Ekonomi - Borsa - Hisse Senedi

Yükselişe öncülük edecek 26 hisse

Bir inen bir çıkan borsada 117,000 seviyesi 120 bin yolundaki en önemli bariyer olarak görülüyor. Analistler, yükseliş halinde savunma, enerji, demir-çelik, otomotiv, telekom ve bankacılık hisselerine dikkat çekiyor.

İNİŞLİ çıkışlı bir dönem yaşayan borsadaki durumun önümüzdeki günlerde de yurtiçi ve dışı gelişmelere bağlı olarak aynı tarzda devam etmesi bekleniyor. Yurtiçinde ABD’nin vize engeli ile ilgili gelişmeler yanında siyasi ve jeopolitik endişelerin borsanm seyrini dalgalandırmaya devam edeceği, bunun yanında ABD’de yaklaşan Fed’in faiz artışı hamlesinin etkili olacağı öngörülüyor.

117.000 seviyesini yükseliş hareketinin hız kazanması adına önemli bir bariyer olarak gören uzmanlar bu seviyenin aşılması halinde endeksin yeni hedefinin 120 bin olacağım savunuyorlar. Yükselişte savunma sanayi, enerji, demir-çelik, otomotiv, telekomünikasyon, bankacılık ve gıda sektörü hisselerinin ön plana çıkacağını düşünen uzmanlar bu kapsamda 26 hisseye dikkat çekiyor.

“117 BİN ÖNEMLİ BİR BARİYER”

Yabancı ilgisinin halen devam ettiğini belirten Ahlatcı Yatırım Menkul Değerler yurtiçi piyasalar müdürü Barış Ürkün, ABD’nin vize yasağını kısmi olarak kaldıracağını duyurmasının ardından tarihi zirve olan 115.000’in üzerine doğru hızlı hareket eden ve ardından yeniden geri çekilen endeksin 99.000-100.000 seviyeleri arasında yılsonuna kadar devam edeceğini düşünüyor.

Yılbaşında başlayan ve Eylül ayında yaşanan trend kırılımının ardından yeniden başlayan yükseliş hareketinin hız kazanması için 117.000 bariyerinin geçilmesi gerekiyor. Bu durumda 117.000 aşılırsa bir sonraki hedefin 120.000 olacağını söylüyor. Gelebilecek yabancı satışları ile yaşanacak sert satış hareketlerinde ise ilk olarak 110.500 desteğim izlemek gerektiğini belirten Ürkün “Bu seviye altına yaşanacak kapanışlar durumunda düşüşlerin daha önce de önemli destek olarak izlediğimiz 105.000 seviyesini test etmesi beklenebilir” diyor.

Yükselişte savunma sanayi, enerji ve demir-çelik ile gerek devam eden güçlü ihracatıyla gerekse yerli otomobil üretimine yönelen görüntüsüyle otomotiv sektörlerinin ön planda olacağım düşünen Ürkün, Aselsan, Ereğli, Borusan Mannesmann, Petkim, Tüpraş, Aygaz, Tümosan, TAV, Çelebi, Pegasus, Vestel Beyaz, Karsan, Anadolu Isuzu, Tofaş Oto ve Brisa hisselerinin ön plana çıkabileceğini söylüyor.

hisse

“118.000-120.000 BANDI KOLAY AŞILMAZ”

Son dönemde oluşan küresel borsa rallilerine rağmen Borsa İstanbul’da yurtiçi kaynaklı sistematik riskler ve kötü gelen ekonomik verilerin etkileriyle çalkantılı bir seyir izlediğimizi belirten Işık FX Araştırma Uzmanı Yusuf Kavak’a göre, önümüzdeki dönemde, majör ekonomilerde görülen iyileşmeye karşın yurtiçinde bir süre daha beklentileri karşılamakta zorlanılacak ekonomik veriler (enflasyon, cari açık vs..) gelmeye devam edebilir. Küresel borsalarda da görülebilecek düzeltme hareketlerinin etkisiyle bor-samızda geri çekilmelerin ağırlık kazanma ihtimalini güçlü gören Kavak, “Endeks için yukarı tarafta 118.000-120.000 bandının kolay kolay aşılamayacağım düşünüyorum. Bu kapsamda aşağı tarafta ise 106.000-104.000 bandının yeniden test edilme olasılığı göz ardı edilmemeli” diyor.

Yerli otomobil konsorsiyumunda olan şirketlerin yoğunlukla yer aldığı otomotiv sektörünün önümüzdeki günlerde dikkatle takip edilmesini öneren Kavak, sektörel bazda şu değerlendirmeyi yapıyor:

“Telekomünikasyon ve bankacılıkta bir süredir kullanılmaya başlanan yeni nesil e-ticaret sistemleri de bu iki sektörü ön plana çıkartabilir. Sorunların kolay kolay çözülemediği Ortadoğu bölgesine coğrafi yakınlığımızdan kaynaklı olarak savunma sanayi sektörü talep görmeye devam edecektir. Ve yine bölgesel ticaret anlaşmaları ile gıda sektörünün de gücünü koruyacağı görüşündeyim”

Kavak, Netaş, Turkcell, Anadolu Isuzu, Aselsan, Halkbank, Pınar Süt, Etiler Gıda, BİM, THY, Karsan, Türk Telekom, Akbank, Tat Gıda, Vestel Beyaz ve Kere-vitaş hisselerinin ise yükselişte ön plana çıkabileceğini söylüyor.

Aselsan: Kamuya açıkladığı bilgilere göre 2017 dokuz aylık dönem itibariyle 1.160 milyon dolar tutarında yeni sipariş alan şirketin geçtiğimiz günlerde yapılan Savunma Sanayii İcra Komitesi toplantısında görüşülen projelerde rol alması bekleniyor. Tank modernizasyonu ve seri üretimi, milli uzun menzilli hava ve füze savunma sistemlerinin geliştirilmesi, elektronik karıştırma ve elektronik harp sistemi gibi projelerde daha önce açıklandığı üzere yüklenici veya alt yüklenici olabilme ihtimali yanında bu toplantıdan çıkan diğer kararlarda da yer alabileceği düşünülüyor.

Böyle bir durum şirketin siparişlerinin artacağı anlamına geleceğinden gelecek dönem satış gelirlerine, karlılığına ve dolayısıyla hisse performansına olumlu etki edecektir. Satışlarını ağırlıklı olarak döviz cinsinden yapan şirketin siparişlerin dağılımında TL’nin payının düşük olması TL’nin değer kaybı yaşadığı zamanlarda bu kayıptan minimum düzeyde etkilenmesine olanak sağlıyor. Şirket hisseleri için yüzde 17 yükseliş potansiyeli ile 46.50 TL hedef fiyat öngörüyoruz.

Petkim: 2023 yılına kadar Avrupa’daki Petkim en büyük petrokimya tesislerinden birisi olma hedefi bulunan şirket geçtiğimiz ayın sonuna doğru Star rafinerisinde pay almak için tahvil ihracı gerçekleştirme kararı almıştı. Üçüncü çeyrekte karlılığında artış beklenen şirket için 2018 yılında rafineri yatırımının tamamlanmasının ardından maliyetlerinde 2019 yılı itibariyle düşüş bekleniyor. Ekonomi Bakanlığ’ının PET [polietilen tereftalat] ithalatına üç yıl için yüzde 6.0 ile yüzde 6.4 arasında ek vergi koyma kararı almış olmasına rağmen [Petkim’in PET üretimi için satışını yaptığı PTA ve MEG hammaddeleri toplam satışların yüzde 8’ine tekabül ediyor] bu gelişmenin operasyonel performans açısından çok olumsuz etki yaratmayacağını düşünüyoruz. Şirket hisselerinde yüzde 17 yükseliş potansiyeli ile 7.80 TL hedef fiyat öngörüyoruz.

Ereğli: Çelik fiyatlarındaki artış yanında olumlu operasyonel faaliyetler ile FAVÖK’teki güçlü görünüm ve elde ettiği net finansal gelir bu yıl üçüncü çeyrekte şirketin net karının yüzde 60’a yakın artırmasına olanak sağladı. Şirketin 2018’de devreye girmesi planlanan otomotiv sektörü ağırlıklı hizmet edecek 350 bin ton kapasiteli yeni galvanizleme hattı; gelirlerdeki payını artıracak bir gelişme olarak dikkate alınmalı. Bunun dışında Ereğli, yüksek katma değerli çeliklerin üretimine yönelik Isıl İşlem Tesisi yapımı kararı da aldı. İki yıl içerisinde hayata geçmesi planlanan bu yatırımla şirket, yüksek mukavemetli ve aşınmaya karşı dirençli çelikleri ürün gamına dahil edecek.

Ereğli’nin gelirlerinin tamamının dolar bazlı olması kurun süregelen yükseliş trendinde şirket için pozitif bir unsur. Şirket hisselerinde yüzde 12 yükseliş potansiyeli ile 10.50 hedef fiyat öngörüyoruz.

BİM: Hard-discount modeli marketçilik anlayışının Türkiye’deki ilk kuruluşlarından BİM’in, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı vasıtasıyla Et ve Süt Kurumu tarafından getirilen ithal etlerin satışına başlamak için [ucuz et kampanyası) ilk etapta belirlenen marketler zincirinden birisi olduğu geçtiğimiz hafta açıklanmıştı. Şirketin son açıklanan finansal tablolarına baktığımızda düşük borçluluk (0.10’luk borç/öz sermaye oranı) yüksek kârlılık (0.30’luk net kâr/öz kaynaknak oranı) gibi birçok rasyosunun da pozitif olması, geleceğe yönelik potansiyel hedefler için olumlu sinyaller vermekte. Şirket hisselerinde yüzde 8 yükselme potansiyeli ile 85.50 TL hedef fiyat öngörüyoruz.

Halkbank: Hisse bir süredir eski yöneticilerinin ABD’de konu edilen dava süreci ile alakalı olarak ortaya atılan spekülasyonların baskısı altında. Ayrıca finans sektörüne yüzde 2 oranında ilave kurumlar vergisi getirilmesinin Orta Vadeli Program kapsamında belirlenip yasalaşması için hükümete yetki verilmesi de diğer bankacılık hisselerinde olduğundan daha fazlasıyla hissedildi. Ancak son dönemde ABD ile yaşanan sorunların masaya yatırılması için hükümet tarafından yoğun bir çaba var.

Bu konuda kat edilebilecek mesafeler şirket üzerindeki baskıyı ortadan kaldırabilir. Ayrıca teknik olarak da sektör ortalamalarının altına gerileyen ve endekse göre de ucuzlayan şirket hisselerine gelebilecek tepki alımlarının haber akışlarıyla da desteklenmesi halinde hissenin hızlı bir toparlanma sürecine girme ihtimali yüksek gözüküyor. Banka hisselerinde yüzde 16 yükselme potansiyeli ile 11.50 TL hedef fiyat öngörüyoruz.

THY: Sene içerisinde ABD uçuşlarına elektronik eşya yasağı ve ABD ile Türkiye arasında karşılıklı olarak kaldırılan vize talepleri gibi ortaya çıkan önemli birkaç sorundan kaynaklı olarak gelir ve kâr kalemlerinde sene başı beklentilerinin altında kalındı. Ancak 2017 dokuz aylık periyotta 823 milyon kâr açıklanmış olması hisseler üzerinde psikolojik destek unsuru olarak karşımıza çıkıyor.

Ayrıca hem bu sorunların çözüme kavuşması, hem de İstanbul üçüncü havaalanı projesinin tamamlanmaya başlamasıyla şirketin kârlılık potansiyelini artıracağını ve bozulan finansallarını yeniden düzelteceğini düşünüyoruz. Şirket hisselerinde yüzde 12 yükselme potansiyeli ile 11.50 TL hedef fiyat öngörüyoruz.

İdil Taraklı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu