Haberler

Koşu sporu trend ayakkabı satışlarını artırdı

Sağlıklı ve aktif yaşam tarzının ön plana çıkmasıyla birlikte koşu sporu hiç olmadığı kadar popülerleşmiş durumda. Bu trend ayakkabı satışlarını da patlattı. Hemen her marka sektörde ciddi bir satış grafiği yakalarken, bu trendin önümüzdeki yıllarda pazarı daha da büyütmesi bekleniyor. Koşu pazarmda yaşanan büyüme, sadece bu kategoride ihtisas mağazalarının açılmasını da sağlamaya başladı.


Son dönemde koşuya olan ilginin ne kadar arttığının farkında mısınız? Hafta sonları deniz kıyısında ya da ormanda koşan kişilerden söz etmiyoruz. Sayısı bu kadar olmasa da, onlar zaten hep vardı. Sözünü ettiğimiz özellikle son iki yılda sayısı hızla artan lokal koşu gruplan. Bir kaç kişinin liderliğinde başlayıp neredeyse bin kişiye ulaşan koşu gruplardan söz ediyoruz.

Avrupa ve ABD’de oldukça popüler olan ve dev bir endüstri haline gelen koşu pazan, Türkiye’de de şu sıralar bu gruplar sayesinde altın çağını yaşıyor. Tabii büyümenin arkasında şirketlerin yarışlara ve grup koşularına yaptıkları yatırımların da önemli etkisi var. Vodafone İstanbul Maratonu, New Balance Bozcaada Koşusu ve RunAntalya başta olmak üzere ülkenin dört bir yanında koşu organizasyonlan gerçekleşiyor. Tüm bu organizasyonlara her yıl on binlerce kişi katılıyor.

spor ayakkabi

PAYI HIZLA ARTIYOR

İşte bu ilgi, koşu ayakkabısı satışlarını hiç olmadığı kadar arttırmış durumda. Spor giyim pazarı oldukça kapalı bir sektör olduğundan ve fazla veri paylaşmadığından elimizde net rakamlar yok. Ama koşu kategorisinin hızla büyüdüğünü şirketler de doğruluyor. Pazarın önemli oyuncularından biri olan Adidas, bu ilgiyi en net gören şirketlerden biri. 2012’de spor ayakkabı kategorisinde Adidas’ın satışlarının yüzde 9’u koşu ayakkabılarını kapsıyordu. Bu oran geçtiğimiz yıl yüzde 13’e yükseldi. 2014’ün ilk çeyreğinde ise yükselen trendin devam ettiğini ve bu oranın yüzde 15’lere geldiğini görüyoruz.

Adidas Türkiye Genel Müdürü Eddy Massier, bu büyümeyle ilgili olarak şunları söylüyor: “Koşu, günümüzde sağlıklı ve aktif yaşam tarzının ön plâna çıkmasıyla birlikte özellikle metropol insanlarının tercihi haline gelmeye başladı. Stresten uzaklaşma, kapalı alanların dışında spor yapma, sosyal sorumluluk projelerinde yer alma gibi çeşitli motivasyonlara sahip her yaştan insanın koşuya yöneldiğini görüyoruz. Özellikle sosyal medya üzerinden haberleşen, etkileşimde bulunan koşucular için koşu bir sosyalleşme aracına dönüşmüş durumda.”

YÜZDE 35 BÜYÜME BEKLİYOR

Koşu pazarının önemli oyuncularından biri olan Asics’in genel müdürü Turhan Koray ise pazardaki büyümeye ilişkin olarak, “Ülkemiz, dünya trendlerini takip eden genç bir nüfusa sahip olma avantajını bir kez daha yaşıyor. Koşu sporu, son üç yıldır dünyada yükselen bir trend. Türkiye de son üç yıldır gözlemlediğimiz gelişmeler bu trendin önümüzdeki yıllarda daha da büyüyeceğini ve alışkanlığa dönüşeceğini gösteriyor” diyor.

Turhan Koray, gelişmelere ilişkin ise şu yorumlan yapıyor: “Tüm markaların koşu trendini destekler çalışmalar içinde olduğunu sevinerek izliyoruz. Üç yıl önce yapacağımız koşu organizasyonu için tarih seçmek son derece basitken, bugün yapacağımız bir organizasyonun başka hangi organizasyonla çakıştığına bakmak gibi bir zorunluluğumuz var.”

Koray, lifestyle kategori satışlarına oranladığında performans grubu modellerinin satışında geçen yıla oranla yüzde 25’lik bir büyüme olduğunu, bu yıl bu oranın yüzde 35 olmasını beklediğini söylüyor.

PAYI YÜZDE 30’A ÇIKTI

Spor ayakkabı pazarının son dönemde dikkat çeken oyuncularından biri olan Skechers da bu alanda hızlı bir büyüme yaşıyor. Son üç yılda koşu ayakkabılarının satış oranının yüzde 10dan yüzde 30’a yükseldiğini söyleyen Olka Genel Müdürü Yasin Kavşak, “Koleksiyonumuzdaki gelişme ve koşu trendinin yükselmesi ile birlikte beş yıl içinde koşu ayakkabısı satışlanmız-da 2,5 kat büyüme öngörüyoruz” diyor.Eğitim ve gelir seviyesinin yükselmesiyle doğru orantılı olarak sporun bireylerin hayatına her geçen gün daha fazla girdiğini söyleyen Kavşak, şu an en hızlı büyüyen kategorinin koşu olduğunu üstüne basarak belirtiyor.

MARKALAR YATIRIM YAPIYOR

Koşuya olan ilgi şirketlerin kendi organizasyonlarını da gerçekleştirmesine neden oluyor. Spor perakendesinin önemli isimlerinden Olgar Group’un distribütörlüğünü yaptığı Merrell ve Salomon da bu alanda yatırım yapan markalar arasında.

Olgar Group Yönetim Kumlu Üyesi Özhun Olgar, koşu segmentinde çok hızlı bir büyüme olduğunu dile getirirken, “İnsanlar artık koşu bandından çok açık havada koşmak istiyor. Bu trend yurtdışında uzun zamandır vardı, bize yeni geldi. Önümüzdeki yıllarda ilginin çok daha artacağını düşünüyorum” diyor.

Dünyada doğa koşusu alanında en çok tercih edilen marka olan Salomon son iki yıldır Trail Runs, Merrell ise Mudrace adıyla koşu organizasyonlarına imza atıyor. Özelikle çamur koşusu olan Mudrace, koşucular tarafından yoğun ilgi görüyor.

Koşu pazarında yaşanan büyüme, sadece bu kategoride ihtisas mağazalarının açılmasına da neden oluyor. Bunların en dikkat çekeni ise Outrunner. İlk mağazasını geçtiğimiz yıl İstanbul Ortaköy’de açan şirket, önümüzdeki ay Bağdat Caddesi’nde ikinci mağazasını açmaya hazırlanıyor.

Markanın kurucusu Selçuk Çağlar, Outrunner’a hayat verme sebebini, kendilerinden önce Türkiye’de koşucuya hitap eden bir mağazanın ve satış personelinin bulunmaması olarak açıklıyor. “Yakın zamana kadar büyük markalar, bayiler hep ‘Kaç kişi koşuyor ki?’ yaklaşımı içindeydi. Koşu için koşu yapan, koşucuyu anlayabilecek, ürünleri çok iyi tanıyan ve hatta test eden danışmanlar yoktu. Bunu Outrunner olarak biz cesaret edip başlattık” diyen Çağlar, önümüzdeki beş yıl içinde sekiz mağazaya ulaşmayı hedeflediklerini söylüyor. Koşu organizasyonlarından antrenman programı ve koçtuk hizmetine kadar müşterilerine birçok alanda hizmet veren şirket, bu yıl 7 bin çift ayakkabı satmayı planlıyor.Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu