Cuma , Şubat 22 2019
Anasayfa / Haberler / Otomatik katılımda çalışanın yatırım alternatifi çoğaldı

Otomatik katılımda çalışanın yatırım alternatifi çoğaldıOtomatik katılımda emeklilik fonları, girişim sermayesi ve gayrimenkul yatırım fonu katılma payları ile Varlık Fonuna da yatırım yapılabilecek. Emeklilik şirketlerinin, en az üç portföy yönetim şirketiyle çalışacak olması da katılımcıların getirilerini olumlu etkileyecek.

OTOMATİK Katılım Siste-mi’nde Temmuz başından itibaren özel sektörde 100-250 çalışana sahip işletmeler de potaya girdi. Katılımcı sayısının 2.5 milyonu geçtiği sistemde emeklilik yatırım fonlarıyla ilgili yeni düzenleme yapıldı. Çalışanları yakından ilgilendiren düzenlemeye göre, otomatik katılımda emeklilik fonları, ‘girişim sermayesi’ ve ‘gayrimenkul yatırım fonu katılma payları’ ile ‘Varlık Fonu’na da yatırım yapabilecek. Hazine Müsteşarlığı’nın 20 Haziran 2017 tarihli Sektör Duyurusu’nda yer alan bilgilere göre, çalışanın birikimi, tercihine göre iki aylık cayma süresi boyunca faiz içeren veya faiz içermeyen ‘başlangıç fonu’nda yatırıma yönlendirilecek. Bir yılın sonunda herhangi bir fon tercihinde bulunmayan çalışanların birikimleri ise başlangıçtaki fon tercihlerine göre ‘standart fon’da yatırıma yönlendirilecek.

Risk profil anketi de var

Standart fon portföyünün de asgari yüzde 50’si Hazine tarafından ihraç edilen TL cinsi borçlanma araçlarında, gelir ortaklığı senetlerinde veya kira sertifikalarında; asgari yüzde 10’u ise girişim sermayesi yatırım fonu katılma payları, gayrimenkul yatırım fonu katılma paylarında, Türkiye Varlık Fonu’nda veya altyapı projelerinde yatırım amacıyla kurulmuş şirketlerin ihraç ettiği ve diğer sermaye piyasası araçlarında yatırıma yönlendirilecek. Başlangıç fonu veya standart fondan ayrılmak isteyen çalışanlara da ‘Risk Profil Anketi’ sunacak. Anket sonucunda, faiz içeren yatırım stratejisini tercih eden çalışanlara, dört farklı risk kategorisindeki faiz içeren değişken fonlar yanında atak/dinamik /büyüme ve agresif risk kategorilerinde iki adet faiz içermeyen değişken fon seçeneği sunulacak.
2019'da Çok Para Kazanma Yolları ve İş Fikirleri İçin Tıklayınız...

‘Yüzde 30, yüzde 40’ oldu

  Dolmalıklara tescil geliyor

‘Yüzde 30 Kuralı’nda da değişikliğe gidildi. Buna göre, bir emeklilik şirketine ait emeklilik yatırım fonu portföyünün, yüzde 40’ından fazlası aynı portföy yönetim şirketi tarafından yönetilemeyecek. Emeklilik şirketlerinin en az üç portföy yönetim şirketiyle çalışacak olmasının sektördeki rekabeti artırarak, katılımcıların getirilerini de olumlu etkilemesi bekleniyor. Uygulama, 2018 yılı başında tüm emeklilik fonlarıyla birlikte başlayacak.

Banka kira sertifikasına daha çok yatırım mümkün

KT Portföy Genel Müdürü Tayfun Özkan, yeni düzenlemeyle başlangıç fonlarında, faizsiz emeklilik yatırım fonları için asgarî yüzde 60’lık dilimde TL katılma hesabının yanı sıra, en fazla 184 gün vadeli Banka Kira Sertifikalarına da yatırım yapmanın mümkün hale geldiğini söylüyor. Varlık Fonu’na yatırımın da iki şekilde olabileceğini belirten Özkan, “Emeklilik fonları, Varlık Fonu’nun portföyünde bulunan varlıklara istinaden ihraç edeceği borçlanma araçlarını satın alabilir. İkinci olarak da standart fon, Varlık Fonu’nun kuracağı yatırım fonunun katılma paylarına yatırım yapabilir” şeklinde konuşuyor.

Varlık Fonu’na yatırım için menkulleştirme gerekli

Emeklilik fonlarının, portföylerine dahil edecekleri varlıkların çeşitlendiğini belirten Anadolu Hayat Emeklilik Genel Müdürü Uğur Erkan, “Otomatik katılımda standart fonlar, artık girişim sermayesi yatırım fonu katılma payları, gayrimenkul yatırım fonu katılma payları ve Türkiye Varlık Fonu’na da yatırım yapabilecek.

Ancak, Varlık Fonu’na yatırım yapılabilmesi için ‘menkulleştirme’ yani, Varlık Fonu’nun yatırım yapılabilecek menkul değer arz etmesi, bunun likit ve ikincil piyasasının olması gerekli” diyor.

ALP SÜER/ ŞEMSİYE

İlginizi Çekebilecek Benzer Konular

Bunu da İnceledinizmi ?

Maden İhale Tarihleri ve Başvuru Şartları

TÜRKİYE’NİN madenlerinin gün yüzüne çıkarılması, madenciliğin GSYH içindeki payının artırılması için kollar bir kez daha …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir