Haberler

Çelik sektöründen Kenya atılımı

celik sektoruTürk çelik sektörü, Afrika’daki potansiyel pazarlarla ilgili etkinliklerine bir yenisini daha ekledi. Çelik İhracatçıları Birliği, Ekonomi Bakanlığı ile birlikte organize ettiği program çerçevesinde; Kenya’nın en büyük çelik şirketlerinden Doshi Group of Companies’in de içinde bulunduğu 10 çelik şirketini İstanbul’da ağırladı.

Kenyalı çelikçiler, sektör temsilcileriyle Dış Ticaret Kompleksi’nde bir araya gelerek Türk çelik ürünleri ve sektör hakkında bilgi aldı.


Alım heyeti kapsamında 300’e yakın ikili görüşme gerçekleştirildi. Kenya çelik pazarı Türkiye için büyük önem taşımasına rağmen iki ülke arasındaki ticari ilişkiler oldukça zayıf. Kenya’nın 2012 yılında gerçekleştirdiği toplam çelik ithalatı 1 milyon 33 bin ton. Bu ithalatın yüzde 46,3’lük bölümünü 478 bin 971 ton ile sıcak yassı oluşturuyor. Kenya’ya yapılan çelik ihracatında Güney Afrika Cumhuriyeti yüzde 35,7 ile en büyük paya sahip. Türkiye yüzde 6,4 ile dördüncü sırada ve Kenya’ya toplam ihracatımız sadece 65 bin 899 ton.Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu