Haberler

Bir Frankfurt Motor Show daha geçti

Avrupa’nın iki yılda bir yapılan en önemli buluşmalanndan 65. Frankfurt Motor Show tamamlandı. Etkinlikte 70 yeni model ilk kez görücüye çıktı. Modellerin bazıları hemen Türkiye’de de satışa çıktı. Bazı modelleri ise bu yıl sonunu bekleyecek. İşte Frankfurt’un dikkat çekenleri…

luks otomobil

Honda’da efsane geri dönüyor

2008 kökenli krizde satışları gerileyen, ardından deprem, Tsunami ve nükleer sızıntı nedeniyle parça tedarik sıkıntısı yaşayan, üstüne bir de Tayland’daki sel felaketlerini atlatan Japon dev, 2015 yılında sporcu kimliğiyle yollara çıkacak. Civic Type R modelini 20. İt 280 beygir güç ile asfalta çıkarmaya hazırlanan marka, 2000’lerin süper sporcusu NSX’i de Frankfurt’a getirdi. Yeni NSX, Honda’nın 2016 yılında 6 milyonluk satış hedefine giden yolda önemli bir prestij adımı olarak gösteriliyor. Bu süper sporcuda üç adet elektrikli motorun yanı sıra bir de 3.7 litrelik benzinli motor birlikte görev alacak. Honda, Formula 1 pistlerine de 2015’de yeniden dönecek.

Avrupa, Hyundai ilO’u görecek

Koreli markanın 1.2 milyon liralık yatırımla Türkiye’de üretmeye başladığı yeni küçük “Ayten” şimdiden 6 bin sipariş aldı. Modern tasanmıyla bu küçük otomobil, tam da kriz döneminde tercih edilecek bir model. Eylül itibariyle satışa çıkan araçta otomatik vites seçeneğinin yanı sıra 1 ve 1.25 litre hacimli motor seçenekleri de sunuluyor.

Alfa 4C Kasım’da Türkiye’de

Alfa Romeo’nun bu ay yollara çıkaracağı yeni Giulietta ve MiTo modelleri ile Coupe 4C, Frankfurt’ta yan yana sergilendi.


Kasım ayında Türkiye’ye gelecek olan Alfa 4C’de 240 beygirgücünde 1.8 litrelik benzinli motor yer alıyor. 4C, 4.5 saniyede 100 km/s hıza ulaşabiliyor. Fiyatının 100 bin euro olması beklenen araç için şimdiden üç Türk müşteri kaparo verdi.

Dacia Duster yılsonunda piyasada

Renault kanatlan altındaki RomanyalI Dacia’ya Avrupa’da yeni kapılar açan ilk SUV modeli Duster yenilendi. îlk bakışta iki adet krom kaplı şeritle süslü yeniden tasarlanan ızgara, yeni hava giriş kanalı,16 inç jantlar ve gündüz sürüş farlan ile dikkat çekiyor. Yeni Duster’daki bir başka önemli yenilik motorda. 90 ve 110 beygir güç üreten 1.5 dizel ile 105 beygir gücündeki benzinli motorun yanma 125 beygirlik yeni TCe motor eklendi. 6 ileri manuel şanzımana sahip bu motorla 100 km’de ortalama 6 litre yakıt yeterli geliyor. Renault Mais Genel Müdürü İbrahim Aybar, yenilenen Dacia Duster’ı yılsonuna doğru satışa sunacaklannı açıkladı.

BMW, elektrikli araçlara 2 milyar euro yatırdı

Elektrikli araçlara 2 milyar euro’luk yatınm yapan BMW, Frankfurt’ta ikinci modeli İ8’i ilk kez gösterdi. Yeni İ8,

500 km’nin üzerinde menzile erişebilme özelliğine sahip. Hibrid otomobilde 231 beygir gücünde 1.5 İt hacimli TwinPower Turbo benzinli motor ve 131 beygir güç üreten elektrikli motor birlikte görev yapıyor. BMWİ8, 100 km/s hıza 4.5 saniyenin altında bir sürede ulaşıyor.

8 yeni modelle 1.5 milyon satış

Çek marka Skoda’nm en önemli yeniliği Rapid Spaceback oldu. Türkiye’de ilgi gören modeli Rapid’in Spaceback veya bir nevi hatchback versiyonu 2014’ün ilk çeyreğinde ithal edilecek. Skoda’nın fuardaki diğer yenilikleri makyajlanan Yeti ve Octavia’nın sportif ve güçlü versiyonu RS idi. Bu yıl sekiz yeni ürünü pazara sunan şirket, ürün atağıyla 2018’de ki satışlannı 1.5 milyon adede yükseltmeyi planlıyor.Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu