Perşembe , Haziran 21 2018
Anasayfa / Haberler / California tam üç yıldır ardı ardına ciddi kuraklıkla yüz yüze

California tam üç yıldır ardı ardına ciddi kuraklıkla yüz yüzeCalifornia tam üç yıldır ardı ardına ciddi kuraklıkla yüz yüze.

Su rezervleri hiç olmadığı kadar düşük, kontrolden çıkmış orman yangınları susuz kalan ormanları kasıp kavuruyor, bazı kasabalarda bir damla su yok.

Ekinlerini sulamak isteyen birçok Merkez Vadi çiftçisi “tasarruf hesaplarından” yani arazilerindeki yeraltı suyundan medet umuyor. Ancak bu kısa vadeli bir çözüm ve daha ciddi sonuçları olacak. Son yıllarda kimi noktalarda sular 30 metreden fazla çekildi.

kuraklik
16 Eylül 2014’te California valisi Jerry Brown yeraltı suyu düzenlemesini sıkılaştırmak için üç yasa tasarısını imzaladı. Yirmi yıl boyunca yenilenebilir kullanım gerekmiyor fakat yeraltı kaynaklarının hassas biçimde hesaplanması isteniyor. Irvine’daki California Üniversitesi’nden hidrolog Jay Famiglietti “Şu anda bankada ne kadar paramız olduğunu bilmiyoruz,” diyor. “Tek bildiğimiz o paranın gitgide azaldığı.”

Yüzeydeki ve yüzeye yakın suyu ölçmek için kullanılan yeni teknikler 2015’te ölçümleri hassaslaştıracak. Scripps Oşinografi Enstitüsü araştırmacıları, Dünyanın kabuğundaki küçük kalkmaların Batı’da ne kadar su kaybedildiğini gösterdiğini söylüyor. Boulder’daki Colorado Üniversitesinin önderliğindeki bir diğer ekip ise GPS’li aygıtlarla toprak nemini ve kar derinliğini ölçmenin bir yolunu geliştirmiş.

Eyaletlerin ellerinde ne kadar su olduğunu öğrenmesiyle iş bitmiyor.

İklimsel değişim önünde sonunda daha fazla kuraklığa yol açacak.

Fakat bu veriler ABD’nin batısında yaşayanların içinde buldukları krizin ve ayak uydurma yollarının farkında olmasını sağlayacak.

KISACA:

Yeni veriler yeraltı su kaynaklarının gerçek miktarını gösterecek

İlginizi Çekebilecek Benzer Konular

Bunu da İnceledinizmi ?

BES nasıl işliyor?

Dış dünyadan katılımcılar tarafından sisteme aktarılan katkı payları, fonlarla bir taraftan büyümeye ve sistemi büyütmeye …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.