonelerine ise yüzde 50 indirim var. Mudo Exclusive Card sahipleri ikinci ürünü yüzde 50 indirimli alırken, 175 TL’lik alışveriş yaptıklarında ekstra yüzde 15 indirim daha kazanıyor. Mudo müşterileri otomobillerinin yakıtını da ucuza alma şansına sahip. Örneğin 100 TL’lik alışveriş yapana Opet’te 10 TL indirim var. Mudo Pazarlama ve Müşteri İlişkileri Direktörü Saadet Nur Öktem, “Satışlarımızın yüzde 75’i Exclusive Card’tan geçiyor. 2 milyon üyemiz var. Üyelerimiz özel indirim ve diğer avantajlardan yararlanıyor. Ayrıca para puan kazanıyorlar. Bu puanları istedikleri zaman, istedikleri üründe kullanabiliyorlar” diyor.

Özbey MenBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu