Haberler

Kriz anlarını asistans hizmetleri ile yönetin

Beklenmedik anlarda yaşanabilecek olumsuz durumlarda sigorta poliçenizde yer alan asistans hizmetlerini kullanın, hayatınızı kolaylaştırın.


ASİSTANS, dünya çapında oluşturulmuş hizmet ağıyla müşterilerin acil ihtiyaçlarının giderilmesi için kurulmuş bir sistem. İlk zamanlarda yurtdışı seyahatlerde tıbbi destek ya da acil yardıma ihtiyaç duyan kişiler için ortaya atılan bu kavram, günümüzde tanımı iyice genişletilerek, etkinlik organizasyonlarından çiçek gönderimine, hava ambulansından çilingir temin edilmesine, kuru temizlemeden akla gelebilecek her türlü danışmanlık ve bilgilendirme hizmetine kadar uzandı.

asistans hizmetleri

Asistans hizmetleri olarak adlandırılan danışmanlık ve yardım hizmetlerini günümüzde birçok sektör kullanıyor, ancak en etkin kullanan sektörlerden biri hiç şüphesiz ki sigorta sektörü. Sigorta şirketleri sigortalılarının hayatlarım kolaylaştırmak ve ihtiyaçlarına en iyi şekilde cevap verebilmek adına asistans hizmeti veren kurumlarla anlaşıyor. Şirketler bazı asistans hizmetlerini poliçelere ücretsiz teminat olarak ekleyebildikleri gibi bazı hizmetleri de ek prim karşılığında sunuyorlar. Sigortalılar, şirketlerin asistans hizmetlerine şirketlerin 7/24 hizmet veren acil yardım/destek telefonları aracılığı ile ulaşabiliyor. Ayrıca gelişen teknoloji ile birlikte asistans hizmetleri şirketlerin mo-bil uygulamaları sayesinde artık daha da yakın. Akıllı telefonlar aracılığıyla indirilen uygulamalar sayesinde sigortalı, acil bir durumda ihtiyacı olan desteğe daha hızlı kavuşmuş oluyor.

Şirkete duyulan güvenin de anahtarı

Poliçelerin olmazsa olmaz parçalarından biri haline gelen asistans hizmetleri, sigortalının şirketine güven duymasını da sağlıyor. Sağlanan teminatlar sayesinde sigortacısının zor durumunda yanında olduğunu bilmek sigortalılara güven ve huzur veriyor.

Günümüzde sunulan asistans hizmetlerinin kalitesi ise sigortalıların şirket ve ürün tercihinde belirleyici rol oynuyor. Tüm bunların yanı sıra tüketicinin veya tanıdıklarının bu alandaki deneyimleri de sigorta şirketlerinin ve asistans firmalarının imajını etkiliyor. Yani, verilen hizmetin kalitesi şirket seçiminde etkili oluyor.

2015 yılında dünya çapında en nitelikli firma olmayı hedefliyoruz

Europ Asistance Genel Müdürü Stefano Sarti: Asistans hizmetleri sigorta şirketlerinin dış yüzüdür. Sigorta şirketlerine müşteriler açısından baktığımızda, kişiler ilk iletişimi bizimle kurarlar ve bizim görevimiz, müşterimiz olan sigorta şirketinin marka bilinirliğini, kalite algısını koruyarak ve artırarak olumsuz bir durumu olumlu bir deneyime dönüştürmektir.

Sigorta şirketlerinin müşteri memnuniyetlerini yaratmak ve marka değerlerini koruyup artırmak, portföy performansları ve davranışları hakkında sigorta şirketlerini bilgilendirmek ve hasar süreçlerinde destek olarak onların yanlarında olup hasar maliyetlerini azaltmak başlıca üç görevimizdir. Global vizyonumuz, 2015 yılında dünya çapında en yenilikçi ve en nitelikli asistans şirketi olmaktır.

Europ Assistance dört temel alanda aktif faaliyetini sürdürüyor. Otomotiv alanında araç sahipleri için sağladığımız çekici, kiralık araç ve tam garantili koruma ya da ‘pick up and delivery’ (‘teslim al teslim et’], özel şoför ve özel konsiyerj hizmetleri gibi hizmetlerimizden telefon ya da akıllı telefon uygulamaları ile faydalanılabilir.

Seyahat alanında, müşterilerimize kendi ülkelerinde veya dünya genelinde sağladığımız hizmetlerimize örnek olarak, ambulans ya da doktor gönderimi gibi tıbbi destek, kayıp bavulun bulunması gibi lojistik destek veya müşterinin aracının tamir edilmesini sağlarken yedek araç teminini sağlamayı verebiliriz. Ev ve aile alanında ise, evinizle ilgili yapı-bakım hizmetlerinin yanı sıra, kültürel programlarınızı organize etmek ve sizi araç ve özel şoför ile desteklemek gibi konsiyerj hizmetleri de temin edebiliyoruz. Europ Assistance, uzak bağlantı ile İT Hizmet servisini sağlayan ilk asistans şirkettir. Bu hizmet sayesinde siz evinizde kalabilir ve bilgisayar tamir servisine gitmek zorunda kalmazsınız. Sağlık alanında ise, en iyi tesiste gereken zamanda doğru tedavi desteği vermemizin yanında, diş hizmeti, diyetisyenimiz ile birlikte beslenme programı ve eğitimi, güç bir durumun üstesinden gelmek için gereken psikolojik destek gibi kişisel servisleri de özel indirimler ile birlikte sunuyoruz.

Müşterilerimizi asla yalnız bırakmayız

My Mobility uygulamamız ile Europ Assistance, Yol Yardım Hizmeti’ni akıllı telefonlar için sağlayan ilk asistans firması olmasının yanı sıra, My Care uygulamamız ile Seyahat Hizmeti’ni ve uzak bağlantı ile İT Asistans desteğini sağlayan ilk asistans firma olmayı başardı. Bu yıl Türkiye’nin en büyük sigorta şirketlerinden biriyle, kanser teşhisi konmuş kişilerin karşılaşabilecekleri sorunlar için yeni geliştirilmiş, kanser teşhisinin etkileri ile başa çıkmaya çalışan müşterileri desteklemek amaçlı, orijinal ismiyle ‘A Tu Lado’, Türkiye’de bilinen ismiyle ‘Senin Yanında’ ürününü hizmete sunduk. Biz devamlı olarak yeni hizmetler araştırıyor ve geliştiriyoruz. Yüksek beklentileri yerine getirmek için, ‘You Live – We Care’ misyonumuzdan yola çıkarak, müşterilerimizi takip edip, onları asla yalnız bırakmıyoruz.

Tesisat hizmetleri de ikame araç da hizmet kapsamında

Sigorta şirketleri tarafından sunulan çok çeşitli poliçe türleri kapsamında çok farklı asistans hizmetleri sunuluyor olsa da, sigortalıların günlük hayatlarında en çok faydalandıkları hizmetlerin bazıları şöyle sıralanabilir:

• Su Tesisatı: Sıhhi tesisat, kalorifer tesisatı, kanalizasyon ve pis su tesisatında sızıntı veya kırılma olması durumunda, gerekli acil onarımı yerine getirecek tesisatçı konuta gönderilir.

• Elektrik Tesisatı: işyerine ait elektrik sigortasından başlayıp, elektrik anahtarına kadarki kısmını kapsar. İşyerinin içinde elektrik tesisatının bozulması veya hasar görüp çalışamaz duruma gelmesi halinde, elektrikçinin konuta ulaşmasıyla gerekli acil önlemlerin alınması ve tamirin yapılması sağlanır.

• Çilingir Hizmeti: Anahtarın kaybolması, unutulması ya da herhangi bir kaza veya hırsızlık sonucunda kilidin bozulması durumunda, konutun güvenliği ve kilidin onarımı için gerekli çilingir gönderilir. Hatta içeride kilitli kalan kişilerin kurtarılması masrafları da, yıllık belirlenen limitler dahilinde güvence altına alınır.• Cam Tamirat İşleri Hizmeti: Konutun dış cephesindeki camların kırılması durumunda, konuta camcı ulaştırılır.

• Çekme Hizmeti: Sigortalıya ait aracın, poliçede yer alan teminatlardan herhangi biri sebebiyle hareketsiz kalması durumunda, şirketin belirlediği ve anlaşma yaptığı servislere çekilmesi suretiyle gerçekleştirilir.

• Profesyonel Sürücü Temini: Araçtaki sürücünün trafik kazası sonucunda yaralanması veya hayatını kaybetmesi ve araçtaki diğer sigortalıların kapsam altındaki aracı sürememeleri durumunda profesyonel bir sürücü temin edilir.

• Patlayan Lastik veya Benzin Bitmesi Hali: Herhangi bir şekilde hususi araçta meydana gelebilecek lastik patlaması veya aracın benzininin bitmesi durumunda, sigortalının talep etmesi halinde gönderilecek olan görevli ekip, araç lastiğinin değişimini gerçekleştirir; yedek lastik olmaması veya benzin bitmesi durumunda ise araç en yakın servise ya da benzin istasyonuna çektirilir.

• İkame Araç: Kaza sonucu sigortalı hususi araçta meydana gelen hasarlarla ilgili, 7 iş günü boyunca konaklama ve sigortalının geri gönderilmesi hizmetlerinden kendi tercihiyle yararlanmayanlara kiralık araç hizmeti verilir.

• Tıbbi Nakil [Kara/Hava Ambuiansı/Sedyeli Uçuş/Tıbbi Refakatli): Araç içindeki kaza sonucunda yaralanmış kişilerin, şirket tarafından en yakın ve uygun donanımlı hastaneye veya sağlık kurumuna nakli sağlanır.

• Otelde Konaklama: Poliçe ile verilen teminatlar sonucu konutta meydana gelen bir hasar durumunda, konut oturulamaz hale gelirse ve onarım belli bir süreyi aşarsa, sigortalının talebi ve asistans şirketinin onayı ile belirlenen limitli otel masrafları belli bir güne kadar teminat dahilinde karşılanır.

• Sigortalının Faturalarının Ödenmesi: Sigortalı, geçirdiği kaza sonucunda doktor onayı ile konutundan veya yatırılmış olduğu hastaneden ayrılamıyorsa ve yardım edecek yakını yoksa, konutun abone faturalarının, bedelleri sigortalı tarafından ödenmesi koşulu ile, tüm tedavi süresince, sigortalı namına ödenmesi için gereken işlemler yapılır.

• Ambulans Gönderimi: Katılımcıların yaralanma veya hastalanma durumlarında, danışman doktorun kararıyla doktorlu ambulans gönderilir, en yakın tam teşekküllü hastaneye gönderimi ücretsiz olarak organize edilir.

• Evde Bakım Hizmetleri: Gerekli durumlarda, eve hemşire gönderimi, ameliyat sonrası bakıcı hizmeti ve doğum sonrası bakım hizmetleri sunulur.

Hangi hizmetten, nasıl faydalanacağınızı sorgulayın

Sigortalının poliçesinde yer alan, hayatını kolaylaştıracak asistans hizmetlerinden tam anlamıyla yararlanabilmesi için teminatlar konusunda detaylı bilgiye sahip olması gerekiyor. Bu noktada, sigorta aracıları ve danışmanlarına önemli görevler düşüyor. Aynı zamanda sigortalının da bu hizmetlerin farkında olması ve sorgulaması da önemli bir nokta.

Tüketiciler çekici hizmeti, kiralık araç hizmeti, ambulans hizmeti gibi asistans hizmetlerinin farkında olsa da şirketler müşterilerinin ihtiyacı doğrultusunda bu alandaki hizmet yelpazesini sürekli genişletiyor. Yat sahiplerine ve yeni annelere sunulan asistans hizmetleri bu yelpazenin önemli örneklerini oluşturuyor.Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu