Pazartesi , Aralık 17 2018
Anasayfa / Haberler / Hava Kirliliği Beyne Zarar Veriyor

Hava Kirliliği Beyne Zarar Veriyor60 yaş üzeri 900’den fazla katılımcı üzerinde yapılan araştırma kapsamında katılımcıların anayollardan ne kadar uzakta yaşadığı tespit edildi. Ardından manyetik rezonans görüntüleme (MRI) yoluyla beyin taramaları yapıldı. Taramalarda ortaya çıkan bilgiler, uydulardan elde edilen hava kirliliği verileriyle karşılaştırıldı. Buna göre, uzun süre hava kirliliğine maruz kalan insanlarda beyin yapısının zarar gördüğü ve bilişsel işlevlerin zayıfladığı tespit edildi.

Hava Kirliliği Beyne Zarar Veriyor
Hava kirliliğine neden olan parçacıklar çok çeşitli kaynaklardan ortaya çıkabiliyor. Elektrik santralleri, fabrikalar ve otomobiller bu kaynakların başında geliyor. Bu nedenle hava kirliliği sorunu özellikle büyükşehirlerde yaşayanlar için daha büyük önem taşıyor.

Hava kirliliğinin beyne ne şekilde zarar verdiği konusunda kesin bir bilgi olmamakla birlikte uzmanlar parçacıkları soluduğumuzda parçacıkların akciğerlerimizde yangıya neden olabileceğini, oluşan yangının daha sonra akciğerlerden beynimize yayılabileceğini tahmin ediyor. Uzmanlar hava kirliliğinin beyinde yarattığı hasarın, yaklaşık 1 yıl yaşlanma sonucunda beyinde oluşan zarara eşdeğer olduğunu öne sürüyor.

  AB'deki iş güvenliği yönergesi
İlginizi Çekebilecek Benzer Konular

Bunu da İnceledinizmi ?

E-oyuncunun finansman arama süreci

Yüzbinlerce oyuncu farklılaşmaya çalışıyor. Bunun nedeni birilerinin dikkatini çekme arzusu. O “birileri” tabiî ki sponsorlar. …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir