Haberler

İhracatçı Birlikleri Nisan Ayında Seçime Gidiyor

Türkiye’nin dört bir yanındaki 60 ihracatçı birliğinin üyeleri nisan ayında sandık başına gidecek. TİM Yasası gereği yönetimler dört yıl için seçilecek. Kanun gereği birçok başkan son kez aday olacak…

secimler

TÜRKİYE, bu yıl iki seçim yaşayacak. Biri Mart sonunda yapılacak yerel, diğeri ise ağustos ayında yapılacak Cumhurbaşkanlığı seçimleri. Partiler birbiri ardına belediye başkan adaylarını açıklayıp, seçim kampanyalarına start veriyorlar. Tabii gündemde sadece siyasi seçimler yok. Bu yıl çok önemli bir dizi seçim daha yapılacak.


Yerel seçimlerin hemen ardından nisan ayında ihracatçı birlikleri yeni yönetimlerini belirlemek için sandık başına gidecek. 60 ihracatçı birliğine üye 58 bin ihracatçı firma dört yıl görev alacak yeni yönetimleri ve başkanlarım seçecek. TOBB Yasası’ndaki değişikliğe benzer bir değişiklik olmaz ise, ihracatçı birliklerinin mevcut yönetimlerinin yüzde 80’i son kez aday olacak.

İSTANBUL KARAR AŞAMASINDA

İstanbul, Ege, Akdeniz, Orta Anadolu, Uludağ İhracatçı Birlikleri nde seçim kulisleri çok hareketli. 60 birlik başkanmm 30’uyla yaptığımız görüşmede koltuğu bırakacak başkan sayısı neredeyse yok gibi görünüyor.

Seçimlerin en heyecanlı ve yüksek katılımla yaşandığı yer kuşkusuz ihracatın başkenti İstanbul. Tekstil ve hazır giyim, seçimlerin en çetin geçtiği sektörlerin başında geliyor. Şaşırtıcı bir şekilde ilk defa İH-KİB’te (İstanbul Hazır Giyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği) seçim heyecanı yok denecek kadar düşük bir seviyede. ÎHKİB Başkanı Hikmet Tanrıverdi’nin yeniden aday olma ihtimali yüksek. Yaklaşık altı ay önce Tanrıverdi’nin şirketleri iflas erteleme kararı aldırdığı için kendisinin de birlik başkanlığına aday olmayacağı yönünde söylentiler yayılmıştı.

Kısa bir süre içinde Tanrıverdi’nin işleri yoluna girmiş, borçları yapılandırılmış. Şubat sonu gibi de iflas erteleme kararlarım kaldırmak için müracaat edecekmiş. Tanrıverdi, “Sektör temsilcilerinden devam etmem yönünde talepler geldi. Henüz karar vermedik. Arkadaşlarımla ve sektörle konuşup karar vereceğiz” diyor. İHKİB Başkanvekili Ahmet Akbalık ise bu hafta yapacağı toplantılarla karar verecek. Akbalık, “Biz seçimlere bir ekip olarak giriyoruz. Ekibimizle 20 Ocak günü toplanıp konuşacağız. Toplantı sonrasında nasıl hareket edeceğimize karar vereceğiz” diyor. Akbalık’ın bu açıklaması geçmişte Süleyman Orakçıoğlu ile Okan Oğuz arasında yaşanan çekişmeyi akla getirdi. Oğuz’un yardımcısı olan Orakçıoğlu liste çıkarmış ve seçimi kazanmıştı.

ITHİB (İstanbul Tekstil ve Hammadde İhracatçıları Birliği) Başkanı İsmail Gülle yeniden aday olduğunu açıkladı. Gülle, tek liste ile seçime gidileceğini düşünse de Sesli Battaniye’lerinin sahibi Hazim Sesli nin de aday olabileceği kulislerde konuşuluyor.

MADENCİLER ARASINDA REKABET

İstanbul Maden İhracatçıları Birliği (İMİB) seçimin hareketli geçtiği birliklerden. Mevcut Başkan Mehmet Özer’in sağlık gerekçeleriyle yeniden aday olmayacağı konuşuluyor. Eski başkan Ali Kahyaoğlu ise şimdiden adaylığını açıkladı. Kahyaoğlu, sektörden gelen talepler doğrultusunda altı aydır seçim çalışması yaptıklarını söylüyor. Mevcut yönetimden ise Ahmet Keleş’in aday olacağı konuşuluyor. Madende sürpriz bir aday da çıkabilir. Maden kraliçesi olarak bilmen Zuhal Mansfield’in de adaylığı konuşuluyor.

İstanbul Kimyevi Maddeler ve Mamulleri İhracatçıları Birliği Başkanı Murat Akyüz de adaylığını açıkladı. Akyüz, yönetim kurulu olarak bir dönem daha devam etme yönünde karar aldıklarını söylüyor.

İstanbul Demir Çelik İhracatçıları Birliği yönetiminde de yola mevcut başkan Namık Ekinci ile devam kararı çıktı. Ekinci’ye ulaşamadık ancak yönetimde yer alan TİM Başkanvekili Mustafa Çıkrıkçıoğlu, birliklerinde liste yarışlarından ziyade konsensüsün hakim olduğunu söyledi. İstanbul Demir ve Demir Dışı Metal İhracatçıları Birliği Başkam Tahsin Öztiryaki’nin son kez aday olması bekleniyor.

Bakliyat, Yağlı Tohumlar ve Mamulleri İhracatçıları Birliği seçimlerinde aday olduğunu şöyle açıklıyor: “Biz ekip olarak devam edeceğiz. Birliğimize üye olan sektörün tamamına hitap edecek bir yönetim kurulumuz var. Yine aynı özeni göstererek liste belirleyeceğiz.”

DALGAKIRAN DEVAM EDİYOR

Bir dönem TİM başkanlığı için de yarışan ve son oda seçimlerinde İstanbul Sanayi Odası Başkan Yardımcısı olan Adnan Dalgakıran, Orta Anadolu Makine Akşamları ve İhracatçıları Birliği için aday olduğunu açıkladı. Kendi deyimiyle. “Tıkır tıkır işleyen bir yönetimimiz var” diyen Dalgakıran, karşısına rakip çıkmayacağından emin görünüyor. İstanbul Su Ürünleri ve Hayvansal Mamuller İhracatçıları Birliği Başkanı Ahmet Tuncay Sagun da yeniden adaylığını açıklayan isimlerden. Yönetim kurulu olarak seçimlerde aday olmaya karar verdiklerini söyleyen Sagun, “Bizim birlikte tek listeyle seçime gideriz” diyor.

MÜCEVHERATÇILAR MORALSİZ

İstanbul Değerli Maden ve Mücevherat Birliği Başkanlığını sağlık gerekçeleriyle dönemini tamamlamadan bırakan İsmet Koçak’m yerine yardımcılarından Ayhan Güner geçmişti. Güner, bu dönemde özellikle değerli madenlerde ÖTV’nin kalkması ve yerine KDV’nin gelmesi için çalıştı. Konu ile ilgili yasal düzenleme son anda torba yasadan çıkınca moralleri bozulmuş. Güner, “Adaylık konusunda karar vermedik” diyor.

İstanbul Gemi Yat İhracatçıları Birliği Başkanı Başaran Bayrak da adaylığını erkenden açıklayanlardan. Bir dönem daha devam etmek istediğini söyleyen Bayrak, yönetim listesinin yarısının değişeceğini söylüyor. Bayrak, “2 milyon dolar ihracat yapma şartı var. Listede değişiklik olacak” diyor.

Bursa Tekstil ve Hammadde İhracatçıları Birliği Başkanı İbrahim Burkay, geçen yıl yapılan oda seçimlerinde Bursa Ticaret ve Sanayi Odası Başkanlığı koltuğuna da oturdu. Geçen mayıs ayından bu yana iki başkanlığı birden yürütüyor. Burkay’m tekrar aday olmayacağı konuşuluyordu ancak, yakın çevresi ihracatçı birliğini de bırakmaması yönünde baskı yapıyormuş. Başkan. “Kendi aramızda konuşup şubat ayında netleştirin/” diyor.

AKDENİZ VE GÜNEYDOĞU SAKİN

İstanbul ve Ege’ye göre Akdeniz’deki ihracatçı birliklerinde sakin bir seçim olacak gibi görünüyor. Akdeniz Ağaç Mamulleri ve Orman Ürünleri İhracatçıları Birliği Başkanı Bülent Aymen, yeniden aday olabileceği mesajını veriyor: “Seçimi konuşmak için çok erken. Ama mevcut durum devam eder kanaatindeyim. ”Akdeniz Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliği Başkanı Ali Kavak’ın yeniden aday olacağı konuşuluyor. Antalya’da 2010 yılında üç birlik tek çatı altında Antalya İhracatçı Birlikleri olarak birleştirilmişti. Antalya Yaş Sebze Meyve İhracatçıları Birliği Başkanı Mustafa Satıcı, Antalya İhracatçı Birlikleri Başkanı oldu. Satıcı, yeni dönem için nihai karar vermediklerini ancak, bütün sektörleri kapsayan bir liste çıkacağına inandığını söylüyor.

Akdeniz Demir ve Demir Dışı Metaller İhracatçıları Birliği Başkam Adnan Ersoy Ulubaş’ın da birliğinde yeniden aday olması bekleniyor.

Güneydoğu Bakliyat, Yağlı Tohumlar ve Mamulleri İhracatçıları Birliği’nde ise Şahin Batallı yeniden aday olacak. Batallı seçime tek listeyle gireceklerini söylese de karşısına bir rakip çıkacağı yönünde haberler geliyor.

Denizi fırtınalı ama birliği sakin

Fırtına ve dalgalarıyla ünlü Karadeniz’deki seçimler ise sakin geçiyor. Bölgenin en büyük birliği Karadeniz Fındık ve Fındık Mamulleri İhracatçıları Birliği’nin 70 üyesi var. Bunların 30 tanesi büyük ihracatçı.

Yönetim de bu isimlerden oluşuyor. Yönetim kurulunda yer alan 25 üyenin toplam ihracatı 800 milyon doları buluyor. Bu rakam Türkiye’nin toplam fındık ihracatının yarısına denk geliyor.

Birlik Başkanı Dursun Oğuz Gürsoy, “Bizim birlikten iki liste çıkmaz. Sayı olarak bu mümkün değil. Dolayısıyla sakin geçer. Arkadaşlarla karar vermedik. Ben olurum, başkası olur bilemem. Şubat sonunda yönetim kurulunda konuşur karar veririz” diyor.

Ege’de koordinatör başkanlık krizi çıkabilir

İzmir’de 12 ihracatçı birliği var. Birçok birlikte tek listeyle seçime gidiliyor. Hazır giyim, maden ve hububat yağlı tohumlar birliklerinde iki liste çıkma ihtimali var. Ege Hazır Giyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği Başkanı Emre Kızılgüneşler yeniden aday olduğunu açıkladı. Ege Tekstil ve Hammadde İhracatçıları Birliği Başkanı Sabri Ünlütürk de yeniden aday olacağını açıklarken, Ege İhracatçılar Birliği Koordinatör Başkanlığa da talip olduğunu söylüyor. Ünlütürk, “Koordinatör başkan 12 birlik başkanıyla belirleniyor. Bu dönemde bu göreve ben talibim. Bu konuda konsensüs söz konusu” diyor.

Mevcut koordinatör başkan Yaş Sebze Meyve İhracatçıları Birliği Başkanı Mustafa Türkmenoğlu ise, “Şu anda aday ya da aday değilim demem. Biz anlaşırız” diyor. Türkmenoğlu beyanatında böyle dese de koordinatör başkanlığı bırakmak istemediği konuşuluyor.

Bir çekişme de Ege Hububat, Bakliyat, Yağlı Tohumlar ve Mamulleri İhracatçıları Birliği’nde yaşanabilir. Birliğin eski başkanı Ramazan Abay, 2011 seçimlerinde milletvekili adaylığı için koltuğu yardımcısı Moiz Hemsi’ye bırakmış. Tekrar dönüş sinyalleri veren Abay, “Ben adayım denmez. Davet edilirse yine olmak isterim” diyor. Mevcut Başkan Moiz Hemsi ise, henüz adaylık konusunda nihai kararı vermediklerini, arkadaşlarıyla yapacağı değerlendirmeler sonrasında nihai kararı vereceklerini söylüyor.

Ege Kuru Meyve Mamulleri İhracatçıları Birliği ise 20 yıldır bir gelenek yürütüyor. Bir dönem başkanlık yapan bir sonraki dönem koltuğunu başkan yardımcısına bırakıyor. Birliğin Yönetim Kurulu Üyesi Eliya Alharal, “Biz örnek bir birliğiz.

Bu dönem Osman Öz başkanlık yaptı. Teamüller gereği Birol Celep başkan olur. Birol Bey kabul etmezse mevcut yönetimden biri talip olur” diyor.

Ege Maden İhracatçıları Birliği Başkanı Arslan Osman Erdinç’in aday olması beklenirken, karşısına bir listenin çıkacağı konuşuluyor. Ege Zeytin ve Zeytinyağı İhracatçıları Birliği Başkanı ve TİM Başkanvekili Ali Nedim Gürel ve Ege Tütün İhracatçıları Birliği Başkanı Mahmut Özgener’in de adaylığına kesin gözüyle bakılıyor.

Denizli’de birliğin adı değişti

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekçi’nin de iki dönem başkanlığını yaptığı Denizli Hazır Giyim ve Konfeksiyon ihracatçıları Birliği de yeniden yapılanmayla Denizli ihracatçı Birlikleri adını aldı. Bakan Zeybekçi’nin döneminde Denizli ihracatçı Birlikleri kurumsal bir yapıya kavuştu. Bayrağı Zeybekçi’den devralan Süleyman Kocasert Denizlili ihracatçıların üzerinde anlaştığı bir isim. Kocasert Denizli İhracatçılar Birliği başkanlığına yeniden talip olduğunu belirterek, “Tekstil Denizli’nin lokomotifi. Ancak kablo, demir çelik, bakır, mermer, tarım ve diğer sanayi kollarını da kapsayan bir yönetim listesi oluşturacağız” diyor.

İdriz ÇokalBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu