Haberler

Mobil Büfeler ve Gıdacılar Meydanlarda

15 Temmuz’dan buyana sokak ve meydanlarda nöbet tutan vatandaşlara gıda şirketleri yiyecek ve içecek dağıtarak destek veriyor. Belediyeler ise mobil büfeler aracılığıyla vatandaşlara yemek dağıtıyor.


TÜRKİYE 15 Temmuz gecesi tam anlamıyla uçurumun ucundan döndü. FETÖ’cü teröristlerin darbe girişimi Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın çağrısına anında karşılık veren milletin direnişiyle bertaraf edildi. Türkiye bu süreçte elbirliği ile hareket ederek ne kadar güçlü bir ülke olduğunu gösterdi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Başbakan Binali Yıldırım, TBMM Başkanı İsmail Kahraman, kabine üyeleri, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ve MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli duruşlarıyla FETÖ’cü darbe girişimcilerine geçit vermedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın çağrısıyla sokaklara dökülen vatandaşlar 15 Temmuz’dan bu yana demokrasi nöbeti tutuyor. Adeta destan yazıyorlar. Geceleri konvoy halinde meydanlara akan halk, sabahın ilk ışıklarına kadar meydanları boş bırakmıyor. Geçtiğimiz sayıda bu sürecin ekonomi ayağını kapağımıza taşıdık. Ekonomi yönetiminin aldığı tedbirler ve iş dünyasının demokrasiden yana tavrını ayrıntılı olarak izledik.

Dergi olarak bu süreçte piyasaların nabzını da tutmaya çalışıyoruz. Demokrasi nöbetinin tutulduğu bu süreçte en çok tercih edilen ürünlerle ilgili de bir araştırma yapmaya çalıştık. Gece boyunca devam eden demokrasi nöbetlerinde en çok hangi ürünlerin tüketildiğini, bu meydanlarda kimin neler yaptığını toparladık.

yemek dagitimi

HER ŞEY NORMALE DÖNDÜ

Önce 15 Temmuz gecesine dönelim. O gece olayın sıcaklığı ile insanlarda kısa süreli bir panik oldu. Zincir marketler kapalı olduğu için gece yarılarına kadar açık olan mahalle bakkallarına hücum edildi. Su, ekmek, makarna, bulgur, pirinç gibi temel maddeler bakkallarda yok sattı. Birkaç aylık satışlarını bir gecede yaptıklarını söyleyen market sahipleri bile var. 16 Temmuz günü ise her şey normal seyrine döndü. Olayın sıcaklığı nedeniyle semt pazarlan açılamadığı için marketlerde bir yoğunluk yaşandı. Fakat hem market zincirleri hem de vatandaşların soğukkanlı yaklaşımıyla kısa sürede işler normale döndü.

DEMOKRASİ NÖBETLERİ

Halkın sokaklara dökülmesi ve meydanlara doldurmasıyla haliyle buralarda da tüketim arttı. Belediyeler, gıda şirketleri meydanları dolduran demokrasi nöbetçileri için organizasyonlar yapmaya başladı. Kimi kumanya dağıttı, kimi su. Sucuk ekmek dağıtanı da vardı, kahvaltı seti dağıtanı da. Belediyeler, devlet kurumlan, özel sektör ve sivil toplum kuruluşları elbirliğiyle meydanlara destek olmaya devam ediyor.

15 Temmuz’dan bu yana vatandaşlar ayrıca araçlarıyla konvoylar halinde demokrasi nöbetine destek veriyor. Mahalle aralarında gece yarılarına kadar konvoy eksik olmuyor. Haliyle bu da akaryakıt tüketimi anlamına geliyor.

Sektörden edindiğimiz bilgilere göre 15 Temmuz’dan buyana geçen sürede akaryakıt tüketimi yüzde 4-7 arasında artış yaşanmış durumda.

KIMSE BOŞ DURMADI

Toprak Mahsulleri Ofisi Ankara’daki binasının bulunduğu bölgede 15 bin kişiye kumanya dağıtıyor. Kurum personelinin de demokrasi nöbetinde yer aldığını belirten TMO Genel Müdürü İsmail Kemaloğlu, şunları söylüyor:“15 Temmuz’dan itibaren devam eden demokrasi mitinglerinde devletini, bayrağını ve özgürlüğünü korumak için kenetlenen halkımıza mitinglerin başladığı günden beri çay ve kumanya ikram ediyoruz. Sayın Cumhurbaşkanımız sokaklar emindir, çekilebilirsiniz diyene kadar, sabahın ilk ışıklarına değin bekleyen vatandaşımıza elimizden gelen hizmeti yapacağız. Bu hizmeti Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, Atatürk Orman Çiftliği Müdürlüğü, Tarım Kredi ve Tl GEM gibi diğer kuruluşlar da elinden geldiği . kadar yapmaya çalışıyor. Bakanımız Sayın Faruk Çelik de imkânlarınız kapsamında ne gerekiyorsa sa yapın talimatı verdi. Biz de bu çerçevede hizmet veriyoruz.”

İHTİYAÇLAR KARŞILANIYOR

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, 15 Temmuz’dan bu yana FETÖ/PDY darbe girişimine karşı demokrasi nöbeti tutan vatandaşlara, kentin birçok meydanında kurulan mobil büfeler aracılığıyla sıcak yemek, kumanya, su ve meyve suyu ikram etti. Saraçhane’deki belediye binası, Sütlüce’deki AK Parti İl Başkanlığı, Mabeyn ve Huber köşkleri, Vatan Caddesindeki Emniyet Müdürlüğü, Kartal’da kışla, Çağlayan Adliyesi, Hasdal Kışlası, Atatürk Havalimanı, AKOM önü ile Taksim Meydanı, Avcılar Meydanı ve Kısıklı gibi noktalarda “Demokrasi Nöbeti”ne katılanların gereksinimleri İstanbul Büyükşehir Belediyesinin mobil büfeleri aracılığıyla karşılanıyor. Benzer bir hareketliliğin bakliyat grubunda da olmasını beklerdik ama öyle olmamış. Reis Gıda Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Reis, “İnsanlar Ramazan ayında kumanyalar dağıttı.

Yaz dönemi olduğu için bunlar zaten vatandaşın evinde olan ürünlerdi. Biz piyasada ekstra bir talep gözlemlemedik. Hatta satışlarda bir miktar gerileme bile var” diyor.

BİN KİŞİLİK SET DAĞITIYOR

Peynir üreticisi Muratbey de demokrasi nöbetlerinde her gün bin kişilik kahvaltı seti dağıtıyor. Muratbey Peynircilik Yönetim Kurulu Başkanı Necmi Erol, demokrasi nöbeti boyunca kahvaltı dağıtımını yapacaklarını belirtiyor. Piyasadaki satışlarla ilgili de değerlendirmelerde bulunan Erol, “Biz peynir satışlarına aylık, yıllık olarak bakarız. Piyasadan yaptığımız görüşmelerde, bizlere gelen taleplerde bir değişiklik yok. Ama market sahipleriyle yaptığımız görüşmelerde 15 Temmuz gecesinde bakkallarda yoğun bir satış olmuş. Bunu takip eden günlerde ise market satışlarında gerileme yaşanmış. Çünkü insanlar birçok alışverişini bakkallardan yapmış. Bu da zincir marketlerin cirosuna olumsuz yansımış” diyor.

Mobil büfeler

İstanbul’da Büyükşehir Belediyesi demokrasi nöbetine katılan vatandaşlara mobil büfeler aracılığıyla 1 milyon 500 bin kumanya, meyve suyu, çorba ve su dağıttı. Ayrıca 20 bin kişiye sıcak yemek verildi. Çalışmalar kapsamında mobil büfeler haricindeki yerlerde de vatandaşlara 500 bin kumanya ile 2 milyon su, 2 milyon meyve suyu ve 100 bin altın çörek ikram edildi.

İBB dışında çeşitli sivil toplum kuruluşları ve dernekler de vatandaşlara ikramda bulunuyor. Darbe teşebbüsü karşısından nöbet tutan vatandaşlara 200 bin Türk bayrağı dağıtılırken, büyük ebattaki bin Türk bayrağı da İstanbul’un çeşitli noktalarına asıldı. Halkın yoğun olduğu noktalara yerleştirilen mobil şarjmatiklerle vatandaşların telefonlarını şarj etme imkânı da sunuldu. Belediyeye bağlı Sağlık A.Ş.’nin hijyenik seyyar tuvaletleri de çeşitli meydanlarda hizmet verdi. Çalışmalar kapsamında hastanede tedavi gören vatandaşlar ziyaret edilerek, şehit ailelerinin evlerine lojistik destek merkezi aracılığıyla yemek dağıtıldı.

Raflarda makarna kalmadı

Makarna sanayicileri ise Ankara Kızılay Meydanı’nda makarna pişirerek ikram ediyor. Türkiye Makarna Sanayicileri Derneği (TMSD) Başkanı Abdullah Külahçıoğlu, “Her zaman olduğu gibi bu kara günlerde de halkımızın yanında yer alarak ‘iyi günde de, kötü günde de makarna’ demiş oluyoruz. Biz dernek olarak Ankara’dayız ama bütün üyelerimiz fabrikalarının bulunduğu illerdeki meydanlarda makarna ikram edecek. Bütün sektör meydanlardayız. Demokrasi nöbetinin sonuna kadar makarna dağıtımına devam edeceğiz” dedi. 15 Temmuz’dan sonra makarna satışlarıyla ilgili de bir değerlendirme yapan Külahçıoğlu, “Normalde Ramazan sonrası makarna satışları azalır. Piyasa durgundur. Ama bu süreçte market raflarında makarna kalmadı. Fabrikalara ekstra sipariş talepleri geliyor. En durgun geçecek dönemde işler hareketlendi” diyor.Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu