Haberler

Perakende günlerinde müthiş buluşmalar

SOYSAL Eğitim Danışmanlık tarafından bu yıl 13’üncüsü düzenlenen Perakende Günleri, geçen hafta Lütfi Kırdar Kongre Merkezi’nde yapıldı. Multi Development Türkiye, CardFinans ve Markafoni’nin ana sponsorluğunda gerçekleştirilen etkinliğe Para Dergisi de sponsor olarak katıldı.

perakende gunleri

iki gün süren etkinliğin ilk günkü konuşmacılarından Tüm Alışveriş Merkezleri ve Perakendeciler Federasyonu (TAMPF) Başkanı Vahap Küçük, sektörün son on yılda önemli bir büyüme ivmesi yakaladığını söyledi. Perakende sektörünün 295 milyar dolar büyüklüğe ulaştığını belirten Küçük, Avrupa’nın en büyük yedinci perakende pazarının Türkiye olduğunu vurguladı. 2013 yılını da değerlendiren Vahap Küçük, bu yılın sıkıntılı geçtiğini ama yine de sektörün yılı yüzde 12 büyüme ile kapatmasını beklediklerini söyledi. 2014 yılı için ise, “Belirsiz bir yıl. iki seçim var. Cari açık problemi ve döviz, perakendeci üzerinde risk oluşturuyor” dedi.

Multi Development Türkiye CEO’su ve Alışveriş Merkezi.

Yatırımcıları Derneği (AYD) Başkanı Hulusi Belgü ise, AVM’lerin gelişimine dikkat çekti. Belgü, Türkiye’de AVM’lerin 900 bin metrekare kiralanabilir alana ve 60 milyar TL ciro rakamına ulaştığını söyledi. Belgü, 2013 yılı AVM yatırımlarında Türkiye’nin Rusya’dan sonra dünyada ikinci sırada olduğunu açıkladı. Finansbank Yönetim Kurulu Başkanı ve Grup CEO’su Ömer Aras ise Türkiye’nin 2014’te yüzde 4’ün üzerinde bir büyümesini beklediklerini söyledi. Kredi kartlarına getirilen sınırlamanın perakende sektörünü olumsuz etkileyeceğini savunan Aras, sürdürülebilir başarı için sektör temsilcilerine, “Fiyat dışı rekabetle gelirleri artırmaya odaklanın” tavsiyesinde bulundu.“En Etkili 50 iş Dünyası Düşünüründen Biri” olarak bilinen Columbia Üniversitesi’nden Prof. Sheena lyengar da bu yılki konuşmacılar arasındaydı, lyengar, psikolojik, ekonomik, kültürel, sosyal ve biyolojik güçlerin insanların seçim süreçlerine etkilerini ve seçimleri kolaylaştırmanın tekniklerini katılımcılarla paylaştı, lyengar, insanlara az miktarda seçenek verildiğinde, çok seçenek verildiği zamanlara göre seçim yapma olasılıklarının daha fazla olduğunu ve seçimlerinden daha memnun olduklarını açıkladı. Türkiye Ekonomi Politikaları Araştırma Vakfı (TEPAV), Ekonomi Politikaları Analisti Sarp Kalkan ise, sektörle ilgili bir araştırmayı katılımcılarla paylaştı. Türkiye ekonomisini sürükleyen sektörlerin başında perakendenin olduğunu söyleyen Kalkan, “Sektör Türkiye’nin büyümesine son 10 yılda yüzde 15 oranında katkı sağladı. Sektörün ticaret hacmi 2023 yılında 560 milyar dolara ulaşacak” dedi. 12 ayrı kategoride verilen Perakende Güneşi Ödülleri de sahiplerini buldu. Yaşam Boyu Başarı Ödülü Desa Yönetim Kurulu Başkanı Melih Çelet’e verildi.Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu