Haberler

Bankaların Bayram Kredisi Kampanyaları

BAYRAMA en iyi kim hazırlanıyor diye sorarsanız, sorunuzun yanıtı, ‘Bankalar…’ olacaktır. Bankalar şimdi de yaklaşan Ramazan Bayramı’na özel kredi kampanyaları başlattı. Malum yaz aylarında tatil masrafları artıyor. Buna bir de bayrama özel harcamalar eklenince aile bütçeleri epey sarsılıyor. Bu ihtiyacı gören bankalar müşterilerinden gelen ve 5 ile 10 bin TL arasında yoğunlaşan kredi taleplerini bayram kredileri ile karşılıyor. Vadeleri son yasal düzenleme nedeniyle maksimum 36 aya kadar uzayabilen kredilerde isteyene 50 bin hatta 100 bin TL’ye varan krediler veriliyor. Faiz oranlan ise bazı bankalarda tüketici kredilerinin altında kalıyor. Bu kredilerin bir kısmında üç ay geri ödemesiz dönem, esnek ödeme planları ve masrafsız kredi seçenekleri de bulunuyor.

bayram kredisi

TALEP YÜKSEK

Bankalar tüketicilerin bayram öncesinde kredi taleplerinde artış olduğunu söylüyor. Özellikle bayramın yaz tatili dönemine gelmesi bu talebi körüklüyor. Genellikle bankaların bir aylık süreçte kullandırdığı bayram kredilerinin yıllar itibariyle gelişimine bakıldığında da bu durum açıkça görülüyor. 2009 yılında Ramazan Bayramı öncesi kullandırılan tüketici kredisi toplamı 742 milyon TL düzeyinde gerçekleşmişti. Bu rakam 2013 yılında neredeyse yüzde 100 artışla 1,4 milyar TL’ye çıktı. Bankalar bu yıl da bayram kredilerine yoğun talep geldiğini söylüyor.

KOBİ’LERE DE BAYRAM VAR

Bankalar bireysel kredilerin yanı sıra esnaf ve KOBİ’lere de bayrama özel kredi paketleri sunuyor. Halen çok yaygm kullanılmasa da bazı bankalar küçük ölçekli firmaları bayram paketlerine dahil etmiş durumda.


Her banka müşterilerine farklı bir bayram paketi sunuyor. Genelde bir nüfus kağıdı ile başvurulabilen krediler için şubeye gitmeye bile gerek kalmıyor. İnternet veya cep telefonu kanalıyla da başvurulabilen bayram kredilerini sizler için araştırdık. İşte, bankaların çoğu ağustos ayında sona erecek olan bayram kredisi kampanyaları…

ÜÇ AY ERTELEME İMKÂNI

Akbank bayram kampanyası kapsamında müşterilerinin 75 bin TL’ye kadar olan nakit ihtiyaçlarını 36 aya varan vade ile karşılıyor. Bu kampanya kapsamında 2 bin 500 TL’lik 36 ay vadeli kredinin aylık ödemesinin 90 TL olduğunu söyleyen Akbank Bireysel Bankacılıktan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Galip Tözge, “Kampanyamızda müşterilerimize düşük faiz ve taksit avantajının yanı sıra, kredi taksit ödemelerini üç ay süre ile erteleme fırsatı da sunuyoruz. Müşterilerimiz temmuzda aldıkları kredinin taksit ödemelerini yaz boyunca erteleyip ödemelerine ekim ayında başlayabiliyor.

18 yaşından büyük, risk ve istihbaratında herhangi bir olumsuzluğu bulunmayan ve gelirini belgeleyen herkes bu krediden yararlanabiliyor. Başvuru sırasında kimlik ve gelir belgesi sunulması ise yeterli.” diyor. Tözge’nin verdiği bilgiye göre Akbank’ın söz konusu kampanyası temmuz sonuna kadar devam edecek.

KOBİ’LERE DE BAYRAM KREDİSİ

İş Bankası 10 yılı aşkın süredir “Geleneksel Bayram Kredisi” kampanyası düzenliyor. 4 Ağustos’a kadar geçerli olan bu yılın kampanyasından kimlik belgesi ve gelir durumunu gösterebilen serbest meslek sahipleri, tüm ücretli çalışanlarla emekliler yararlanabiliyor. Kampanya kapsamında, banka aylık yüzde 0,93’ten başlayan faiz oranlarıyla 36 ay vadeye ve 50 bin TL’ye kadar farklı kredi seçenekleri sunuyor.

Ayrıca İş Bankası nezdinde ek hesabı, kredi kartı ve en az bir adet otomatik fatura ödeme talimatı bulunanlar, kredi tahsis ücreti indiriminden yararlanıyor. Dileyenler masrafsız kredi seçeneğini de kullanabiliyor.

Bankanın ayrıca esnaf ve KOBİ’lere yönelik bayram kredisi de var. ‘Esnafa Bayram Kredisi Kampanyası’ adı altında sunulan paket sayesinde KOBİ’ler ilk üç ay, ödemesiz toplam 12 ay vadeli, istenirse 36 aya varan vadelerdeki kredilerden faydalanabiliyor. Söz konusu kampanya 25 Temmuz 2014 tarihine kadar geçerli olacak.

KREDİNİN VADESİNİ UZATABİLİYOR

Garanti Bankası artık destek kredilerini sadece nüfus cüzdanıyla vermeye başladı. Hızlı süreç sayesinde müşterilerinin beş dakika içerisinde kredi süreçlerini tamamlayabildiklerini söyleyen Garanti Bankası Genel Müdür Yardımcısı Onur Genç, “Üstelik sunduğumuz 100 bin TL’ye kadar kullandırdığımız Bayram Kredisi’nde de müşterilerimiz isterse kredi aldıktan sonra kredisinin vadesini uzatabiliyor, taksitlerini küçültebiliyor ya da aldığı kredinin üstüne ek kredi alabiliyor” diyor.

Genç, BDDK’mn son yönetmelik değişikliği nedeniyle artık bireysel kredilerde maksimum vadenin 36 ay ile sınırlandığını söylüyor. Garanti Bankası’nm bir farklı uygulaması da bayram öncesi kredi. Geçen ay ‘Bayram Gelmeden Gelen Kredi’ ile bayram dönemini beklemeden uygun faizli kredi kampanyası başlattıkları bilgisi veren Genç, “Ramazan ayının gelmesi ile beraber kampanyamızı ‘Bayram Kredisi’ olarak uzattık” diyor.

Bankanın Bayram Kredisi kampanyası 25 Temmuz’a kadar geçerli olacak.

FAİZ 0,89’DAN BAŞLIYOR

Denizbank Ramazan ayına özel aylık 0,89’dan başlayan faiz oranları ile kredi kampanyası başlattı. Temmuz ayı içerisinde geçerli olan kampanyaya ulaşımın son derece kolay Oduğunu söyleyen Denizbank Perakende Genel Müdür Yardımcısı Oğuzhan özark, başvuru kanalları hakkında şu bilgiyi veriyor:

“Müşterilerimiz, kampanya kapsamında ‘KREDİM’ yazıp, bir boşluk bırakıp TC kimlik numaralarını SMS olarak gönderiyorlar. Başvuru sonuçlarını ise beş dakika içinde cep telefonlarına gelen bir SMS’le öğreniyorlar. Ayrıca dileyen müşterilerimizin internet sitemiz üzerinden sadece TC kimlik numarası ile kredi başvurusunda bulunabilmelerini sağlıyoruz. Müşterilerimiz aynı gün içinde kolaylıkla DenizBank şubelerinden kredilerini kullanabiliyor.”

ÜÇ AY ERTELEME İMKANI

Türk Ekonomi Bankası (TEB), Ramazan Bayramına özel bayram kredisiyle kamu çalışanı ve maaş müşterilerine 36 aya varan vade ve üç ay taksit erteleme seçeneği sunuyor. Ramazan Bayramı sonuna kadar sürecek kampanya kapsamında ihtiyaç sahipleri aylık yüzde 1,15 faiz oranı ve 100 TL dosya masraflı ertelemeli bayram kredisi kullanabiliyor.TEB Bireysel ve Özel Bankacılık Genel Müdür Yardımcısı Gökhan Mendi, erteleme talep etmeyen müşterilerin kamu çalışanı veya TEB maaş müşterisi olmaları halinde yüzde 1,10 faiz oranıyla dosya masrafsız; diğer müşterilerin ise aylık yüzde 1,15 faiz oranıyla 115 TL dosya masrafıyla Bayram kredisini kullanabil-diğini söylüyor.

Müşterilerin bayram kredilerine yönelik taleplerinin son yıllarda giderek arttığına dikkat çeken Mendi, “Çoğunlukla borç ödeme, bayram harcamaları ve tatil ihtiyaçları için kullanılan bayram kredilerine en çok ücretli çalışanlar ilgi gösteriyor” diyor.

BAYRAMA ÖZEL YÜZDE 0,49 FAİZ

Finansbank, Ramazan Bayramı için özel olarak hayata geçirdiği 36 aya kadar vade imkanı sunan yüzde 0,49’dan başlayan faiz oranlarıyla ihtiyaç kredisi veriyor.

Finansbank Bireysel Bankacılık ve Ödeme Sistemleri Genel Müdür Yardımcısı Erkin Aydın, “Müşterilerimizin bayram döneminde artan ihtiyaçlarım göz önünde bulundurarak uygun faizli bayram kredimizi hayata geçirdik” diyor. Finansbank’ın bayram kredisinden yararlanmak isteyenlerin TC kimlik numaralarım SMS atmaları yeterli oluyor. Söz konusu kampanya ise 6 Ağustos’a kadar devam ediyor.

OTOMATİK ÖDEMEYE İNDİRİM

Halkbank bu yıl 17’ncisini düzenlediği ‘Erken Gelen Bayram Kredisi’ kampanyası kapsamında müşterilerine yüzde 1,09 aylık faiz oranı ve 99 TL dosya masrafı ilç 50 bin TL’ye kadar kredi sağlıyor. Dosya masrafsız seçeneği tercih eden müşterilerin ise yüzde 1,12 aylık faiz oranıyla kredi kullanabildiğini söyleyen Halkbank Bireysel Bankacılık Genel Müdür Yardımcısı Haşan Ünal, 29 Ağustos tarihine kadar devam eden kampanya ile ilgili şu bilgiyi veriyor: “Dileyen müşterilerimiz, azami 36 ay vadeli kredi kullanabilecekler. Kredilerin taksit ödemelerini ise bayram sonrasına erteleyebiliyorlar. Ayrıca düşük tutarlı nakit ihtiyacı olan müşterilerimizin 3 bin TL’ye kadar yüzde 0,89 faiz oranı ve 39 TL dosya masrafı Yardımcısı ile dokuz ay vadeye kadar kredi kullanma imkânı. Erken Gelen Bayram Kredisi kampanyası kapsamında ödemesiz dönemli, serbest ödemeli ve eşit taksitli ödeme alternatifleri sunduklarım vurgulayan Ünal’ın verdiği bilgiye göre, kampanyanın bir diğer avantajı ise iki otomatik ödeme talimatı verenlere faiz oranları üzerinden +1 puan indirim sağlaması.

Harcamaların artış gösterdiği bayram öncesi dönemlerde, bayram kredisi gibi avantajlar sunan farklılaştırılmış kredi kampanyalarına çok daha yoğun ilgi gösterildiğini de vurgulayan Ünal, “Bir önceki dönemde Ramazan Bayramı’nda düzenlenen kampanyamızda yüzde 26’lık bir kredi talebi artışı meydana gelmişti. Bu yıl da bayram kredisi taleplerinde artış bekliyoruz. Müşterilerimiz, krediyi, bayram öncesi ve sonrasındaki alışverişleri ile yurtiçi ve yurtdışı seyahatleri için kullanıyorlar” diyor.

BAYRAMA ÖZEL 9 BİN TL

Yapı Kredi bayrama özel masrafsız ihtiyaç kredisi kampanyası kapsamında müşterilerine günde yalnızca 10 TL ödeyerek, 36 ay vadeli 9 bin TL bireysel ihtiyaç kredisi sağlıyor.

Kredinin enbüyük özelliği hiçbir masraf ödemeden kullanılabilmesi. Tüm ücretli çalışanlar, emekliler ve serbest meslek sahipleri nüfus cüzdanları ve gelir belgeleri ile başvurarak bu kampanyadan yararlanabiliyor.

Kampanyanın 31 Temmuz 2014 tarihine kadar süreceği bilgisini veren Yapı Kredi Bireysel Bankacılık ve Kartlı Ödeme Sistemleri Grup Direktörü Serkan Ülgen, “Bayram kredisi kampanyalarımız tüketicilerden yoğun ilgi görüyor. Bunda kampanyaların uygun fırsatlarla sunulması etkili oluyor” diyor.

500’DEN 50 BİN TL’YE KADAR

VakıfBank, Ramazan Bayramı öncesi nakit ihtiyacı olanlara yüzde 0.89’dan başlayan faiz oranı ve 36 aya varan vade seçenekleriyle 50 bin LL’ye kadar kredi kullandırıyor. Bu yıl Ramazan Bayramı Kredisi’nde üç ay ödemesiz dönem imkanı da sunduklarını söyleyen Vakıfbank Genel Müdür Yardımcısı Yıldırım Eroğlu, krediye ilişkin şu bilgiyi verdi: “VakıfBank olarak, 500’den 50 bin TL’ye kadar her türlü ihtiyaç için kullanıma sunduğumuz bu kampanya ile hedefimiz ihtiyaç sahiplerine hızlıca çözüm sağlayabilmek. Müşterilerimiz bayram ve kuruluş yıldönümü kredilerimize her za-Vakıfbank Genel Müdür man büyük ilgı gosterıyor.

Ramazan Bayramı’nın yaza denk gelmesi yüzünden sadece bayrama yönelik değil, mevsimsel ihtiyaçla-rın da finansmanı için önemli çözüm imkanı sağlıyoruz. Bu nedenle kampanya üst limitini yukarıda tutup üç ay ödemesiz dönem ve esnek ödeme şartları sunuyoruz” dedi.

ÜCRETSİZ EFT, HAVALE İMKANI

Şekerbank müşterilerinin Ramazan Bayramı öncesinde 50 bin TL’ye kadar olan nakit ihtiyaçlarını karşılamak için bir kampanya başlattı. Yüzde 0,89’dan başlayan faiz oranlarının uygulandığı kampanyada, 36 aya varan vade seçenekleri ve üç aya kadar taksit erteleme imkanı sunuluyor. Gelenekselleşen Ramazan Bayramı Kampanyası’na 31 Temmuz 2014 tarihine kadar başvuru yapılabiliyor. Kampanyamız kapsamında müşterilerimize bir yıl hesap işletim ücreti muafiyetinin yanı sıra ücretsiz EFT ve havale kullanım imkanları da sunuyoruz” diyor.Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu