Haberler

Dünyanın En ilginç Yerleri

Dünyanın en soğuk yerinin nerede olduğunu hiç merak ettiniz mi? Sıcaklığın Temmuz ayında 60 dereceye kadar çıkabildiği topraklarda kim yaşamak ister? Ya da bugüne dek tek damlanın bile gökten düşmediği toprakların nerede bulunduğunu biliyor muydunuz? işte dünyanın en ilginç yerleri:

Dünyanın En ilginç Yerleri

1. Dünyanın okyanustan en uzak noktası Xinjiag/Çin

2. Dünyanın en uzun nehri Mil/Mısır (Uzunluğu yaklaşık 6 bin 650 km)


3. Dünyanın en uzak noktada kalan adaSi Bouvet Adası, Güney Antartika’da yer alır ve Norveç’e aitir; insanın yaşamadığı bir adadır.

4. En yüksek göl: Titicaca Gölü, 3 bin 812 metre yüksekliğinde, Peru ve Bolivya sınırında yer alır.

5. En yüksek dağ yolu: Marsimik La. Kuzey Hindistan’da bulunur ve 5 bin 582 metre yükseklikte yer alır.

6, En yüksek yol: Aucanquilcha maden yolu, tahminen 6 bin metre yüksekliktedir.

7. İnsanın yaşayabildiği en soğuk yer: Oymyakon/Rusya (Ocak ayı civarında sıcaklık sıfırın altında 46 dereceye kadar düşerken, Eylül ayı gibi sular donabilir. Bu küçük köy 500 nüfusludur.)

8. Bizzat insanın yaptığı dünyanın en dip noktası: Tau Tona Madeni. Maden nedeniyle açılan ve Güney Afrika’da yer alan bu çukurun derinliği 4 km’yi buluyor. 1 saatte 5 bin 600 işçinin en dibine gidebildiği maden görenleri şaşkına çeviriyor.9. Yeryüzü seviyesi hesaplandığında ölçülen en derin nokta: Kola Süper Deep (derin sondajı) deliğinin 12 km’den fazla derin olduğu sanılıyor.

10. Bentley Buzulaltı Çukuru; Dünya nın en derin buzuludur. Antartika’da yer alan ve derinliği 2,5 km’yi bulan bölge aynı zamanda okyanus altında kalmayan en dip noktası olarak kabul edilir.

11. Dünyanın en soğuk yeri: Vostok İsyasyonu/Antartika. Ölçülen en düşük sıcaklık sıfırın altında 89,2 derecedir.

12. Dünyanın en kuzeyde yer alan kara parçası: Kaffekluben Adası olarak bilinir ve Grönland yakınlarında bulunur.

13. En soğuk yer bir yana dünyanın en SIGak yeli: Tahmin edeceğiniz üzere Afrika’da yer alır. Etiyopya’da yer alan Dallol bölgesi insanın ayak bastığı ve yaşamını sürdürdüğü en sıcak yerdir.

14. En yüksek uçurum: Thor Dağı nın yüksekliği 1250 metreyi buluyor.

22-Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu