İş Fikirleri

Çiçek Akedemisi Girişimcilere Yeni İş Fırsatı Sağlıyor

PAZARLAMA STRATEJİSİ ÖNEMLİ

Marjinal Akademi, yıllarca erkeklerin egemenliğinde olan çiçekçiliği yoğun talep karşısında çiçek tasarımcısı olmak isteyen kadınlara ulaştırabilmek amacıyla 2014’te kuruldu. Kurucusu Zeynel Özmen hem kadınların hem de gençlerin yoğun ilgisiyle sektöre renk ve değer kattıklarını belirtiyor.


Marjinal Akademi’de üç ay süren profesyonel eğitimler alınabiliyor. Ayrıca 2-3 saatlik work-shop’larla çiçekseverler bir araya getiriliyor. Workshop’lara katılmak isteyenler için fiyat 300-500 TL arasında değişirken, üç aylık kurs ücreti 5 bin-6 bin TL’yi buluyor. Özmen, “Türkiye’de çiçekçilik eğitiminin daha kurumsal bir hale gelmesi gerekiyor. Yetkililer lise ve üniversitelerde eğitim verilmesi için harekete geçmeli” diyor.

PLAZADAN ÇIKIP ÇİÇEKÇİ OLDU

Kurumsal kariyerinden sıkılıp girişimci olmaya karar veren Esra Şavkmer, 2013’te çiçek tasarımcısı arkadaşı ile birlikte Florart’ı kurmuş. Çiçeğin hak ettiği değeri görmediğini düşündükleri sektöre kalifiye eleman yetiştirmek amacıyla yola çıkmışlar. Şirkette katılımcılar çoğunlukla bu sektörde bir kariyer edinmek isteyen girişimci adaylarından oluşuyor. Türkiye’nin birçok yerinden gelip eğitim alan mezunların 50’ye yakını girişimcilik projelerini hayata geçirmişler bile.

Şavkmer, bu sayının hızla artacağını öngörüyor. Eğitim ücreti ise 250 ile 2.500 TL arasında değişiyor. Şirket, malzeme ve çiçek tedariki konusunda mezunlara kolaylık sağlıyor ayrıca iş deneyimi konusunda da bağlantı kurmalarına yardımcı oluyor. İngiltere ve Hollanda’da temas halinde oldukları çiçek okulları ve master floristleri Türkiye’de ağırlayarak etkinlikler düzenliyorlar.

ÇİÇEK İLE KAHVE KEYFİ

Kahve ve çiçeğin birbirini tamamladığım düşünen Ayça Paksoy Sözen, bu iki keyfi birleştiren bir iş fikri oluşturdu. Üniversite eğitimini Towson Üniversitesi (Maryland, ABD) ve Yeditepe Üniversitesi İşletme Bölümü’nde tamamlayan girişimci, kesme çiçek tasarımı için Flower School NY’ta eğitim aldı. Türkiye’ye döndüğünde Penny Blooms & Beans adlı şirketi kurdu. Kahve servisi de yapılan mekanda düğün ve davet organizasyonları, özel ve kurumsal davetler ve çiçek tasarımları gibi hizmetler sunuluyor; ayrıca zaman zaman düzenlenen work-shop’lar sayesinde çiçekseverler de bir araya geliyor.

HATİCE ALDEMİR / PARAÖnceki sayfa 1 2

Bir Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu