Haberler

Finans dünyası kadınlar için toplandı

Global Banking Alliance For Women12’nci Global Banking Alliance For Women Zirvesi, Eylül ayında İstanbul’da gerçekleştirildi. Kadınların iş hayatına katılımını desteklemek amacıyla Garanti Bankası ev sahipliğinde düzenlenen uluslararası zirvenin konuşmacıları arasında, üst düzey hükümet temsilcileri, Dünya Bankası, Avrupa imar ve Kalkınma Bankası gibi uluslararası kalkınma kumrularının yöneticileri yer aldı.

Garanti Bankası, küçük ve orta ölçekli işletme sahibi kadınlara hizmet veren bankaları bir araya getiren en büyük ağ olan Global Banking Alliance For Women (GBA) tarafımdan, kadınların iş hayatına katılımını desteklemek amacıyla düzenlenen uluslararası zirveye İstanbul’da ev sahipliği yaptı.


Bu yıl 12’ncisi düzenlenen ve kadınların çalışma hayatına girmesinin ekonomiye katkıları hakkında bir düşünme platformu yaratan, iş ağı kurma ve profesyonel ilişki geliştirme olanağı sunan zirve, her yıl farklı bir ülkede gerçekleştiriliyor. Zirvenin konuşmacıları arasında, çeşitli ülkelerden üst düzey hükümet temsilcileri, Dünya Bankası, Avrupa imar ve Kalkınma Bankası gibi uluslararası kalkınma kurumlarının ve finans kuruluşlarının yöneticileri yer aldı.

Üretime katılan kadın

Zirvenin açılış konuşmasını yapan Garanti Bankası Genel Müdür Yardımcısı Nafiz Karadere, Garanti’nin 2006 yılında başlattığı çalışmalarla, Türkiye’deki girişimci kadınları daha iyi anlamaya çalışan ve onları ayrı bir segmentte değerlendiren ilk özel banka olduğunu söyledi.

Bu nedenle, GBA tarafından düzenlenen bü zirveye, kadınların ekonomiye katılımının her geçen gün arttığı Türkiye’de ev sahipliği yapmaktan’ mutluluk duyduğunu ifade eden Karadere, kadın girişimciliğinin ve üretime katılan kadın sayısının artmasıyla, sosyal ve ekonomik gelişimin ivme kazanacağına inandıklarını belirtti.

Dünya çapında takdir ediliyor

TÜİK verilerine göre ülkemizdeki kadınların iş gücüne katılım oranının yüzde 29,6 seviyesinde olduğuna dikkat çeken Karadere, Türkiye’nin, bu rakamları çok daha yukarıya çekebilecek bir potansiyele sahip olduğunu kaydetti. Bu bilinçle, çalışmalarını her geçen gün daha da yoğunlaştırdıklarını, sivil toplum kuruluşları ve üniversitelerle geliştirdikleri işbirlikleriyle, kadın girişimcilere omuz verdiklerini söyleyen Karadere, şöyle devam etti:“Bu alandaki öncü faaliyetlerimiz, dünya çapındaki finans kuruluşları ve bankalar tarafından da örnek alınıyor, takdir ediliyor. Türkiye’deki deneyimleri paylaşma imkanı bulacağımız zirvenin ufuk açıcı olacağına, bu konudaki çabalara global anlamda önemli katkılar sağlayacağına ina nıyorum.”

“Bankalar kadın müşterileri anlamalı”

Kadının küresel ekonomiye tam katılımının önemine dikkat çeken ve ekonomideki artan kadın etkisini, yakın tarihte yaşanan en önemli küresel trendlerden biri olarak tanımlayan, Global Banking Alliance For Women Yönetim Kurulu Başkam ve Royal Bank of Scotland Kurumsal Bankacılıktan Sorumlu CEO’su Chris Sullivan ise şunları söyledi: “GBA olarak asıl rolümüz kadınların ekonomik açıdan söz sahibi hale gelmelerini sağlamak. Bu amaçla, üyemiz olan bankalara, kadın müşterilerini daha iyi anlamaları, onlara danışmanlık, iş bağlantısı ve büyüme potansiyellerini gerçekleştirmeleri için gerektiğinde finansman sağlayarak daha iyi hizmet vermeleri için destek sağlıyoruz. Garanti Bankası’na da bu yılki zirveye ev sahipliği yaptığı ve Türkiye pazarıyla ilgili bilgi ve tecrübelerini paylaştığı için teşekkür ediyoruz.”Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu