Haberler

Metalik Fikirler Ar-Ge Proje Pazarı Yarışması

Metalik Fikirler Yarışması

tahsin oztiryakiDEMİR ve demir dışı metaller sektöründe NASA’dan otomotiv firmalarına kadar pek çok dünya devine ihracat yapan İDDMİB’in (İstanbul Demir ve Demir Dışı Metaller ihracatçıları Birliği) ikinci kez düzenlediği “Metalik Fikirler Ar-Ge Proje Pazarı Yarışması“na geçtiğimiz yıla göre rekor başvuru oldu. Yüzde 33’lük artışla 544 projenin başvurduğu yarışmanın ödül töreni 31 Ekim günü gerçekleşecek.

İDDMİB Başkanı Tahsin Öztiryaki, 2023 hedefine ulaşabilmek için üretimde miktar odaklı değil, Ar-Ge, tasarım ve inovasyon odaklı çalışılması gerektiğine işaret etti. Öztiryaki, “Üretimde dünyanın ikinci Çin’i olmak değil, Ar-Ge yapan, tasarım yapan, katma değer üreten bir ülke olmak istiyoruz” diyor. Bir yandan madenciliğe sahip çıkarak bir yandan da yeni fikirleri üretime dönüştürerek sektörün hızla büyümesine birlik olarak katkı yapmaya çalıştıklarını anlatan Öztiryaki, “Ekonomik bağımsızlığı kazanmanın yolu Ar-Ge ve inovasyondan geçiyor” diyor.


2023’te sektörün dünya ticaretindeki payını yüzde 2.3 seviyesine yükseltmeyi hedeflediklerini vurgulayan Öztiryaki, bu dönemde ihracatın 25 milyar dolara ulaşmasını öngördüklerini söyledi. 2013’te ihracatın 7 milyar dolar olmasını beklediklerini belirten Öztiryaki, Ar-Ge, inovasyon ve marka çalışmalarıyla sektörün hızlı bir büyüme göstereceğine inandığını kaydetti.Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu