Haberler

AVM’lere Kadın Eli Değdi

Hem AVM sayısı, hem de AVM’leri yöneten kadın sayısı hızla artıyor. Halen Türkiye’deki 320’ye yakın AVM’nin üçte birinin başında kadın yönetici var. Başka hiçbir sektörde kadın yönetici oranı bu kadar yüksek değil…

avmPERAKENDE dünyasını değiştiren bir olguyu şöyle özetlemek mümkün. Son 10 yılda Türkiye’de alışveriş merkezi (AVM) sayısı büyük bir hızla arttı ve AVM’ler perakende sektörünün en dinamik segmentlerinden birisi haline geldi. Bu gelişme doğal olarak AVM işletmeciliği sektörünün de hızla büyümesine yol açtı. Türkiye’de halen yaklaşık 50 ilde 320’ye yakın AVM var. Organize perakende sektörünün gelişimine hız kazandıran AVM’ler, aynı zamanda yarattıkları istihdamla da ekonomiye katkı sağlıyorlar.

Her gün birlerce ziyaretçinin alışveriş yapmak veya zaman geçirmek için uğrak yerleri haline gelen AVM’lerin yönetimi profesyonel kadrolar tarafından yapılıyor. Bu kadroların profiline bakıldığında kadınların diğer sektörlere nazaran oldukça ön planda oldukları görülüyor. Öyle ki her üç AVM’den birinin başında kadın yönetici var. Başka hiçbir sektörde kadın yönetici sayısı bu kadar yüksek düzeyde değil, işte perakende sektörüne yön veren kadın AVM müdürleri…


BERNA YÜKSEL
YER HOSTESLİĞİNDEN YÖNETİCİLİĞE

Berna Yüksel, iş hayatına Türk Hava Yolları’nda yer hostesi olarak başlamış. Alışveriş merkezi yöneticiliğine ise 2003 yılında Beylikdüzü Migros’ta görev alarak adım atmış. ECE Türkiye’nin yönettiği bu AVM’de reklam ve pazarlamadan, kiralama ve raporlamaya kadar birçok konuda hizmet vermiş. Ardından Metrocity ve Astoria’da çalışan Yüksel, daha sonra Palladium’da müdür yardımcılığına getirilmiş. AVM MFİ Partners’in yönettiği bu AVM’den sonra yine ayrı şirketin yönetim ve kiralamasını üstlendiği 212 İstanbul Power Outlet’e geçen Yüksel, burada AVM müdürü olmuş. Yüksel ilk genel müdürlük unvanını ise Pelican AVM’de almış.

Yüksel 2012 yılından bu yana, 135 mağazanın bulunduğu Olivium’un başında. Yüksel’in yönetimde 32 olmak üzere taşeronlarla birlikte 150 kişilik bir ekibi var. Boğaziçi Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümü mezunu olan Yüksel, Alışveriş Merkezleri ve Perakendeciler Derneği (AMPD) ile ICSC’nin birlikte düzenledikleri alışveriş merkezi yönetimi, pazarlama ve kiralama sertifika programına da katılmış. Aynı zamanda öğrenci, eğitim, aile ve yaşam koçluğu eğitimleri de alan Yüksel, üniversite yıllarında Belediye Konservatuarında Türk müziği eğitimi almış.

Olivium Outlet Center’in yılda yaklaşık 11 milyon ziyaretçi ağırladığını belirten Yüksel, her salı günü düzenledikleri “Salı Pazarı” organizasyonuyla tüketicilere uygun fiyatlara alışveriş imkanı sağladıklarını belirtiyor. Yüksel’in perakende sektörüyle ilgili değerlendirmeleri ise şöyle:

“Sektörde ciddi anlamda personel sıkıntısı var. Tecrübeli eleman bulmakta sorun yaşıyoruz. Sektörde yeni yerli ve yabancı markalara ihtiyaç var. Perakendecilerin istikrarsız indirim politikaları orta vadede tüketicide olumsuz etki yaratıyor.”

AYŞEN YERŞEN TURİZM KÖKENLİ

Ayşen Yerşen’in ilk işi turizmcilik. İrem Tur’da operasyon departman şefi olarak iş hayatına adım atan Yerşen, bu şirkette yurtdışı turların tüm operasyonel orga-nizasyonunda sorumluluk almış. Eğitimim de turizm üzerine yapmış olan Yerşen, Boğaziçi Üniversitesi Turizm İşletmeciliği Bölümü’nden mezun olduktan sonra İngiltere’de Leeds Collage of Technology’de İngilizce ve turizm eğitimini sürdürmüş. Yerşen, alışveriş merkezi yöneticiliği kariyerine ise Profilo’da satış ve sistem geliştirme sorumlusu olarak başlamış.

Bu AVM’de pazarlama grup sorumlusu, pazarlama departman müdürü ve son olarak da AVM müdürlüğü görevlerinde bulunmuş. Yerşen, 2012 yılından bu yana 190 mağazanın bulunduğu Palladi-um’un başında. Ayda ortalama 800-900 bin kişinin ziyaret ettiği Palladium bu yıl düzenleyeceği bir çok kampanya ile iddialı döneme hazırlanıyor.

Yerşen, geçen yıl olduğu gibi bu yıl da perakende sektöründe çift haneli büyüme bekliyor ve “Türkiye’deki tüketim potansiyeli, genç nüfus, güçlü ekonomik büyümeye bağlı olarak artan gelir düzeyi, şehirleşme oranı perakendeye çift haneli büyüme yaşatan ana faktörler olarak dikkat çekiyor” diyor.

NAZLI ÖZDEMİR
BİRÇOK AVM TECRÜBESİ VAR

Anadolu Üniversitesi iktisadi ve İdari Bilimleri Fakültesi Kamu Yönetimi mezunu olan Nazlı Özdemir, ilk iş tecrübesini İpekyolu Fuarcılık’ta genel koordinatör olarak edinmiş. Alışveriş merkezi yöneticiliğine ise 2002 yılında Konya Kulesite AVM’de başlamış. Mardin Mova Park, Armada, Nata Vega gibi AVM’lerde çeşitli görevler üstlenen Özdemir, geçen mart ayından bu yana ise kiralama ve yönetimini inside Danışmanlık’ın yürüttüğü Batman Park AVM’de genel müdür olarak görev yapıyor.

17 kişilik ekibi bulunan Özdemir, “Şu anda yüzde 92 oranında dolu olan Batman Park’ta 70 mağaza hizmet veriyor. Ayda ortalama 425 bin ziyaretçi ağırlıyoruz. Yeni yıla araç kampanyasıyla başladık. Kampanyamız şubat sonuna kadar sürecek. Yıl içerisinde farklı etkinlik ve kampanyalarımız da olacak. Türkiye ekonomisinin en canlı segmentlerinden birisi olan perakende sektörü hızla gelişmeye devam ediyor. Avrupa’da iyi bir konuma ulaştığımızı söyleyebiliriz. Sektörde, ileriye yönelik yaşanacak sıkıntıların önüne geçebilmek için, potansiyel yatırım bölgelerinde, ihtiyaca yönelik, büyüklüğü uygun, konsepti bölgeye ve hedef kitlesine uyumlu AVM’lerin hayata geçirilmesi gerektiğine inanıyorum” diyor.

HANDE SEÇİLMİŞ
Beylikdüzü’nün merkezi konumundayız

Marmara Üniversitesi İktisadi ve İdari İşler Fakültesi Almanca işletme Bölümü mezunuyum. İş hayatına Derimod’un pazarlama departmanında başladtm.

Ardından ECE Türkiye bünyesinde tesis yönetimi ve bütçe departmanlarında çeşitli görevlerde bulundum. İstanbul Marmara Park ve Maltepe Park’ta alışveriş merkez müdür yardımcısı olarak görev ve eğitim aldıktan sonra geçen haziran ayından bu yana Beylikdüzü Migros AVM’de müdür olarak çalışmaya başladım. 16 kişilik bir ekibimiz var. AVM’miz Beylikdüzü’nün odak noktası konumunda. 125 mağazayla hizmet veriyoruz.

Dış alandaki yeni kafe ve restoran alanımız, yeni konseptli 5M Migros hipermarket ve farklılaşan etkinlik ve kampanyalarımızla bölgedeki konumumuzu ve ziyaretçilerimizle ilişkilerimizi daha da güçlendireceğiz. Ekonomik yapıyla yakın etkileşimli olan sektörümüz, 2014 yılına dalgalı bir giriş yaptı. AVM yöneticilerinin bu durumlara uygun alternatif planlarla, yenilikçi fırsatlar yaratarak bu süreci aşacağı düşüncesindeyim.

ÇİĞDEM GÖNEN TERCİHİ DİNAMİK SEKTÖR

Alışveriş merkezlerinin dinamik yapısına kapılarak bu alanda çalışmayı tercih edenlerden biri de Çiğdem Gönen. İlk iş tecrübesini turizm sektöründe yaşayan Gönen, 2002 yılında Armada AVM’ye geçerek önce kiracı ilişkileri sorumlusu, daha sonra da pazarlama yöneticisi olmuş. 2009 yılında Jones Lang LaSalle bünyesindeki Antares Alışveriş Merkezi’nin müdürü olan Gönen, ardmdan yine aynı şirkette portföy müdürlüğü görevinde bulunmuş. Daha sonra ise Armada Alışveriş Merkezi müdürlüğüne getirilmiş.

2002 yılında Ankara’da kapılarını açan Armada’da 230 mağaza var. Bu yıl düzenleyecekleri kampanyalar hakkında bilgi veren Gönen, “Disney’in Karlar Ülkesi projesine ev sahipliği yapacağız. 100 TL tutarında alışveriş karşılığı kupon verdiğimiz Mercedes çekiliş kampanyamız Şubat ayında tamamlanacak. Bahar döneminde açık hava organizasyonları ile AnkaralIlara çok özel sürprizlerimiz olacak” diyor. AnkaralIların AVM’lere ilgisinin yoğun olduğunu ifade eden Gönen, sözlerine şöyle devam ediyor: “Bu da zincir mağazaların alışveriş merkezinde olma ihtiyacım artırıyor. Birçok AVM’nin açılması nedeniyle bu alanda yoğun bir rekabet var.”

GAYE ŞAHİN
REKLAMCILIKTAN AVM YÖNETİCİLİĞİNE

Şahin’in asıl mesleği reklamcılık. AVM’ler-le yolu da zaten bu vesileyle kesişmiş. Gre ateam Reklam Ajansında çalışırken ilk müşterisinin Koç-ECE grubu olduğunu söylüyor. O dönemde Beylikdüzü ve Antalya Migros AVM’ler için çeşitli projeler üretmiş. Daha sonra alışveriş merkezlerinde çalışmayı seçerek Colony Outlet’te pazarlama müdürü olmuş. Ardından Markacity, Capacity ve Demirören Istik-lal’de çeşitli görevler almış. 2012 yılından bu yana Bulvar Samsun AVM Müdürü olan Şahin’in sekiz kişilik bir ekibi var. 44 mağazası bulunan AVM, günde 150 bin kişinin geçtiği büyük bir meydan üzerine konumlanmış. AVM’nin hiç bir kapı girişi bulunmuyor. Şahin’in Samsun perakende pazarıyla ilgili değerlenmeleri ise şöyle: “Diğer büyükşehirlerle kıyaslandığında AVM sayısı az gibi görünse de Samsun, bölge halkının taleplerim karşılıyor. Şehir lokasyon itibariyle çevre il ve ilçelerden de oldukça fazla sayıda ziyaretçi çekiyor. Bunun olumlu etkilerini AVM’ler olarak fazlasıyla hissediyoruz.”ESRA YILDIRIM TURİSTLERİ AĞIRLIYOR

Gazeteci kökenli olan Yıldırım, AVM alanında çalışmaya Astori-a’da adım atmış. Sonrasında AVMmfiPartners bünyesinde yer alan 212 İstanbul Povvcr Outlel ve Torium’da pazarlama sorumlusu.

Pelican Mall’da pazarlama müdürü olarak çalışmış. 2013 başından bu yana Novada Omlet Söke’de AVM müdürü olarak görev yapıyor.

Kuşadası, Söke, Didim, Bodrum gibi gözde tatil beldelerinin kesişim noktasında yer alan Novada Outlet Söke’de 60 mağaza, 15 restoran ve kafenin bulunduğunu belirten Yıldırım, AVM’nin geçen yıl yerli ve yabancı 3.5 milyon kişiyi ağırladığım söylüyor. Yıldırım, ziyaretçi sayısını bu yıl ise 4.5 milyona çıkarmayı hedeflediklerini belirtiyor.

Geçen yıl yaz aylarında Kuşadası sahillerini dolaşan Novada Outlet Söke teknesinde birçok etkinlik düzenlenmiş. Yıldırım, bu yıl da kadın, erkek, çocuk her kesime yönelik çeşitli etkinlikler planladıklarını belirtiyor. Bu yıl sosyal sorumluluk projelerine daha fazla ağırlık vereceklerini ifade eden Yıldın, yöredeki ilk outlet AVM olduklarını hatırlatarak, “Aydın ve çevresi perakende sektörü açısından hızla büyüyor. Bu sebeple yeni yatırımlar yavaş yavaş buralara kayıyor” diyor.

GÖKAY UZAR
Özel kampanyalar düzenleyeceğiz

Marmara Üniversitesi, Almanca işletme Bölümü mezunuyum, iş hayatına Bilyoner.com’da pazarlama uzmanı olarak başladım. Ardından Marmara Üniversitesi Almanca işletme Bölümü’ne devam ederken bir proje vasıtasıyla tanıştığım ECE Türkiye’de çalışmaya başladım. İstanbul MetroCity ve Ankara Ankamall Alışveriş Merkezlerinde görev ve eğitim aldım. 201i sonundan bu yana CarrefourSA Bahçepark ve 2013 Temmuz ayı itibariyle de Neomarin Pendik Alışveriş Merkezi’nde alışveriş merkezi müdürlüğü görevini sürdürüyorum.

2009 yılından bu yana hizmet veren Neomarin’de 130 mağaza var. Sektörde farklılaşmanın en önemli unsurlarından biri, sunduğunuz kaliteli hizmetin yanı sıra, alışveriş merkezinizi bir buluşma noktası ve sosyal yaşam aianı haline getirebilmektir. Bu yıl Neomarin’in beşinci yılını büyük bir çekiliş kampanyası ile kutlayacağız. Perakende sektörü, Türkiye’de büyümeye devam ediyor. Yerli ve yabancı yatırımcıların 2014 yılında da yatırımlarını yine perakende sektörüne yapacaklarını düşünüyoruz. Bu da sektörün ekonomideki payını giderek artıracağının bir göstergesi. Geçen yıl sektördeki kuruluşların katılımıyla Tüm Alışveriş Federasyonları ve Perakendeciler Federasyonu’nun [TAMPF] kurulmasıyla sektörümüz daha da güçlendi.

FEYZA ACAR SÖNMEZER PERAKENDECİLERİ TEMSİL EDİYOR

Uludağ Üniversitesi’nde dış ticaret eğitimi alan Feyza Acar Sönmezer, AVM yönetimi konusunda çeşitli sertifika programlarına katılmış. AVM sektöründe profesyonel olarak çalışmaya 1999 yılında Bursa’nm ilk AVM’si Zafer Plaza’da başlayan Sönmezer, bu merkezde halkla ilişkiler müdürlüğü ve pazarlama müdürlüğü yapmış. AVM’de icra kurulu üyeliğine kadar yükselen Sönmezer, 2008 yılında grubun Bursa’daki ikinci AVM yatırımı olan Korupark Alışveriş Merkezi’ne müdür olarak atanmış. Bu AVM’de 65 kişilik ekibiyle hizmet veren Sönmezer, ilk göz ağrısı Zafer Pla-za’da da halen yönetim kurulu üyesi.

196 mağazasının bulunduğu Korupark, ayda 900 binin üzerinde ziyaretçi ağırlıyor. Sönmezer, bu yılki kampanyalar ve beklentileri hakkında şu bilgileri veriyor:

“Geçtiğimiz yıllarda olduğu gibi bu yıl da bir ziyaretçimize araba vereceğiz. 16 Eylül-16 Ocak tarihleri arasında düzenleyeceğimiz kampanyaya katılanlar bir BMW XI kazanma şansı yakalayacak. Kampanyalarımızın yanı sıra imza günleri, söyleşiler ve çocuklara yönelik etkinliklerimizle Bursa’da sosyal yaşamı aktif tutmaya çalışıyoruz. 2014 yılında perakende sektörünün 2013’e göre daha stabil bir dönem yaşayacağını öngörüyoruz.”

GÖZDE HOŞTEN
YURTDIŞINDA DA ÇALIŞTI

İstanbul Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Uluslararası İlişkiler Bölümü mezunu olan Gözde Hoşten, iş hayatına ECE Türkiye bünyesindeki Maltepe Park AVM’de başlamış. Ardından ECE Grubu’nun yurtdışmdaki projelerinde görev üstlenmiş. Atina Golden I lall. Sofya Serdika Çenter, Potsdam Stenı Çenter ve Berlin Eastgate Center’da çalışan Hoşten, 2011 yılında Türkiye’ye dönerek Antalya Migros AVM’de çalışmaya başlamış. Geçen temmuz ayında Eskişehir Espark’ta bir ay AVM müdürlüğü yaptıktan sonra ECE Türkiye bünyesindeki Acity ve Park Vera AVM’nin müdürlüğüne getirilmiş.

İletişim, pazarlama, politika ve hukuk eğitimi alan Hoşten, tüm bu eğitimlerin alışveriş merkezi yöneticiliğinde kendisine avantaj sağladığını, bu yüzden de bu sektörde çalışmayı tercih ettiğini belirtiyor. 2008 yılında hizmete giren Acity’de 140 mağaza, kafe ve restoranlar ile yeme-içme katı ve teras bulunuyor. Acity’nin bu yıl yenilenerek kapasitesinin artırılacağını da belirtelim. Yine Ankara’da bulunan Park Vera AVM ise önümüzdeki günlerde hizmete girecek.

Gözde Hoşten, Acity’de bu yıl gerçekleştirecekleri etkinlikler konusunda iddialı olduklarını ifade ediyor ve “Eiffel Kulesi’nden Mısır Piramitleri’ne kadar birçok simgesel yapının maketlerini özel bahçeler eşliğinde ziyaretçilerimize sunacağız” diyor.

ŞAFAK AKSÖYEK TOROS
AVM YÖNETİCİLİĞİNDE DENEYİMLİ

Bilkent Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümü mezunu olan Toros, iş hayatına Armada AVM’de halkla ilişkiler sorumlusu olarak başlamış. Ardından MMT Reklam Ajansı’na geçerek dört yıl süreyle pazarlama deneyimi kazanan Toros, yeniden AVM piyasasına dönmüş.

Yine Ankara’da Gordion AVM’de pazarlama müdürlüğüne getirilen Toros, sekiz aydır Next Level AVM’nin başında.

Pasifik İnşaat’a ait Next Level’de 145 mağaza var. Bunların bir kısmı AnkaralIlarla ilk kez buluşan firmalara ait. Toros, geçen yıl olduğu gibi bu yıl da çeşitli kampanyalarla çekim merkezi olmaya devam edeceklerini belirtiyor.Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu