Kariyer ve İş İlanları

Mağaza İş İlanları

LC Waikiki, NT, Cook Shop, Midpoint, Penti…

Farklı sektörlerde iş yapıp büyüyen bu şirketlerin hepsinin ortak bir noktası var. Bu şirketler franchise vererek büyümek yerine kendi mağazalarını açarak büyümeyi tercih ediyor.


Hepsinin bulundukları sektörlere ve rekabet ortamına göre kendi kendine büyümeyi tercih etmesinin farklı nedenleri var. Kimisi operasyonun kendi yönetiminde olmasıyla daha hızlı hareket ettiğini düşünüyor. Kimisi kâr marjı düşük olduğu için rekabette öne çıkabilmek adına kendisi büyümeyi tercih ediyor. Pek çok şirket de kendi operasyonlarını kurarak marka değerini daha rahat koruyabileceğine inanıyor.

is ilanlari

Uzun yıllar franchise verdikten sonra kendisi büyümeyi tercih eden markalar da var. Bunun en önemli örneklerinden biri LC Waikiki. 2012 yılında franchise vermeyi tamamen durduran şirket, bu kararın ardından büyüme grafiğini aynı hızla yukarılara taşımayı başardı. Moda perakende sektöründe hız, esneklik ve konjonktürün çok önem taşıdığını söyleyen LC Waikiki Yönetim Kurulu Başkanı Vahap Küçük, franchise yönteminde söz konusu avantajları yakalama imkanının daha düşük olabildiğine dikkat çekiyor. Ayrıca LC Waikiki’nin kendi mağazalarını açmasının fiyat rekabeti avantajı sağladığına işaret eden Küçük, “Kendi mağazalarımızda var olduğumuzda, müşteriye sunulan hizmet, ürün sergileme, görsel ve vitrin uygulamaları gibi konularda mağazalar arasındaki standardı yakalama imkanı elde ediyoruz. Mağazalarımızda ürün bulunurluğu konusunda tüketicimize daha fazla imkan sunuyor ve daha proaktif hareket edebiliyoruz. Bununla birlikte teknolojik altyapı, eğitimli ve kaliteli insan kaynağı ile daha kontrollü yönetme ve bu sayede başarıya ulaşma fırsatını da yakalıyoruz” diye konuşuyor.

iş-1

BÜYÜME HEDEFLERİ İDDİALI

Gıdadan hazır giyime farklı sektörlerde faaliyet gösteren 25 şirket, kendi teknolojik altyapıları, ÎK sistemleri, ürün ve mağaza standartlarıyla bulundukları sektörlerde fark yaratarak büyümeyi başardı. Franchise yoluyla büyüyen çok sayıda perakendecinin var olduğu bir ortamda ‘kendi kaynaklarıyla’ büyümeyi tercih eden şirketlere mercek tuttuk. Bu şirketlerin girişimcilere ışık tutacak büyüme stratejilerini ve 2015 yılı planlarını derledik. Yaptığımız araştırmaya göre, Türkiye’nin önde gelen 25 şirketi 2015’te 449 mağaza açıp 7 bin 325 kişiye istihdam sağlayacak. Yıl sonuna kadar açılacak 176 mağazanın bu hesabın dışında olduğunu ekleyelim. Defacto ve Midpoint gelecek yıl biner yeni istihtam sağlayacak. Giyim perakendeciliğinin en büyük oyuncusu LC Waikiki’nin çalışan sayısı 700 büyüyecek.Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu