Haberler

İyi sürücü daha az, kötü sürücü daha yüksek prim ödeyecek.

Trafik sigortalarında başlayan yeni dönem ile hasarsızlık indirimini, prim artış oranı ve uygulanacak en yüksek fiyat artışını sigorta şirketleri kendileri belirleyecek; iyi sürücü daha az, kötü sürücü daha yüksek prim ödeyecek.

iyi surucu

1 Ocak 2014 itibarıyla trafik sigortasında yeni bir dönem başladı. Artık sigorta şirketleri kasko sigortasında olduğu gibi trafik sigortasında da istedikleri oranda primleri artırabilecek, aynı oranda ha-sarsızlık indirimi sunabilecek. Yeni uygulama ile iyi sürücü ödüllendirilirken kötü sürücüler de cezalandırılacak. Ödüllendirilen sürücüler, sigorta poliçelerinde daha düşük prim ödeyecek. Uygulama ile suistimallerin azaltılması ve trafikte bilinçli sürücü kitlesinin artırılması hedefleniyor.

Tam serbest dönem

Trafik sigortalarında uygulanan en yüksek hasarsızlık indirim oranı yüzde 20 ile sınırlandırılmıştı. Hasarsız sürücüler ilk yılda yüzde 10, ikinci yılda 15 ve üçüncü yılda yüzde 20 oranında hasarsız -lık indirimi alabiliyordu. Bu oranlar, tarifelerin sigorta şirketlerince serbest bir şekilde belirlendiği kasko sigortalarında yüzde 60’lara varabiliyordu. Yeni dönemde ise hasarsızlık indirimi, prim artış oranı ve uygulanacak en yüksek fiyat artışını sigorta şirketleri kendileri belirleyecek.

Serbest tarife ile hasarsız sürücüler sigorta poliçelerine daha az sigorta primi öderken, hasar frekansı yüksek sürücülerin ödeyecekleri prim miktarında artışlar yaşanacak. Çünkü sigorta şirketlerinin daha riskli müşterilerden aldıkları primlerin oranı olan yüzde 250 sınırı da kaldırılarak sınırsız hale getirildi.

Hazine denetleyecek

Serbest dönemde Hazine ’nin denetim ve gözetim işlevi ise devam ediyor. Sigorta teminatlarını eskiden olduğu gibi Hazine hazırlayacak. Şirket tarifeleri hakkında ise şirket yetkili aktüeri tarafından hazırlanacak rapor, denetime hazır olacak şekilde şirket merkezinde saklanacak ve tarifelere ilişkin özet gerekçeler şirketlerce, tarifelerle beraber Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi’ne iletilecek.Hazine ise sigorta şirketlerinin mali bünyelerinde sorun olduğunda, uygulanan primlerin sektörde haksız rekabete yol açması ve sigorta şirketlerinin sigorta yapmaktan kaçınması gibi durumlarda şirketlere müdahale edebilecek ve trafik sigortası prim tutarlarının değiştirilmesini isteyebilecek.Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu