Haberler

Denizli, turizm atağına kalkacak

Türkiye’nin en büyük 8’inci sanayi kenti Denizli, yeni dönemde turizmde de en büyük merkezlerinden biri olmak için kolları sıvadı. Büyükşehir Belediyesi’nin öncülüğünde yayla tatilinden kayak merkezine, bölgenin en büyük antik kentinden termal turizmine kadar pek çok proje hayata geçirilecek. Yeni imaj için 1 milyar TL’lik kaynak harcanacak.


Türkiye ekonomisinde tekstil sektörü ile öne çıkan Türkiye’nin sekizinci büyük sanayi kenti Denizli, yeni dönemde turizm atağına kalkacak. Denizli’yi Türkiye’nin en önemli 5 turizm merkezinden biri haline getirmek amacıyla hayata geçirilen projelerle, yılda 2,5 milyon turist sayısının 10 milyona çıkarılması ve kentte 60 bin yeni istihdam yaratılması hedefleniyor. Hedefe ulaşmak için yılda 1 milyar TL’lik yatırım bütçesi ayrıldı.

Denizli

Bugüne kadar Pamukkale traver-tenleri gibi dünyaca ünlü doğa harikası ile turizm potansiyelinin sadece yüzde 10’unu kullanabilen Denizli, alt yapı yatırımları ve yeni projeleri ile turizm atağına geçti. Denizli Büyükşehir Belediyesi’nin yürüttüğü yeni projelerle barındırdığı tarihi mirası ve doğal zenginlikleri turizme kazandıracak olan Denizli, doğa, tarih ve kültür turizmine, kayak ve dağ turizmini de ekleyerek çeşitlilik yaratmayı hedefliyor. Böylelikle 170 ülkeye yılda yaklaşık 2,5 milyar dolarlık ihracat yapan ve Türkiye’de dış ticaret fazlası veren sayılı illerden biri olan Denizli, önümüzdeki yıllarda ‘sanayi kenti’ olmaktan ‘kültür ve turizm’ kenti olmaya dönük bir değişimin sinyallerini veriyor. 2004-2011 arasında Denizli Belediye Başkanlığı görevini yürüten Nihat Zeybekçi’nin de yeni kabinede ikinci kez Ekonomi Bakanlığı görevine getirilmesi, Denizliler için önemli bir avantaj. Kentin potansiyelini ve imkanlarını yakından bilen Zeybekçi, Denizli’ye yatırım yapmayı planlayan yatırımcılar açısından da yol gösterici oluyor.

TESİS VE YATAK SAYISI ARTIYOR

Denizli’nin ekonomik ve sosyal yapısındaki değişimi sağlayacak en önemli projelerin başında ‘Teleferik ve Bağbaşı Yaylası’ ile Tavas ilçesinin Nikfer Mahallesi’ndeki 2420 metre rakımda hayata geçirilen ‘Denizli Kayak Merkezi’ geliyor. Toplamda yaklaşık 100 milyon TL ile hayata geçirilen yayla ve kış turizmi projeleri, günü birlik Pamukkale’ye gelen ziyaretçilerin kentte gece konaklamasını sağlamaya yönelik önemli bir adım. Şehirde şu an 237 tesis ve 18 bin 538 yatak kapasitesine ulaşılmışken, 2016 yılı sonunda bu sayının 260 tesis ve 25 bin yatak kapasitesine ulaşması bekleniyor.

I MİLYAR TL YATIRIM

Denizli’ye dünyanın her yerinden yatırımcı çekmek için hazırladıkları turizm projeleri ve altyapı çalışmalarına yılda 1 milyar TL’lik bütçesi ayırdıklarını belirten Denizli Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan, “Denizli ne kadar sanayi ve tarım kenti olarak gözükse de elindeki zengin kaynaklar ile gelecekte turizmde de lider olacaktır. Dünyada tek olan Pamukkale ve Laodikya gibi binlerce yıllık geçmişi bulunan değerlerimizin yanında kış turizmi, yayla turizmi gibi alternatif turizm kaynaklarını da değerlendirerek bu sektörden kentimizin daha çok pay alması için çabalıyoruz” diyor.Yaklaşık 1 milyonluk nüfusa sahip kentte memur ve esnaf haricinde 190 bin kişiye istihdam sağlanmış durumda. Turizmin gelişmesi ile birlikte bu rakamın 250 bine çıkarılması planlanıyor. Turizmin gelişmesi için tüm altyapı yatırımlarının yanı sıra kalifiye eleman yetiştirilmesi için lise ve üniversite düzeyinde eğitimler başlatılması için de girişimlerde bulunduklarını anlatan Zolan, “Biz bu bölgenin yakın bir gelecekte büyük bir turizm potansiyeli elde edeceğini biliyoruz. Bu açıdan yatırımcıları Denizli’ye yatırıma davet ediyoruz. Belediye olarak biz her tür teşviği ve desteği vermeye hazırız. Yatırımcılar için 3-5 yıl sonrası çok geç olabilir, bugünden harekete geçsinler” diye konuşuyor.

ÜRETİM VE İHRACAT ARTIŞI SÜRECEK

Denizli iş dünyası bir yandan turizmde hızla büyüme hedefine odaklanırken, diğer yandan üretim ve ihracatta da hız kesmeden büyümeyi sürdürecek. Denizli İhracatçı Birlikleri Başkanı Süleyman Kocasert, 2015 sonunda 2,3 milyar dolar ihracat yapan Denizli’nin yalnızca hazır giyim ve tekstil ihracatının 1 milyar doların üzerinde olduğunu belirtiyor. Kocasert, “Turizmdeki hedefler ile birlikte kentimiz sanayi ve ihracatta da büyümeyi sürdürecek” diyor. Ayrıca tarımsal üretimde de iddialı olan kent üzüm, nar ve kekikte Türkiye’nin üretim üssü konumunda.

 Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu