Haberler

Bu sahalar ‘hızlı yatırımcı’ arıyor

Jeotermal KaynaklarTürkiye, Avrupa’nın jeotermal zengini ama bugüne kadar kaynaklarını yeterince değerlendiremedi. 2008 yılından sonra yapılan düzenlemelerle özel sektör de jeotermal sahalarına ilgi göstermeye başladı.

Enerji, sağlık turizmi, seracılık gibi birçok alanda kullanılan jeotermal kaynakların artık ikinci el devirlerine de şahit oluyoruz. Geçenlerde gazetede rastladığımız birkaç ilan bu alandaki devirlerin hareketlendiğini gösteriyor.


“Satılık Jeotermal Kaynaklar” başlığıyla verilen ilanın sahibini araştırdığımızda karşımıza inda Proje Danışmanlık’ın sahibi Hüseyin Mansur çıktı. Mansur’un verdiği bilgiye göre, bir holdinge ait Aydın ve İzmir’deki 10 jeotermal sahasının hakları devrediliyor. Aydın’ın Koçarlı ilçesi’ne bağlı Çakmar Köyü’ndeki sahaların enerji üretimine, İzmir’deki sahaların ise turizme uygun olduğu tahmin ediliyor. Bilindiği üzere jeotermal kaynak bulunduğu düşünülen sahalar için önce arama ruhsatı alınıyor. Arama ruhsatının maksimum süresi dört yıl. Satılık ilanı verilen bu sahaların en büyük özelliği arama ruhsatının süresinin dolmasına 10 ay kalması. Yani sahaları alacak yatırımcıların elini hızlı tutup, hemen sondaj yaptırıp işletmeye geçmesi gerekiyor.

Diğer bir termal su ilanına göre ise, İstanbul Riva’daki Ali Bahadır Köyü’ndeki saha yeni sahibini bekliyor. Sahadaki arama ruhsatının sahibi olan Haşan Türkoğlu, üç ay önce arama ruhsatını aldığını söylüyor, ilk jeofizik araştırmalara göre, sahada 42 ila 52 derece arasında olması muhtemel bir kaynak bulunuyor. Yatırımcı buranın haklarını devretmek için 1 milyon TL istiyor, iki haftada sahaya altı ciddi talip çıkmış. Bunlar arasında beş yıldızlı otel yapmak isteyen turizm yatırımcıları da varmış. Mineral Bakır’ın da Yönetim Kurulu Başkanı olan Haşan Türkoğlu görüşmelerin sürdüğünü söylüyor.Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu