Ekonomi - Borsa - Hisse Senedi

Yılın son haftasında ön plana çıkan 20 hisse

Borsa uzmanları yılsonu rallisini güçlü bir olasılık olarak görüyor. Bu kapsamda petrol, kimya, çimento, teknoloji ve metal ana sanayi sektörlerinin ön plana çıkacağını düşünüyorlar…

BIST-100 Endeksi’nin son 10 yıllık Aralık ayı performansı incelendiğinde, genel görünümde olumlu bir tablo görünmese de 2016 Aralık ayından itibaren başlayan yükseliş trendi ile birlikte endeks 11 Haziran 2017 tarihinde 115.093 ile yeni zirve seviyelerini test etti. Analistler ise yılın tamamlanmasına sayılı günler kala, global piyasalarda olumlu havanın devam etmesi ile birlikte BIST-100 endeksinde de yukarı yönlü ivmelenmenin devam etmesini bekliyor.

Yılsonu rallisini güçlü bir olasılık olarak gören uzmanlar bu kapsamda petrol, kimya, çimento, teknoloji ve metal ana sanayi sektörlerinin ön plana çıkacağını düşünüyor. Özellikle finansalla-ı ı, potansiyeli, temettü verimi yüksek, net döviz pozisyonu pozitif olan ve görece olarak ucuz kalmış hisselere dikkat çekerek orta vade için 20 hisseye ‘al’ veriyor.

ucuz hisse

“PETROL, KİMYA, ÇİMENTO”

Yılbaşından itibaren endeksin Türk Lirası bazında yaklaşık yüzde 43 civarında değer kazandığına dikkat çeken Ahlatcı Yatırım Menkul Değerler Araştırma Uzmanı Muammer Demir, yur-tiçinde açıklanan üçüncü çeyrek şirket finansallarmın birçoğunun beklentileri aşması ile birlikte dördüncü çeyrek finansallarına yönelik iyimser beklentiler, büyümede yaşanan güçlü toparlanma, artan yabancı ilgisi ve endeksin GOÜ borsalarma göre düşük F/K’sı ile iskontolu işlem görmesini endeksteki yükselişler açısından olumlu katalizörler olarak belirtiyor. Yurtiçi piyasalarda, risk iştahının devam etmesi ile birlikte döviz kuru, tahvil getirisi ve CDS risk priminde yaşanan gerileme sonrasında endeks fiyat-lamalarmda yükseliş potansiyelinin halen varlığını sürdürdüğünü söyleyen Demir şu değerlendirmeyi yapıyor:

“Bu kapsamda petrol, kimya, çimento, teknoloji ve metal ana sanayi sektörlerinin ön plana çıkacağını düşünüyoruz. Özellikle, borsada işlem gören reel sektör şirketlerinin birçoğunun beklentiler üzerinde açıklanan üçüncü çeyrek kar rakamlarının, şirketlerin dördüncü çeyrek finansallarına pozitif katkı yapmasını bekliyoruz. Diğer taraftan, mevsim şartlarının etkileri, yeni iş ilişkileri ve devam eden projelere sahip, temettü verimliliği yüksek, cirolarında ihracatın ağırlıklı olduğu sektör şirketlerinin yaşanan gelişmelerde bir adım daha öne çıkacağım tahmin ediyoruz.” Demir bu kapsamda Arçelik, Sasa, Tüpraş, Soda Sanayii, Asel-san, indeks Bilgisayar, Petkim, Koç Holding, Erdemir, Ünye Çimento ve Kardemir hisselerine ‘al’ veriyor ve ön plana çıkacağını söylüyor.

“RALLİ OLMA İHTİMALİ GÜÇLÜ”

Işık FX Araştırma Uzmanı Yusuf Kavak da borsada geleneksel yılsonu rallisi bekliyor. Kötü gelen enflasyon verilerine karşın son 7.5 yılm en yüksek büyümesini yaşayan ekonomide önceki hafta yapılan TCMB toplantısında alman karar yetersiz bulunsa da, diğer majör merkez bankalarından şahin kararların çıkmaması ve yurtiçi sistematik risklerimizin şuan için bertaraf olmuş olmasını önemli buluyor. Gelişmelerin BIST-lOO’ün küresel borsa endekslerine ayak uy-durabilmesine olanak sağladığını ifade ederek “Küresel risk iştahını canlı tutarak bu rallinin olma ihtimalini güçlendiren faktörler olarak ise, ABD Kongresinde bu hafta onaylanan vergi reformu, küresel jeopolitik risklerin oldukça azalması ve Arallık ayında baz etkisinden ötürü düşüş beklenen enflasyon verilerini gösterebiliriz. Her ne kadar ABD vergi reformunun yasalaşması uzun vadede gelişmekte olan borsalar üzerinde negatif etki yapabilecek bir unsur olsa da kısa vadede küresel iyimserlik etkisinden ötürü bizim borsamızda-ki alım yönlü işlemleri de destekleyebilir” diyor.

Kavak, bu kapsamda finansalları, potansiyeli, temettü verimi yüksek, net döviz pozisyonu pozitif olan ve görece olarak ucuz kalmış hisselerin ön plana çıkabileceğini düşünüyor. Aygaz, Pınar Süt, Karsan, Turkcell, Eczacıbaşı Haç, Otokar, Ege Endüstri, Türk Telekom, Ülker Bisküvi ve Afyon Çimento hisselerine ‘al’ veriyor.

Muammer DEMİR / Ahlatcı Yatırım Menkul Değerler Araştırma Uzmanı

“Petkim çok önemli bir oyuncu”

Petkim: Şirketin 2017 üçüncü Çeyreğinde bir önceki yılın aynı çeyreğine göre, satışlarında yaşanan artışın karlılığını olumlu etkilediği gözleniyor. Yatırım faaliyetlerinde gelirler grubunda yaşanan artış ve operasyonel maliyetlerde gözlenen iyileşmeler sonrasında net karı da üçüncü çeyrekte yüzde 174 artış ile 374 milyon TL’ye ulaştı. Petkim maliyetlerini yaklaşık 100-120 milyon dolar düşürücü etki yapacağı tahmin edilen Star Rafinerisi’nin 2018 Eylül ayında üretime başlayacağı bildirildi. Bu rafineri ile birlikte yıllık 10 milyon ton petrol işleme kapasitesi oluşacak. Şirketin yer aldığı sektörde önemli oyunculardan olması, artan kapasite kullanım oranı, güçlü mali yapı ve finansal rasyoları ile döviz pozisyonu önemli kriterler. Petkim hisselerinde orta vadede de yüzde 10 artış ile 8.20 TL hedef fiyat öngörüyoruz.

Aselsan: Aralık ayı ortalarında şirketin kurumsal yönetim ilkeleri baz alınarak hazırlanan Kurumsal Yönetim Derecelendirme raporunda, geçen sene 10 üzerinden 9.15 olan notu 12.12.2017 tarihi itibariyle 9.20 olarak günceilendi. Son olarak Milli Savunma Bakanlığı ile arasında Termal El Dürbünü ve Portatif Termal Kamera tedariki ile ilgili olarak toplam bedeli 263 milyon TL tutarında iki ayrı sözleşme imzalandığı açıklandı. Bununla birlikte şirketin 2017 üçüncü çeyrek itibariyle 6.4 milyar dolar tutarında devam eden işleri bulunuyor. Aselsan’ın sektöründe öncü konumda yer alması, güçlü mali yapısı, yeni iş ilişkileri kurmaya devam etmesi ve bakiyeli siparişlerde yaşanan artış ve temettü verimliliği önemli. Şirket hisselerinde yüzde 17 yükseliş potansiyeli ile 38 TL hedef fiyat öngörüyoruz.

Ünye Çimento: Şirketin 2017 dokuz aylık döneminde çeyreklik dönemde önceki yılın eş dönemine göre yüze 33 artış ile 19 milyon TL olarak gerçekleşti. Satışları yüzde 4 artarken yatırım faaliyetlerinden gelirler ve finansal gelirler kaleminde yaşanan artışın dönem karına olumlu yansıdığı görülmekte.

Şirketin bağlı bulunduğu grubun sektörde önemli rol oynaması, geniş ürün yelpazesi, finansal rasyoları ve temettü verimi dikkat çekiyor. Ünye Çimento hisselerinde orta vadede yüzde 6 artış potansiyeli ile birlikte 4.40 TL hedef fiyat öngörüyoruz.

Yusuf KAVAK / Işık FX Araştırma Uzmanı

”Türk Telekom ucuz kaldı”

Türk Telekom: Şirketin yüzde 55’ine sahip olan Ojer Telekomünikasyonun bir süredir bankalara olan borçları nedeniyle gündeme gelen Türk Telekom’a, Ortadoğu ve Afrika’nın en büyük altıncı telekomünikasyon şirketi Ooredoo’nun teklif sunduğu bilinmekte. Ayrıca bu ay içerisinde Bank Of America ile 100 milyon dolar, Bank Of China ile de 200 milyon dolar tutarında uzun vadeli kredi anlaşması imzalayan şirket, yüzde 25 olan mobil hizmetlerdeki payını yüzde 30’a yükseltmeyi hedefliyor. Şirketin risk sermayesi alanına yatırım yapmak istediği ve iştiraklerinin değerlerini artırıp halka arz etmek istediği de şirket yönetimince belirtilmişti. Net döviz borçluluğunun negatif unsur olarak karşımıza çıktığı şirketin, 1.40’lık cari oran rasyosu bu borç sorunun operasyonel faaliyetler için risk oluşturmadığını göstermekte. Endekse oranla ucuz kalan şirket hisselerinde yüzde 8 yükseliş potansiyeli ile 6.83 TL hedef fiyat öngörüyoruz.

Ülker Bisküvi: Bir açıklama ile ana °rtağı Yıldız Holding aracılığıyla ~ International Biscuits’ın hisselerinin tamamının ve United Biscuits’in Suudi Arabistan, Ortadoğu ve Kuzey Afrika’daki dağıtım haklarının satın alınmasına karar verildiği belirtilmişti. Yine bu yıl vadesi dolan 550 milyon dolarlık sendikasyon kredisinin refinansmanı için 15 büyük uluslararası banka ile 450 milyon dolarlık kredi sözleşmesi imzaladı.

Böylece kısa vadeli borçlarını uzun vadeli kaleme kaydırarak riskini azalttığı da görülmekte. 2017 üçüncü çeyrek sonu itibariyle (dokuz aylık) geçtiğimiz senenin aynı dönemine göre FAVÖK’ünde yüzde 49‘luk artış görülen şirket, yatırımlarının kâra dönüşme olasılığıyla bu bağlamda güçlü potansiyelini korumakta.

Ayrıca 2017 yılında dolacak olan kayıtlı sermaye tavanı süresini 5 yıl daha uzatan şirket, ilerleyen günlerde bir sermaye artırımı yaparak finansal sağlamlılığını daha da artırabilir. Şirket hisselerinde yüzde U’lik yükseliş potansiyeli ile 21.85 TL hedef fiyat öngörüyoruz.

Afyon Çimento: 2017/9 aylık finansallarına göre bir önceki yılın aynı dönemine göre faiz ve vergi öncesi kârını (FAVÖK) yüzde 620, net kârını ise yüzde 87 oranında artırdığı görülüyor. Şirket yeni fabrikasının faaliyete geçmesiyle birlikte atıl vaziyetteki eski fabrikasını yaklaşık olarak 60 milyon TL bedelle satarak finansallarına kattı.

Ayrıca daha önce ön protokol imzaladığı arsa satışının gerçekleşmesi halinde bedelsiz sermaye artırımı ve temettü potansiyelini de yükseltecek olan şirketin, ülkemizin jeopolitik avantajlarından dolayı da ileriye dönük güçlü operasyonel görünümünü devam ettirmesi beklenmekte. Bu kapsamda şirket hisselerinde yüzde 17’lik yükseliş potansiyeli ile 8.80 TL hedef fiyat öngörüyoruz.

İDİL TARAKLI

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu