Haberler

100 Bin Anonim Şirket Bağımsız Denetime Tabi Tutulacak

2012 yılında yeni TTK’da yapılan değişiklikle denetim dışında kalan 100 bin anonim şirket, 2014’ün ilk günlerinden itibaren yeniden bağımsız denetime tabi tutulmaya başlayacak. Bakanlar Kurulu’nda imza bekleyen yeni yönetmelik değişikliği ile bu şirketlere serbest muhasebeci ve yeminli mali müşavirler tarafından denetlenme zorunluluğu getiriliyor.

bagimsiz denetim

Yaklaşık 100 bin anonim şirketin bağımsız denetime girmesi için geri sayım başladı. Yeni Türk Ticaret Kanunu’nda yer almasına rağmen yasalaşma süreci sırasında değişikliğe uğrayan bağımsız denetim uygulaması, TTK’nın 397’nci maddesinin 5 ve 6’ncı fıkralarında yapılan düzenleme sonrasında Bakanlar Kurulu onayına sunuldu. 2014’ün ilk haftalarında Bakanlar Kurulu’ndan çıkması beklenen yasa değişikliğiyle, halen belli büyüklükteki 2 bin 500 şirkete uygulanan denetim şartı, tüm anonim şirketler için geçerli olacak. Daha önce murakıplar tarafından yapılan denetim, 2014 itibariyle yeminli mali müşavir veya serbest muhasebeciler tarafından yapılacak.

ÖZEL SEKTÖR İSTEMEDİ

13 Ocak 2011 tarihinde kabul edilen 6102 sayılı yeni Türk Ticaret Kanunu (TTK), sermaye şirketlerinin denetimini gerçekleştiren ancak uzmanlık bilgisi şartı aranmayan murakıplık sistemini kaldırmıştı. Çünkü murakıplık, şirketlerin muhasebe ve faaliyederinin denedenmesi konusunda yeterli güvenilirliği sağlamaktan uzaktı. Yeni TTK ile anonim şirketlerin denetimi sil baştan değişti ve tüm şirketler için bağımsız denetim öngörüldü.


Ancak özel sektörden gelen itirazlara dayanamayan hükümet, daha sonra yaptığı değişiklikle bağımsız denetimin kapsamını yalnızca belli büyüklükteki şirketler için zorunlu kıldı. Bağımsız denetim kapsamına girmeyen 100 bin anonim şirket ise denetim dışı kaldı.

AKADEMİSYENLERDEN İTİRAZ

Fakat özellikle yeni TTK’da imzası bulunan akademisyenlerin ve şirketlere kredi verecek bankaların itirazı ile Avrupa Birliğine (AB) uyum çerçevesinde hayata geçirilen yeni düzenlemeler, bağımsız denetim konusunu yeniden gündeme getirdi. Nisan ayında Gümrük ve Ticaret Bakanlığı tarafından hazırlanan ve tüm anonim şirketlere bağımsız denetim şartı getiren taslak yönetmelik, 2013’ün son günlerinde meclis alt komisyonundan geçerek Bakanlar Kumlu’nun imzasına sunuldu.Buna göre, 100 bin şirket içinde denetim yaptırmayan şirketlerin finansal tabloları ile yönetim kurulu yıllık faaliyet raporu düzenlenmemiş kabul edilecek. Denetimi, serbest muhasebeci mali müşavir ve yeminli mali müşavirler gerçekleştirecek. Yeni TTK yasalaştığından beri 2 bin 500 şirkete uygulanan bağımsız denetim ise Kamu Gözetim Kurumu tarafından yapılmaya devam edilecek.

Tüm anonim şirketlere denetimin yolunu açacak olan söz konusu değişikliğin alt komisyondan geçip Bakanlar Kurulu’nda imzaya açıldığını ve birkaç gün içinde yasalaşacağım dile getiren Türk Ticaret Kanunu’nun yaratıcısı Prof. Dr. Ünal Tekinalp, “Gündemdeki son olaylar ve kabine değişikliği nedeniyle biraz gecikti ama birkaç gün içinde çıkacaktır. Buradaki zihniyet değişimi ‘daha zamanı değil’ diyenlerin yüzüne vurulan zalim bir şamardır” dedi.

Aram Ekin DuranBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu