Haberler

Eski Lastikler Artık Yolun Üzerinde Değil İçinde

e-lastikABDde her yıl yaklaşık 300 milyon lastik ömrünü tamamlıyor. Depolama alanlarında biriken eskimiş lastikler alev aldığında söndürülmesi zor yangınlara neden olurken aynı zamanda bu süreçte çevreye zehirli kimyasal salınıyor.

Dünya genelinde katı atıkların yol açtığı sorunların çözümü için bu malzemelerin geri dönüşümü hayli önemli.


North Dakota Eyalet Üniversitenden araştırmacılar eski lastiklerin yeni ve gelişmiş yolların yapımında kullanılabilmesi için bir yöntem geliştirdi. Lastiklerin öğütülmesiyle elde edilen farklı büyüklüklerdeki kauçuk parçacıkların asfaltla karıştırılmasıyla üretilen malzeme, yolların kullanım ömrünü artırırken gürültüyü ve bakım ihtiyacını azaltıyor.

Farklı katkı maddeleri eklenerek kauçuk eklenmiş asfaltın özellikleri daha da iyileştirilebiliyor. Araştırmacılardan Magdy Abdelrahman asfalt-kauçuk karışımının normalde toprakta ve yeraltı sularında zararlı etkilere neden olmadığını, ancak geliştirilen malzemeden kötü hava koşulları gibi durumlarda zararlı kimyasal maddeler salınıp salınmadığınm ve kullanılan katkı maddelerinin çevre üzerindeki etkilerinin, örneğin yağmur sularıyla aşınıp aşınmadığının belirlenmesi gerektiğini söylüyor. Araştırmacılar katı atıkların sebep olduğu kirlilik problemine çözüm olabilecek bu yöntemin aynı zamanda çevre dostu bir yöntem olabilmesi için çalışmaların devam etmesi gerektiğini belirtiyor.Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu