Haberler

Dijital Güvenlik Sertifikasının KOBİ’ler için büyük önemi

E-ticaret yapmak isteyen herkesin kullanmak zorunda olduğu Dijital Güvenlik Sertifikasının KOBİ’ler için büyük önemi var. Bu ürünlerin satışım yapan Layer Sistem’in genel müdürü Aykut Kalem, “KOBİ’ler için bu tip sertifikaları tercih etmek, ziyaretçilerini sitede tutmak anlamında ilk adım” diyor.

aykut burak

Türkiye’de bugün e-ticaret ciddi bir pazar anlamı taşıyor. Pek çok KOBİ ve büyük ölçekli firma bu pazarda yerini almak için çalışma yürütüyor. Bu anlamda SSL (Dijital Güvenlik Sertifikası) hizmeti büyük önem taşıyor. E-ticaret üzerinden ürün veya hizmet satışı yapmak için gereken sanal pos denilen uygulamaya sahip olabilmeniz için bankanız sizden öncelikle güvenlik sertifikası istiyor. Yani özetle e-ticaret için birinci adım SSL sertifikası oluyor.


SSL, günümüzde öncelikli olarak e-ticaret amaçlı kurulmuş web siteleri için olmazsa olmaz bir hizmet. Gelişen bilişim dünyasında bugün örneğin Facebook, Google gibi dünya devlerine uygulama geliştirmek isterseniz yine bu hizmeti almak durumundasınız. Bunun haricinde güvenlik sertifikasının yüklü olduğu bir sitenin ziyaretçisine güven verdiğini de unutmamak gerekiyor.

GÜVENİLİR İMAJ

Günümüzde ‘butik cloud’ ve ‘butik yazılım’ olarak nitelendirilen özel barındırma ve özel yazılım hizmetleri sunan Layer Sistem, layerssl.com web sitesi üzerinden bu hizmetin satışını gerçekleştiriyor. Layer Sistem Genel Müdürü Aykut Kalem, bu anlamda bir yenilik yaparak ülkemiz pazarında henüz çok yerleşmeyen ancak dünyaca kabul görmüş iki farklı markayı da ürünleri arasına dahil ettiklerini söylüyor. Kalem, şöyle devam ediyor: “Bunlar Certum ve Thawte güvenlik sertifikaları. Güvenlik sertifikaları son kullanıcı için iki şekilde anlamlanıyor. Bunlardan ilki bir e-ticaret sitesi üzerinde kullandığı kredi kartı bilgilerinin güvenle bankaya ulaşıp ulaşmaması. İkincisi ise alışveriş yaptığı sitenin tercih ettiği sertifika türüne göre daha fazla güven telkin etmesi. Örneğin bir e-ticaret sitesine girdiğinizde tarayıcınızın adres barında firma unvanının açık şekilde bir yeşil barda görünür olması gibi. Bu uygulama son kullanıcı için daha güvenilir olduğu imajını yaratmak anlamında çok önemli. KOBÎ’ler için de bu tip sertifikaları tercih etmek güvenilir imajını oluşturmak ve ziyaretçilerini sitede tutmak anlamında ilk adım oluyor.”

Özelliğe göre fiyat

Güvenlik sertifikası fiyatlarının değişiklik gösterdiğini söyleyen Aykut Kalem, başlangıç fiyatlarının yıllık 12,99 dolardan başladığını ve 899 dolara kadar çıktığını ifade ediyor. Fiyatlar, ürünün özelliklerine ve markalara göre çeşitlilik gösteriyor. Hizmet süreleri ise bir ile beş yıl arasında değişiyor. 2014 yılı sonunda SSL pazarında yüzde 10 pazar payına sahip olmayı hedeflediklerini ifade eden Kalem, “2015 sonunda ise bu pazarın yüzde 50’si gibi bir bölümünün web sayfamız üzerinden gerçekleşmesi yönünde çalışmalar yapıyoruz” diyor.

 Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu