Haberler

Dövizdeki yükseliş müziğe engel olamayacak

2014 yılının konser programı, döviz kurlarındaki yükseliş yüzünden yapılan iptaller ve bazı müzisyenlerin henüz programını açıklamaması gibi nedenlerle hala tanı olarak netleşmedi. Fakat bazı isimler yavaş yavaş belli olmaya başladı. Bu yıl da Neil Yoımg, Justin Timberlake, Aerosmith gibi efsane isimler müzikseverlerin karşısuıa çıkacak.

doviz muzik

İstanbul artık müzikte dünyaca ünlü isimleri ağırlayan bir kente dönüştü. Rakamlar da bunu destekliyor. Türkiye’de konser organizasyonları yaklaşık 700 milyon TL’lik bir pazar oluşturuyor. Yılda 6 ile 7 bin arasında konser organizasyonu gerçekleşiyor. Konserlere giden kişi sayısı ise 10 ile 12 milyon arasında değişiyor. Ancak bir kişinin birden fazla konsere gittiği göz önüne alınarak hitap edilen kitlenin 3-4 milyon arasında olduğu belirtiliyor.


Henüz tam olarak netleşmese de Türkiye bu yıl da pek çok ünlü isme ev sahipliği yapmaya hazırlanıyor. Önemli konserlerin hala netleşmemesinin ardında yatan temel nedenlerden biri müzisyenlerin birçoğunun programının belli olmaması. Bir önemli nedeni de döviz kurlarındaki yükseliş yüzünden maliyetlerin artması nedeniyle getirilmesi planlanan birçok ünlü ismin konserinin son dakikada iptal edilmesi oluşturuyor. Örneğin Madonna ve Roger Waters gibi birçok ünlü ismi Türkiye’ye getiren GNL Entertainment Kurucu Başkam Alp Çağrı Günal, “Bir ay sonra konuşursak 2014 ile ilgili açıklayabileceğimiz konserler olacak. Sadece bizim için değil birçok promoter için durum bu şekilde. Yaşanan sorunlar yüzünden henüz açıklama yapmak için erken” diyor.

AEROSMİTH TÜRKİYE’DE

Dövizin yükselişi nedeniyle oluşan endişelere rağmen şimdiden açıklanan ve adı duyulunca heyecan veren isimler var. Bunlar içinde en heyecan verici isimlerden birisi Justin Timberlake olacak. Timberlake, dünya turnesi kapsamında 26 Mayıs1’ta İstanbul’da İTÜ Stadyumunda konser verecek. Bu konser, Justin Timberla-ke’in Türkiye’deki ilk solo performansı olacak.

Efsane grup Aerosmith ise yine dünya aımesi kapsamında 14 Mayıs’ta İstanbulda İTÜ Stadyumu’nda sahne alacak. Türkiye’de ilk kez sahne alacak olan Aerosmith, BKM ve MAP İletişim organizasyonuyla 11 yıl aradan sonra tamamen yeni şarkılardan oluşan ilk stüdyo albümü Music From Another Dimension’dan da şarkılar seslendirecek.

24 Mayıs 2014’te KüçükÇiftlik Park’ta ilk kez gerçekleştirilecek olan Metal Summer Festival’de ünlü grup Manowar ile birlikte yabancı ve yerli birçok alt grup sahne alacak.

15 Temmuz’da ise yaşayan en önemli müzik adamları arasında gösterilen Neil Young, İstanbul’da ilk kez müzikseverlerle buluşacak.

HAZİRANDA CAZ BAŞKADIR

En büyük müzik etkinliklerine imza atanlar arasında yer alan Akbank Sanat, her yıl 700’ün üzerinde etkinlik gerçekleştiriyor. Sezon boyunca Salon İKSV’nin binasının ikinci katında yer alan “Çok Amaçlı Salon” kapsamında Gitar Günleri, Piyano Günleri, Caz Günleri ve Çağdaş Vokal Günleri başlıkları altında mini festivaller düzenliyor. Bunların yanı sıra, bir konsepte bağlı kalmaksızın dünyani|i önde gelen önemli müzisyenlerini de ağırladıklarım söyleyen Akbank Sanat Müdürü Derya Bigalı, şu bilgileri veriyor:“Mayıs ayında Çağdaş Vokal Günleri kapsamında hem Akbank Sanat bünyesinde hem de Zorlu Center’da önemli konserler düzenleyeceğiz. Haziran ayında ise Akbank Sanat Caz Günleri var.”

170 BİN KİŞİYE ULAŞACAK

Garanti Bankası ‘Caz Yeşili’ ve ‘Garanti’ markasıyla yılda 80 adet konsere sponsor oluyor. Garanti Bankası Kurumsal Marka Yönetimi ve Pazarlama İletişimi Birim Müdürü Elif Güvenen, “Geçtiğimiz yıl iptal edilen bazı konserlerin bu yıl gerçekleştirileceğini düşünürsek, geçen yıla göre konser sayısında artış olacak diyebiliriz. Bu yıl festivallerle birlikte yaklaşık 170 bin kişiye ulaşmayı hedefliyoruz” diyor.

İstanbul Kültür Sanat Vakfı, 42 yıldır her biri kendi alanını zenginleştiren etkinlikler düzenliyor. Bu yıl 42’nci İstanbul Müzik Festivali, 31 Ma-yıs-27 Haziran tarihleri arasında gerçekleştirilecek. Festival programında yer alan 26 konsere, Burgazada Meydanı’nın yanı sıra Aya İrini Müzesi, Süreyya Operası, Surp Vortvots Vorodman Kilisesi, İş Sanat Kültür Merkezi, Zorlu Çenter Performans Sanatları Merkezi ve Boğaziçi Üniversitesi Al-bert Long Hail ev sahipliği yapacak.

NEİL YOUNG’I GETİRİYOR

Alexander Raskatov’un festivalin eser siparişi üzerine bestelediği, ‘Crying in the Wilderness’ adlı yeni yapıtının dünya prömiyeri izleyicilerle buluşacak. Sait Faik Abasıyamk, ölümünün 60’ncı yılında özel bir projeyle anılacak. Piyanist Fazıl Say’m İstanbul Müzik Festivali’nin eser siparişi üzerine hazırladığı bu önemli yapıtın dünya prömiyeri de festival programında yer alıyor.

Ayrıca, rock müziğinin önemli isimlerinden Neil Young’ı Crazy Horse topluluğuyla birlikte İstanbul’da ilk kez ağırlayacaklarını söyleyen İstanbul Kültür Sanat Vakfı Genel Müdürü Görgün Taner, “Neil Young konseri, 15 Temmuz akşamı KüçükÇiftlik Park’ta yapılacak. 21’inci İstanbul Caz Festivali ise 1-14 Temmuz tarihleri arasında gerçekleşecek. Festivalin programını önümüzdeki aylarda açıklayacağız” diyor.Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu