Haberler

Borfin’den BES’e eğitim hizmeti

para kazanmakBİREYSEL Emeklilik Sistemi (BES) 2013 ile 2014’ü bereketli geçirdi. Katılımcı sayısı 5 milyona koşuyor. Devlet desteği sistemin hızlanmasına katkı sağladı. Kamuoyunda BES’in bilinirliği arttıkça, bilgi edinme ihtiyacı da artıyor. Bu ihtiyacı doğuran unsurlardan biri bireysel emeklilik şirketleri ve acentelerinde çalışan sayısındaki artış, diğeri ise bireysel emeklilik katılımcı sayısının gün be gün artıyor olması. Borfin finans piyasasına dönük eğitimlerle yatırımcıların bilgilendirilmesine zaten destek sağlıyordu. Bireysel Emeklilik Sistemi’ne dönük olarak da ‘www.fonbul.com.tr’ sitesinde bütün yatırım fonlarının günlük verilerinden tutun da fon içerikleri, tarihsel getiri analizleri, fonların tarihsel getiri grafikleri ve fonların karşılaştırılmasına dönük analizlerle, Bireysel Emeklilik Sistemi’ni de hizmet yelpazesi içerisine almıştı. Ayrıca Finnet Teknik Analiz ve Active Chart Pro ile piyasa verileri üzerinden grafik gösterimi sunan programlar, piyasada uzun süredir kullanılan ve bilinen programlardı.

Ancak Borfin’in asıl işi eğitim

Finans piyasalarına dönük yaklaşık 150 eğitim ile piyasa yatırımcıları ve çalışanlarına eğitim desteği sağlıyor. Ayrıca lisanslama sınavlarına girenler, üniversite öğrencileri ve akademisyenler de Borfin eğitimlerinden faydalanıyor. Borfin eğitimleri videolar ile internet üzerinden çok uygun fiyatlara satın alınabiliyor. Piyasa uzmanları veya akademisyenler tarafından hazırlanan eğitimler, eğitimin niteliğine göre uygulamalı olarak da sunulabiliyor. Eğitime katılanlar eğitimleri zaman ve mekândan bağımsız, istedikleri yer ve zamanda internet üzerinden izleyebiliyor, ister mobil, ister masaüstü, ister dizüstü bilgisayarda. Gerekirse tekrar, tekrar, tekrar. Eğitimi hazırlayan akademisyen veya uzmanlar, duydukları her türlü veriyi gerek videolarla, gerek ilave dosyalarla katılımcıların kullanımına sunuyor. Eğitimler piyasalardaki gelişmeler ve mevzuat çerçevesinde değiştiriliyor, geliştiriliyor, yenileniyor. Ayrıca uygulamalı eğitimlerde eğitimin içeriğine göre kullanılan programlar, eğitim süresince kullanıma açılıyor ve bunun karşılığında herhangi bir ücret talep edilmiyor.


Eğitimler temel, orta ve ileri düzey olmak üzere sınıflandırılıyor ki eğitime katılanlar kendi düzeyine uygun olanı seçebilsin. Konuyu hiç bilmeyenler ve öğrenmek isteyenler temel düzeyden başlayarak yavaş yavaş orta ve ileri düzey eğitimlere geçebilirler. Ancak konu hakkında bilgi sahibi olup da kendilerini daha da geliştirmek isteyenler katılımcılar orta ve ileri düzey eğitimleri satın alabilirler. Her eğitim için hazırlanan tanıtım dokümanında, eğitimin hangi düzeyde olduğu, kimlerin bu eğitimi alabileceği ve ne gibi faydalar sağlayabileceğine dönük açıklamalar yer alıyor.

Satış-pazarlama, lisanslama ve bilgilendirme

Borfin’in BES’e dönük eğitimlerini, satış-pazarlama, lisanslama ve bilgilendirme eğitimleri olarak üç başlık altında inceleyebiliriz. Bireysel Emeklilik ve Sigortacılık alanında Yard. Doç.Dr. Beyhan Yaslıdağ bireysel emeklilik kullanıcıları ile bireysel emeklilik şirketleri çalışanlarına ve acentelere, dönük eğitimleriyle oldukça detaylı bir eğitim setiyle kullanıcıların karşısına çıkıyor. Beyhan Yaslıdağ, sigortacılık ve bireysel emeklilik alanında birçok kitap -•tmm ve makale yayınlamış, üniversitelerde özellikle sigortacılık ve ekonomi alanında dersler vermiş. Sigorta ve bireysel emeklilik şirketlerinde, eğitimlere ve seli* minerlere konuşmacı olarak katılmış. Borfin çatısı altında sunulan eğitimlerinde sigortacılıktan ve ekonomiden başlayarak, BES’e kadar acente ve şirket çalışanların, lisanslama sınavlarına hazırla-nanların ve BES katılımcılarının ihtiyaç la duyabilecekleri her türlü bilgi bu eğitimini lerde yer alıyor.Diğer taraftan uygulamalı BES eğitimlerinde, eğitmenimiz Zeynep Candan Aktaş. Eğitmenimiz bankacılık ve sermaye piyasalarında uzun yıllar çalışmış ve gazetelerde, dergilerde teknik analiz ve sermaye piyasaları konusunda makaleler yazmış. “A’dan Z’ye Bireysel Emeklilik Fonları” ile ilgili eğitimimizi hazırlayan Zeynep Candan Aktaş eğitimini Active Chart Pro eşliğinde gerçekleştirmiş. Bu eğitimde yatırım fonlarının ne olduğundan başlanarak bireysel emeklilik fonlarının işleyişi, fon türleri bazında, fonların tarihsel grafikleri üzerinde, portföy içerikleri ve güncel datalarla uygulamalı olarak veriliyor.

Bireysel emeklilik satış ve pazarlama eğitimleri ise Devrim Er-söz tarafından hazırlanıyor. Devrim Ersöz uzun yıllar sigortacılık alanında çalıştıktan sonra eğitmen olarak iş hayatına devam ediyor ve deneyimlerini katılımcılarla paylaşıyor.

Kuramlara özel olarak içerik geliştirme, özel hazırlanan eğitimler ve altyapı tedariki Borfin’in en önemli uğraş alanlarından bir diğeri. Borfin sadece bireysel değil, kurumsal eğitimleriyle de çözüm ortağı olarak BES’e desteğini sunuyor.Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu