Kariyer ve İş İlanları

Yurtdışındaki bir üniversitede gastronomi eğitimi almak

Yurtdışında eğitim almak isteyenler!..

Mutfak sanatlarına olan ilgi Türkiye’de henüz emekleme aşamasında iken gelişmiş ülkelerde çok ileri boyutlarda. Yurtdışındaki seçkin üniversitelerin uzun yıllardır mutfak sanatları, aşçılık gibi özel alanlarda lisans, yüksek lisans ve sertifika programları sunuyorlar. Yurtdışındaki bir üniversitede gastronomi eğitimi almak isteyenler için en popüler okullardan bazılarını derledik…

gastronomi eğitimi almak

■ Culinary Institute of America: ABD’de New York, Kaliforniya, Texas ile Singapur’da kampüsleri var. Hem yemek hem de çikolata, pasta konularında eğitim programları bulunuyor. Dünyanın en meşhur mutfak sanatları okullarından biri. Aşçılık sanatı, gıda yönetimi, pastacılık ve ekmekçilik, işletmecilik lisans ve ön lisans programları var. Bu programlardan birine başvurmak için gıda endüstrisinde en az altı aylık deneyim sahibi olmak gerekiyor. Dönem başına ücreti 11 bin dolar. Lisans için 38, ön lisans için 21 ay okula devam etmeniz gerekiyor.

■ French Culinary Institute: ABD’de New York’ta bulunuyor. Aşçılık sanatı, gıda yönetimi, pastacılık ve ekmekçilik, işletmecilik (restoran yönetimi) ve yemek teknolojisi gibi eğitim programları var. Profesyoneller ve amatörler için ayrı olarak hazırlanmış programlara katılarak diploma ya da sertifika sahibi olmak mümkün. Profesyoneller için hazırlanan programlar altı ay sürüyor. Lisans eğitimlerinin yıllık ücreti 40 bin dolardan başlıyor.


■ Le Cordon Bleu: Türkiye dahil 15 ülkede 32 şubesi var. Paris, Londra, Madrid, İstanbul, Adelaine, Sydney, Tokyo, Seul, Bangkong, Lima, Mexicocity, Ottowa, Wellington gibi şehirlerde kampüsleri var. Okulun verdiği eğitimler aşçılık sanatı, gıda yönetimi, pasta ve ekmek, restoran yönetimi ve yemek teknolojileri şeklinde sıralanıyor. Hem aşçılık hem de pastacılık eğitimi ayrı ayrı sunuluyor. Her biri toplam üç seviyeden oluşan programlarda, her bir seviyenin sonunda öğrenciler aşçılık ya da pastacılık sertifikası edinmeye hak kazanıyor. Yoğunlaştırılmış eğitim programları sunan okulda aşçılık ve pastacılık diploması aynı anda bir yıldan daha kısa bir sürede alınabiliyor. Eğitim ücretleri her seviye (üç ay sürüyor) için 23 bin dolar.

■ Le Cole Culinary St. Louise: ABD’de bulunan bu okulda verilen eğitimler şu şekilde sıralanıyor: Aşçılık sanatı, gıda yönetimi, pasta ve ekmek, restoran yönetimi, yemek ve teknoloji. St. Louis ve Memphis’de olmak üzere iki ayrı şubesi var. Ön lisans ve lisans diploma programları sunan okulda aşçılık diplomasını alabilmeniz için toplam 60 haftalık programı başarıyla tamamlamanız gerekiyor.

■ DCT Svviss Hotel and Culinary: Dünya çapında bir okul. İsviçre’nin Luzern şehrine yaklaşık 20 dakika mesafede bulunan okul aşçılık diploma programı sunuyor. Ayrıca sadece uzmanlaşmak istenilen konularda sertifika programları da var. Toplam dokuz ayda tamamlanan programdan sonra İsviçre’de üç ay zorunlu staj olanağı sunan okulda yemek ve kalma masrafları dahil okul ücreti her üç aylık dönem için 16 bin İsviçre frangı.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu