Haberler

Cep Telefonunu Satarken Silmek Yetmiyor

cep telefonu satarkenEskiden güvenlik şirketlerinin piyasadan ikinci el bilgisayar veya sabit disk satın alıp bunlardan kurtardıkları verilere dair hazırladıkları raporlara sıkça denk gelirdik. Siz özel bilgilerinizi bilgisayarınızdan sildiğinizi sanıyorsunuz, ama bu işi düzgün yapmazsanız başkaları bunlara kolayca ulaşabilir demeye getiriyorlardı.

Geçtiğimiz ay Avast adlı güvenlik şirketi aynı şeyi akıllı telefonlarda denedi. Piyasadan 20 tane kullanılmış telefon aldılar ve veri kurtarma prosedürlerini uygulayarak içinden neler çıktığına baktılar. Sonuçlar ürpertici. Sadece 20 telefondan çıkanlar 40 bin fotoğraf, 1000 Google arama geçmişi, 750 e-posta ve kısa mesaj, önceki sahiplere dair bilgiler ve hatta bir adet onaylanmış kredi bilgisi.


Çalışma, fabrika ayarlarına döndürerek içindeki her şeyi sildiğinizi sandığınız telefonlardaki bilginin aslında o kadar güvende olmadığını göstermesi açısından hayli çarpıcı. Peki ne yapacaksınız? Şimdilik en iyi çözüm, telefondaki bilgileri geri getirilemez şekilde silmek için özel olarak hazırlanmış uygulamaları kullanmaktan geçiyor. Detayları bit.ly/avastsurvey adresinde okuyabilirsiniz.Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu