Haberler

Ankara İncek Mahallesinde Konut Projeleri

mahalleİncek’te son dönemde büyük konut projeleri birbiri ardına start almaya başladı. Markalı yeni konut projelerinde fiyatlar 218 bin TL’den başlıyor 3 milyon TL ‘ve kadar çıkıyor…

ÂNKARA’nın en hızlı gelişen bölgelerinden biri de Gölbaşı İlçesi’ne bağlı İncek Mahallesi. 25 yıl önce Çankaya Belediyesi’nin Ahlatlıbel adlı bölgede açtığı sosyal tesisler ile AnkaralIların gündemine giren İncek, birkaç yılda müthiş bir gelişme gösterdi. Bölge bugün birbirinden iddialı, lüks yeni konut projeleriyle bir kere daha gündemde. Ankara’nın ünlü mesire yeri Gölbaşı’mn kuzeybatı yönünde yer alan İncek’e, ODTÜ Ormanının içinden geçilerek ulaşılıyor. İncek, doğa ile iç içe olan konumu nedeniyle kentin yeni çekim merkezi olmaya aday.


Bölgede konut olarak ilk hareketlilik 2010 yılında Toplu Konut İdaresi Başkanlığının (TOKt) 54 konut ve sosyal tesis inşaatı ile başladı. Bölge 2011’in son aylarında bu kez milletvekilleri için inşa edilen toplu konut projesi ile dikkatleri çekti. Son olarak da MESA’nın Lösemili Çocuklar Vakfı’na (LÖSEV) ait 18 dönüm arazi üzerinde inşa ettiği Lösemili Çocuklar Kenti projesi ile dikkatleri üzerine çekti.

SATILIK ARAZİLER VAR

Yeni gelişen bir bölge olan İncek’te, villa imarlı arsaların metrekaresi 350 TL’ye satıldığını ifade eden gayrimenkul danışmanları, göl manzaralı ya da yola cephesi olan villa arsalarının metrekaresinin 450-460 TL’ye çıktığım belirtiyor. 10 dönümden büyük konut imarlı arazilerin metrekaresi ise 700 TL civarında. Ticari imarlı arsaların metrekare fiyatı 800 ile 2 bin 250 TL arasında değişiyor. İncek Bulvarı’na cepheli 2 bin

metrekarenin üzerinde konut imarlı arsaların metrekaresinin 500-550 TL’den satıldığını belirten emlakçılar, bulvardan uzaklaştıkça arsaların metrekare fiyatlarının 130-150 TL’ye kadar düştüğünü söylüyor. Bölgede 60-80 dönüm büyüklüğünde kat karşılığı satışa çıkarılan araziler de var. Tarla vasfındaki arazilerin metrekaresi bile 200 TL’ye çıkmış durumda.

YÜZDE 60 PRİM YAPTI

İncek’in son iki yıl içinde çok geliştiğini söyleyen Aruz Emlak’tan M. Kemal Dinçmen, bölge hakkında şunları söylüyor: “Bölge bu dönemde yüzde 50-60 prim yaptı. Hala da prim yapmaya devam ediyor. Bölgenin yüzde 85’i villa sitelerinden oluşuyor. Büyük çiftlik arazileri de var. Villa fiyatları 350 bin TL’den başlıyor, 3 milyon TL’ye kadar çıkıyor. Yeni yapılan konut sitelerinde ise daire fiyatları 500-600 bin TL’den başlıyor. Merkezde Migros’un hemen yanı başında bin 500 metrekare büyüklüğünde bir arazi için 350 bin TL isteniyor. Merkez den uzaklaştıkça metrekare fiyatları biraz daha düşüyor.”

ÇANKAYA KADAR DEĞERLİ

“İncek, Ankara’nın geleceği en parlak yerlerinden biri” diyen RE/MAX Elmas Ofisi’nden İ. Hakkı Korkmaz, şunları anlatıyor: “Çankaya kadar değerli bir bölge. Altyapısı bitmiş ve planlı gelişen bir yer. Bir kısmı villa sitelerinden bir kısmı ise yüksek bloklu konut sitelerinden oluşuyor. İnşaat firmaları bölgeyi keşfetmiş durumda. Birçok yeni markalı konut projesi inşa ediliyor. Yatırımcılar, bölgede arsa ya da araziye yatırım yapabilir. Merkeze yakın arazilerin fiyatları yüksek ama merkezden biraz uzak arazilerin metrekare fiyatları hala 60-80 TL civarında.”

MARKALI YENİ PROJELER

Ankara’ya 18 kilometre mesafedeki İncek, son yıllarda inşaat firmalarının da akınma uğradı. Sinpaş GYO, Akfen İnşaat, Ons İnşaat, Lema Grup ve Fırat&Dema.Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu