Ekonomi - Borsa - Hisse Senedi

Yılsonu bilançolarının ön plana çıkardığı 28 hisse

Genel kurul dönemleri yaklaşırken gözler temettü açıklamalarına çevrildi. Uzmanlar, uzun vadeli yatırımcılar için temettü veriminin önemli kriter olduğuna dikkat çekerken, hisse seçiminde tek kriterin bu olmaması gerektiği konusunda uyarıyorlar…


YILSONU bilançolarının açıklanmasının hemen ardından şirket genel kurullarına sunulacak olması nedeniyle potansiyeli olan temettü rakamları yakından izlenir. Borsa İstanbul’da da 2017 sonu itibarıyla bilançolar açıklanmaya başlandı. Haberimizi hazırladığımız saatlerde henüz 20 civarında şirket bilançosunu açıklamıştı. Borsada yaşanan yükselme potansiyelinin de etkisiyle halen temettü beklentileri satın alınıyor. Özellikle uzun vadeli düşünen yatırımcılar için önemli bir kriter olan temettü (kâr payı), şirketlerin bir yıllık faaliyet dönemleri sonucunda elde ettikleri net dönem kârı üzerinden (yasal karşılıklar ayrıldıktan sonra) dağıttıkları ve ortakların şirkette hisse oranlarına denk gelecek kadar elde ettikleri geliri ifade ediyor. Yatırımcılar nakit olarak dağıtılan temettüyü daha çok tercih etmesine karşın şirketler temettüyü bedelsiz hisse senedi şeklinde de dağıtabiliyor.

TEK KRİTER OLARAK ALINMAMALI

Genellikle Mayıs ayı sonuna kadar temettüler dağıtılmış oluyor. Ancak bazı şirketler temettüleri taksitlendirerek de dağıtabiliyor. Yatırımcıların temettüden faydalanabilmesi için hisseyi temettü dağıtımından en geç bir gün önce alması ve temettü dağıtım gününde elinde bulundurması yeterli. Tabii borsada beklentiler çok daha önceden satın alındığı için doğru olan yatırımcıların bu yöndeki analizleri uzun vadeli yaparak portföylerine hisse dahil etmeleri. İstikrarlı ve yüksek temettü yermenin önemli olduğunu hatırlatan uzmanlar özellikle bu kapsamdaki şirketlerin mali yapılarının güvenilir olduğuna dikkat çekiyor.

Temettü beklentisinin hisse seçimleri için tek başına bir kriter olmadığının altını çizen analistler, “Gerek yatırımcı güveni açısından, gerekse uzun vadeli hisse senedi yatırımları için cezbedici bir kazan-kazan metodu olması açısından temettüler önemseniyor” diyor.

Bu sene özellikle bilişim, teknoloji, çimento, petro-kimya, demir-çelik, savunma ve sanayi sektör hisselerinin temettü veriminin yüksek olacağını düşünen uzmanlar bu kapsamda 28 hisseye dikkat çekiyor.

“BİLİŞİM, TEKNOLOJİ, ÇİMENTO”

Yılsonu bilançolarının açıklanması ile birlikte borsada 2017’yi iyi geçiren satışları, karlılıkları ve buna paralel temettü verimi yüksek hisselerin ön plana çıktığını hatırlatan ALB Forex Emtia Piyasaları Müdürü Volkan Kuğucuk sektörel anlamda ise bilişim, teknoloji, çimento ve sanayi sektör hisselerinin temettü veriminin yüksek olacağım düşünüyor.

Bir yatırım yapılırken dönem (ay, yılsonu gibi) sonunda alınacak getirinin de önemli olduğunu hatırlatan Kuğucuk, “Bugün bankaya mevduat hesabına para yatıran bir yatırımcının geliri faizdir. Hisse senetleri açısından borsada-ki düşüş veya yükselişlerin dışına çıktığımızda ise getiri kavramı ‘temettü’ olarak karşımıza çıkar. Yani bir şirkete ortak oluyorsanız size elde ettiği kardan ne kadar temettü (kar payı) verecek bunu hesaplarsınız. Eğer bir şirket bilanço ve mali yapı nedeniyle yatırımcısına kar payı veremiyorsa tercih edilme nedeni, ilerde şirketin büyümesi, gelirlerinin artması, yabancı ortaklık vs. gibi durumlar vardır. Böyle bir tabloda temettü verimi göz ardı edilebilir. Sonuç olarak tabii ki hisse seçiminde tek kriter temettü değildir, ancak önemlidir” diyor.

Kuğucuk, yılsonu bilançolarının açıklanmasına paralel bu dönemde temettü beklentisi kuvvetli Adana Çimento, Ünye Çimento, Aksa Ak-rilik, Ereğli, Çimsa, Turkcell, Mardin Çimento, Türk Traktör, Akçansa, Hektaş, Pınar Süt, Tüp-raş, Çelebi Hava Servisi, Vestel Beyaz Eşya ve Doğuş Otomotiv hisselerine dikkat çekiyor.

“UZUN VADE İÇİN ÖNEMLİ”

Işık FX Araştırma Uzmanı Yusuf Kavak ise yılsonu itibariyle petrokimya, demirçelik ve savunma sanayi sektör şirketlerinde güçlü fi-nansallar görmemizin mümkün olabileceğini söylüyor. Özellikle son zamanlarda petrol fiyatlarında yaşanan yükselişler dışa bağımlı olan ülkemizde her ne kadar girdi fiyatları açısından kârlılık azaltıcı olarak görülse de, talep tarafındaki canlılık ile petrokimya sektörünün yüksek kâr yazabileceğini düşünüyor. Bölgesel anlaşmalar kaynaklı olarak demirçelik sektörünün güçlü görünümünü devam ettirdiğini, savunma sanayinin ise ülkemizin jeopolitik risklerinin devam ediyor olmasından dolayı yüksek kâr ve dolayısıyla yüksek temettü beklentilerini canlı tuttuğunu belirtiyor.

Kavak da temettü beklentisinin hisse seçimleri için tek başma önem arz eden bir kriter olmadığını hatırlatarak, “Gerek yatırımcı güveni açısından, gerekse uzun vadeli hisse senedi yatırımları için cezbedici bir kazan-kazan metodu olması açısından önemseniyor” diyor.

Kavak, yılsonu bilançolarının açıklanmasına paralel bu dönemde temettü beklentisi kuvvetli Tüpraş, Ereğli, Kartonsan, Afyon Çimento, Kardemir, Katmerciler, Ford Otosan, TAV Hava Limanları, Petkim, Trakya Cam, Aselsan, Goodyear, Ege Endüstri, Netaş, Enka inşaat hisselerine dikkat çekiyor.

14.6 MİLYAR TL TEMETTÜ BEKLİYORUZ

BIST-30 Endeksine dahil 30 şirketin 2017 yılında dağıttığı toplam nakit temettünün 11.9 milyar TL olduğunu hatırlatan Alnus Yatırım Araştırma Müdürü Yunus Kaya, 2018 yılında aynı şirketlerin dağıtacağı temettü toplamım 14.6 milyar TL olarak hesaplıyor. Bu yıl dağıtılacak toplam temettünün 6.37 milyar TL’sinin halka açık kısma sahip yatırımcılara ödeneceğini belirterek, “Ancak henüz yılsonu bilançoları açıklanmadığından net kar ve net temettü rakamları tamamen tahminlerimize dayalı. Açıklamalar geldikçe tabloda gerçek değerler yerine konularak tablo güncellenecek. Bugüne kadar Akbank, Arçelik ve Garanti Bankası karlarını açıkladı. Ancak sadece Garanti Bankası temettüsünü açıkladı. Tabloda Garanti Bankası temettüsü hariç tamamı tahmindir” açıklamasını yapıyor.

BIST-30 Endeksinin bir fiyat endeksi olduğunu ve nakit te-mettülere göre düzeltme yapılmadığım belirten Kaya, “Bu yüzden nakit temettü ödemelerinde bir ölçüde gerilemektedir. Çalışmamıza göre, 16 şirketin temettü ödemeleri BIST-30’u yüzde 3.0 aşağı çekecek 4.320 puan büyüklüğe ulaşacaktır.

Endeks üzerindeki ağırlıkları dikkate alınarak, temettü ödemesi halinde hisselerin endekse etkileri de hesaplanmış ve ilk sırayı 913 puan etkisiyle Tüpraş almıştır. Ardından 564 puanla Ereğli, 505 puanla Garanti Bankası geliyor” diyor. Kaya, 30 şirketin toplamda 14 milyar TL nakit temettü dağıtacağını tahmin ediyor. Kaya, şirketler ve tahmin gerekçeleri hakkında da şu bilgileri veriyor…

ASELSAN: Bedelli sermaye artırım sürecindeki şirket, nakit temettü dağıtmayabilir. aselsan Yine de biz 100 milyon TL dağıtabilir şeklinde hesaba kattık.


EMLAK GYO: 2017 yılında nakit temettü dağıtmamıştı. Bu yıl da ihtiyatlı olmak için dağıtmayabilir. Yine de 380 milyon TL dağıtabilir şeklinde hesaba kattık.

HALKBANK: ABD dava süreci devam eden şirketin, ceza gelmesi halinde bedelli sermaye artırımının bile gündeme gelebileceği konuşuluyor. Bu ortamda nakit temettü dağıtmasını beklemiyoruz. Diğer kurumlarda ise 400-500 milyon TL temettü beklentisi bulunmakta.

PETKİM: Rafineri satın alımı için borçlanmaya çıkan şirketin temettü tahminini biz 600 milyon TL olarak yaparken diğer kurumlarda tahminler 900 milyon TL’ye kadar çıkıyor.

TÜRK TELEKOM: Ana ortağının ödeyemediği kredi borcu nedeniyle Hazine ve bankalar tarafından sorunun çözümü için uğraşılan şirketin, bu sorunlu dönemde nakit temettü ödemesi yapmayabileceğini öngörerek ‘0’ olarak aldık. Ancak diğer kurumlar 800-1200 milyon TL arasında nakit temettü beklemekte. Şirket geçen yıl da temettü dağıtmamıştı.

YAPI KREDİ: 2017’de nakit temettü dağıtmayan bankanın sermaye artırımı gündemde iken bu yılda YapiKredl temettü dağıtmasını beklemiyoruz. Ancak diğer kurumlarda 180-580 milyon TL arasında nakit temettü beklentisi bulunuyor.

Yusuf KAVAK / Işık FX Araştırma Uzmanı
“Tüpraş’ta brüt kâr payı yüıde 500”

TÜPRAŞ: Türkiye’nin önde gelen petrokimya sektörü şirketlerinden Tüpraş’ın bilançosunu incelediğimizde, 2017 üçüncü çeyrek itibariyle satışlarını bir önceki yılın aynı dönemine göre yaklaşık olarak yüzde 63, FAVÖK kârını ise yüzde 183 oranında artırdığı görülmekte.

Net kârlılığını da yüzde 232 gibi güçlü bir oranda yükselten şirketin döviz açığı riskini ise düşen kurlar ile bir miktar bertaraf ettiği gözlemleniyor. Ayrıca güçlü bir lojistik altyapısı kuran şirketin bu kapsamda yurtiçi tarafta açılacak olan Star Rafinerisi’nin olumsuz yansımalarını nötrleştirebileceği gibi, yurtdışı operasyonlarıyla da kârlılığını koruma potansiyeli bulunuyor. Yüzde 500 brüt kâr payı beklentisi ile birlikte şirket hisselerinde yüzde 15 yükseliş potansiyeli ve 130 TL hedef fiyat öngörüyoruz.

EREĞLİ: 2017’nin ilk dokuz ayında Türkiye ham çelik üretiminin yüzde 25’ini gerçekleştiren şirket, üç yıl önce anlaşması imzalanan ikinci galvanizleme hattını yılın ikinci yarısında devreye sokmayı planlıyor. Yine 2017/9 aylık faaliyetleri itibariyle satışlarını yıllık bazda yüzde 66, FAVÖK kârını yüzde 148 oranında artıran şirketin rasyolarını incelediğimizde ise 2.78’lik cari oran ve 0.47’lik borç/öz sermaye oranı ile güçlü yapısı dikkat çekiyor. Yüzde 60 brüt kâr payı beklentisi ile birlikte şirket hisselerinde yüzde 12 yükseliş potansiyeli ve 11.50 TL hedef fiyat öngörüyoruz.

KARTONSAN: Üretim kapasitesi açısından Türkiye’nin lider, Avrupa’nın ise dördüncü büyük kuşeli karton üreticisi. Şirketin 2017/9 aylık finansallarını incelediğimizde satışlarını senelik bazda yüzde 53 oranında, dönem kârını yüzde 1935 oranında artırdığı görülmekte.

FAVÖK kârını da yüzde 444 oranında artıran şirketin 0.18’lik borç/öz sermaye oranı ve ödenmiş sermayesinin yaklaşık 35 misline denk gelen net işletme sermayesi göze çarpıyor. Teknik olarak geçtiğimiz yıl endeks getirisinin altında kalan şirketin, yüzde 600 brüt kâr payı beklentisi ile birlikte hisselerinde yüzde 18 yükseliş potansiyeli ve 360 TL hedef fiyat öngörmekteyiz.

Volkan KUĞUCUK / ALB Forex Emtia Piyasaları Müdürü
“Traktör’de potansiyel yüzde 21”

TURK TRAKTÖR: Şirket hisselerinin traktör ve biçerdöver pazarına devletin sağlayacağı hurda teşviğinden olumlu etkilenmesi bekleniyor. 2020 yılına kadar tamamlanması beklenen proje bilanço rakamlarına pozitif katkı sağlayabilir. Yüzde SO ile pazarın lideri konumunda olan şirket açısından büyük fayda sağlanması beklenebilir. Temettü beklentimiz yüzde 7. Yaklaşık 96 TL [25 dolar) hedefini dikkate aldığımızda yüzde 21 getiri elde edilebilir.

AKSA AKRİLİK: 576 milyon TL tutarında teşvik yatırımı aldı. 2017’deki yüksek büyüme performansından olumlu etkilenen şirketlerin başında geliyor. 2018 içinde yurtiçindeki büyüme rakamlarının devam etmesi beklentilerine paralel olarak bilanço rakamlarındaki iyileşme sürebilir. Temettü beklentimiz yüzde 10. Şirket hisselerinde yüzde 13 yükselme potansiyeli ile 17.50 TL hedef fiyat öngörüyoruz.

HEKTAŞ: Son üçüncü çeyrek bilançosunda satışlarını geçen senenin aynı dönemine göre yüzde 44 artıran şirketin önümüzdeki süreçte iyi bir performans göstermesi beklenebilir. Geçtiğimiz yıl satın alma yoluyla kendi planları içindeki büyüme stratejisi olumlu karşılanabilir.

Temettü beklentimiz yüzde 8. Şirket hisselerinde yüzde 9 yükselme potansiyeli ile 8.20 TL hedef fiyat öngörüyoruz.

İdil Taraklı


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu