Haberler

ÖZYEGİN ÜNİVERSİTESİ LİSELİLERDEN GELECEĞE KÖPRÜ

ÖZYEGİN ÜNİVERSİTESİYAŞAMLA iç içe, yenilikçi, yaratıcı ve girişimci bir öğrenim merkezi olarak topluma hizmet vermek amacıyla Hüsnü M. Özyeğin Vakfı tarafından kurulan Özyeğin Üniversitesi, kuruluş vizyonu doğrultusunda etkinlikler düzenlemeye devam ediyor. Özyeğin Üniversitesi Mimarlık ve Tasarım Fakültesi, mimarlık ve tasarıma ilgi duyan öğrencilerin yapı tasarımı alanını deneyimlemelerini sağlamak, tasarım, yaratıcılık ve eleştirel düşünme becerilerini geliştirmek üzere liselere yönelik “Yapı Tasarımı Yarışması” düzenledi. Yarışmada liseliler yaratıcılıklarını sergilediler.

Fakülte tarafından iki aşamalı olarak düzenlenen yarışmanın ilk aşamasında liseli öğrenciler ahşap çubuklardan 1/5 ölçekli olarak 1 kg ağırlığı taşıyabilecek bir köprü tasarımı yaptılar ve yaptıkları tasarımın fotoğrafını jürinin değerlendirmesine sundular. 150’yi aşkın başvuru alan yarışmanın ilk aşamasında teslim edilen projeler, Özyeğin Üniversitesi Mimarlık ve Tasarım Fakültesi öğretim üyelerinden oluşan jürinin değerlendirmesiyle ikinci aşamaya katılmaya hak kazandı.

İLK ÜÇ ÖDÜLLENDİRİLDİ

Antalya, Bursa, Kocaeli, İzmir ve İstanbul’dan katılan ve ikinci aşamada yarışmaya hak kazanan 10 projenin sahibi, tasarımlarını bu kez Özyeğin Üniversitesi Çekmeköy Kampüsü tasarım atölyelerinde jüri önünde yaptılar.


Birebir ölçekli ahşap çubuklardan, genişliği en az 40 cm en fazla 50 cm olan köprüler inşa eden yarışmacılardan, TEV İnanç Türkeş Özel Lisesi’nden Barkın Şimşek birincilik, İzmir Özel Saint Joseph Fransız Lisesi’ nden Emre Susup ikincilik ve ODTÜ Geliştirme Vakfı Özel Lisesi’nden (Ankara) Mahmut Nedim Kuyumcu üçüncülük ödülünü kazandı.

İlk üçe giren tasarım sahiplerinden birinciye ‘Özyeğin Üniversitesi Liseliler İçin Yaz Okulu Programı’na tam burslu katılım imkânı verilirken, ikinci iPad 2, üçüncü ise İPad Mini kazandı.

DAHA İYİ BİR YAŞAMIN MİMARI

Özyeğin Üniversitesi Mimarlık ve Tasarım Fakültesi programları, insanların ve toplumlarm refah ve konforunu gözeten, estetik açıdan başarılı şehirler, binalar, mekânlar, ürünler ve tasarlanmış ortamları sağlamaya odaklanan meslek ve disiplinleri bünyesinde barındırıyor. Fakültenin eğitim-öğretim yapılanmasında uluslararası rekabet ve buna bağlı olarak uluslararası düzeyde tanmırlık ve akreditasyon hedefiyle, uluslararası etkinlikler düzenleniyor, uluslararası öğrenci ve öğretim üyesi değişimi gerçekleştiriliyor, mezunlarının dünyanın her yerinde çalışabilmesine ve lisansüstü eğitimine kabul edilmesine yönelik bir eğitim veriliyor.Mimarlık ve Tasarım Fakültesi bünyesinde, Mimarlık (Türkçe ve İngilizce Lisans Programları), Endüstri Ürünleri Tasarımı, İletişim Tasarımı ve İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı lisans programları bulunuyor.Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu