Pazarlama Reklam

Youtuberler yeni bir pazarlama akımı başlattı

Bugüne kadar birçok markayla işbirliği yapan Orkun Işıtmak’ın Youtube kanalında üç milyona yakın takipçisi bulunuyor, Işıtmak’ın neredeyse her videosu bir milyonun üzerinde izleniyor, 23 yaşındaki genç Youtuber, 2010’dan beri içerik üretiyor. Uber ile birlikte hazırladığı video yalnızca Youtube üzerinden üç milyona yakın izlenirken, 12 bin yorum aldı.

Youtube kanalında üç milyona yakın takipçisi bulunan Orkun Işıtmak’ın Uber ile birlikte hazırladığı video, 3.5 milyon kişi tarafından izlendi, Orkun Işıtmak gibi internet ünlüleriyle işbirliği yapan markalar, yeni bir pazarlama akımının kapılarını açtılar.

Orkun isitmak

ONCE Twitter, kişisel bloglar ve şimdi de Youtube. Artık “influencer’lar her yerde. Yarın hangi platformun yeni fenomenler ya da ‘influencer’lar çıkaracağını kestirmek zor. Influencer, İngilizce bir kelime. “Etkileyen” anlamına geliyor. Türkçeye “kanaat önderi” olarak çevirebiliriz. Tüketici, karşı tarafı tanımasa bile zamanla bağ kuruyor ve onun deneyimlerine birkaç saniyelik reklamlardan daha çok güveniyor. Hatta bir ürünü almaya karar verse bile önce internette o ürün hakkında kanaat önderlerinin o konuda paylaşımı olup olmadığını kontrol ediyor. Kısacası kanaat önderleri, takipçilerini etkileyerek onları belirli bir ürüne yönlendirebiliyor. Araştırmalar da tüketicilerin yüzde 92’sinin kanaat önderlerinden gelen ürün tavsiyelerine güvendiğini gösteriyor. Markalar da haliyle kitleleri peşinden sürükleyen kanaat önderleriyle işbirliği yapmak için can atıyorlar. Tabii, kanaat önderlerinin yükselişinde tüketicilerin geleneksel reklamlara bağışıklık kazanmasının da payı var. Sadece TV reklamları değil, internet reklamları da hedef kitleye ulaşamayabiliyor. Hatta sırf internet reklamlarından kaçmak için bilgisayar kullanıcılarının yüzde 26’sı, telefon kullanıcılarının ise yüzde 15’i reklam engelleme programlarını kullanıyorlar. Reklamla ulaşılamayan bu kitle, kanaat önderlerinin önemini artırıyor.

Öte yandan “word of mouth marketing”, Türkçesiyle ağızdan ağza pazarlamanın hızla yükselişi de yadsınamaz. Müşteri memnuniyeti sağlamanın esas alındığı bu teknikle, kullanıcıların kendi deneyimlerini paylaşarak bir nevi ürünü pazarlamaları, yani olumlu “dedikodu” yapmaları satışı yüzde 90’a kadar artırabiliyor. Deneyim paylaşımları hele kanaat önderlerinden geliyorsa, daha da etkili oluyor. Markaları “influencerlar” ile buluşturan CreatorDen’in kurucu ortaklarından Ozan Tabak, “Geleneksel reklam yöntemleri, eksenlerinin genişliği nedeniyle çoğu zaman doğru kitleyi doğru yerde yakalayamıyor. Oysa Influencer marketing ile doğru hedef kitleye çok daha efektif yollarla ulaşmak mümkün” diyor.

Sosyal medya yıldızlarıyla markalara içerik üreten CC Media House’un Operasyon Direktörü Güven Çelikkaya da tavsiye temelli pazarlama yöntemi olan influencer marketing’in tüketiciler üzerinde geleneksel reklam yöntemlerinden daha etkili olduğunu savunuyor. Çelikkaya, başarılı influencer marketing kampanyalarının diğer mecralara göre daha düşük maliyetli olmasına rağmen daha etkili sonuçlar verdiğinin de altını çiziyor. Çelikkaya, markaların yakm gelecekte yüksek etkileşimli, kitlesi belirli ve az takipçili “Micro Influencer”lara yöneleceğini de ekliyor.

Son dönemde dünyada çok başarılı influencer marketing kampanyaları yapıldı. Örneğin ünlü kozmetik markası Becca, 4 milyon Youtube abonesi bulunan ABD’li güzellik vlogger’ı Jaclyn Hill ile birlikte özel bir koleksiyon hazırladı. Hill, sosyal medya hesaplarında duyurduğu bu koleksiyon için 3 milyona yakm etkileşim aldı. Ürünün, satışa sunulmasından sonraki ilk 20 dakika içinde 25 bin adet sattı. Bir diğer başarılı kampanya ise Calvin Klein’dan. Marka, dünya genelinde 600’den fazla kanaat önderiyle anlaştı. İç çamaşırlarıyla selfie yayınlamak üzerine olan kampanya dünya genelinde 30 milyon etkileşim aldı. Türkiye’de de influencer marketing kampanyası sayısı her geçen gün artıyor. Youtuber Orkun Işıtmak’m Uber için yaptığı proje, bunlardan biri. Işıtmak’m Youtube kanalında paylaştığı, Uber uygulamasını tanıtan video ile 4 milyona yakm izlenme ve 15 bine yakın yorum elde etti. Kampanyanın satışa etkisi adına sayısal bir sonuç çıkarmak zor. Ancak projenin, markanın bilinirliği adına etkili olduğu kesin.

Aysegul Kaplan

Youtube kanalında makyaj ve bakım üzerine içeriklerin dışında aynı zamanda etiket videoları da yayınlayan Ayşegül Kaplan, sosyal medyada “makyajmıdedin” adıyla biliniyor. 300 bine yakm abonesi var.

Danla Bilic

Danla Bilic’in arkadaşlık aplikasyonu Tinder ile hazırladığı iki video neredeyse 2’şer milyon izlenirken, toplam 10 bin kişiden yorum aldı.

Burcu Körpeağaç
Boyner Büyük Mağazacılık Pazarlama İletişimi Genel Müdür Yardımcısı

“Farkındalık yaratıyor”

Boyner olarak, alışılagelmiş pazarlama faaliyetlerinin yanı sıra, farklı kanalları kullanarak farklı kitlelere ulaşmayı önemsiyoruz. Özellikle genç hedef kitleye ulaşmak için 2016’da influencer marketing alanında güzel işbirliklerimiz oldu. Fenomenlerin kendilerine özgü yarattıkları içerikler ve ürünle kurdukları bağ, onlara özgü ve tek olma özelliği taşıyor. Bu da takipçiler için ilham verici. Biz de Boyner olarak takipçilerinden güven kazanmış influencer’larla çalışıyoruz. Bu tarz çalışmaların direkt satışa etkisi henüz minör seviyelerde olsa da, ürün bazında farkmdalık ve bilinirlik yaratmak için doğru bir kanal. İnfluencer marketing, artık pazarlamanın vazgeçilmez bir parçası. Hedef kitleniz, marka mesajını bir -otorite ya da yaşam biçimi-referansıyla algıladığında, mevcut güveni artıyor. Satışa yönlenmenin organik olduğu da bir gerçek.

Didem Namyer
Pegasus Dijital Pazarlama ve E-Ticaret Müdürü

“Dijitalleşme artacak”

Son verilere göre Türkiye’de aktif internet kullanıcı sayısı 48 milyona ulaştı. Böyle bir tabloda dijitalleşmenin artacağına, giderek günlük yaşamımızın daha da önemli bir boyutu haline geleceğine inanıyoruz. Pegasus bu alanda birçok proje gerçekleştiren markalardan. Örneğin, seyahat severlere ilham vermek, her bölgede keşfedilmemiş ve deneyimlemenin yerinde güzel olduğunu anlatmak üzere gerçekleştirilen #yerindegüzel projesi bu alanda en iyi örneklerden biri. Pegasus, hedef kitleye uygun kanaat önderleriyle çalışarak marka bilinirliğini artırıyor. Böylece markanın sağladığı seyahat avantajları reklamdan çok deneyim kokan iletişim şeklinde kullanıcılara sunuluyor. Markanın bilinirliği artıyor ve sağladığımız avantajlar kullanıcılara etkin şekilde aktarılıyor. Yedi yıldır sponsoru olduğumuz Çok Gezenler Kulübü (ÇGK) projesi ile Pegasus’un uçuş ağında yer alan şehirlere uçarak sokaklarını keşfeden influencerlar, takipçilerine seyahat ilhamı veriyor.

Elif Güvenen
Garanti Bankası Kurumsal Marka Yönetimi ve Pazarlama İletişimi Birim Müdürü

“4.5G etkisi apaçık”

Bugün Türkiye’de 4.5G abone sayısının 45 milyonu geçtiğini göz önüne alırsak, tüm sektörlerde servislerin mobile taşınması eğilimini görebiliriz. Rekabet de bu alanda yoğunlaşıyor. Müşteriye hızlı ulaşırken içeriği doğru ve etkin şekilde sunabilmek önemli. Tüm bu dönüşüm, hem teknolojinin hem de bütün sektörlerin yeniden yapılanmasına ve yepyeni bir boyuta geçmesine neden oluyor. Önceliğimiz her zaman “müşteri memnuniyeti” olacağından influencer marketing’i de önümüzdeki dönemde etkin bir iletişim yöntemi olarak kullanmaya devam edeceğiz. Bu çalışmalardan müşterileri haberdar etme anlamında da, hem deneyime hem de veriye dayalı pazarlama iletişimi öne çıkıyor. Böylece müşterimiz olmayan kullanıcılara da ulaşabiliyoruz. Native ve Content reklamları, kullanıcıların içerik tüketim kalitesini düşürmeden ve etkileşim anlamında standart reklam formatlarına göre 1,5 kat daha yüksek etki gösteren reklamlar olarak, artık daha çok tercih ediliyor.

Çağrı Öztaş
Doğuş Otomotiv Volkswagen Binek Araç Pazarlama Müdürü

“Her kullanıcı bir influencer”

Bir ürün ya da hizmeti satın almadan önce yakın çevreye danışılan araştırma süreçleri artık yerini dijital dünyada var olan ürün tanıtım videoları, teknik özellikleri, rakip karşılaştırmaları, daha önce tecrübe etmiş kişilerin yorumlan gibi daha geniş analiz edilmesi gereken bir veri yığınına bıraktı. Dijital dünyada artık herkesin kitlelere hitap etme imkanına sahip olduğu kaçınılmaz bir gerçek. Nerede, hangi paylaşımının popüler olacağı bir sürpriz… Marka olarak bizim bakış açımız, tüm Volksvragen sahiplerinin birer “influencer” olduğu yönündedir. Bugün hala yolda karşılaştığınız bir Beetle yüzünüzde nedensiz bir tebessüme yol açıyor ve uzun zamandır görmediğiniz dostunuzla karşılaşma hissiyatını uyandırıyorsa, artık otomobillerin bir ulaşım aracının ötesinde olduğunu söylemek mümkün. Volksvragen deneyimini gündelik hayatları içinde yaşayan insanların özgür ruhuna bırakıyoruz.

Haber Begüm Candan
begumcandan@turkishtimedergi.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu