Pazarlama Reklam

Yılbaşı sepetlerinde bu yıl “sosyal sorumluluk” var

Pahalı yılbaşı hediyeleri dönemi geride kaldı. Şirketler artık onun yerine sosyal fayda içeren projelere yöneliyor: Bu yılbaşında adınıza kurtarılan bir sokak hayvanı ya da dikilen bir fidanın kartı gelirse şaşırmayın…

HEDİYENİN fiyatı değil anlamı makbuldür.

İşte tam da bu nedenle, bir zamanlarm pahalı yılbaşı hediyeleri, çeşit çeşit çikolata ve içeceklerle süslü sepetleri mazide kaldı. Kurumsal yeni yıl hediyelerinin yerini ise “sosyal sorumluluk” alıyor. Şirketler çalışanları, iş ortakları ve paydaşlarına, klasik yılbaşı hediyeleri göndermek yerine, onları sosyal fayda içeren projelerine entegre etmeyi tercih ediyor.

Yılbaşı sepetleri

Öyle ki bu yıl adınıza dikilen bir fidan, kurtarılan bir sokak hayvanı, eğitim masrafları üstlenilen bir çocuk ya da yine adınıza Suriyeli bir mülteciye gönderilen montun kartını alırsanız şaşırmayın. Bu tür bir hediyenin sizi süslü püslü bir yılbaşı sepetinden daha mutlu edeceğine inancımız tam.


Süreçte birçok sosyal toplum kuruluşu da devreye girmiş bile, HAÇİKO’dan TEMA’ya, Türk Eğitim Derneği’nden TEGV ve Unicef e birçok STK, kurumsal şirketlerle el ele yılbaşına hazırlanıyor. Hediyeyi üreten de gönderen de, işin içinde sosyal sorumluluk olduğu için bunu iletişim faaliyetlerinde de kullanmayı tercih ediyor. Dozajında yapıldığı takdirde bir sıkıntı görmüyorum; hatta örnek olması açısından en dikkat çekici bulduklarımızı paylaşıyoruz.

KAHVE KEYFİ İKİYE KATLANIYOR

Bu yılın en anlamlı projelerinden biri Karaca Porselen ve Uni cef işbirliğiyle hazırlanmış. Çocuklara eşit eğitim fırsatı sunmak adına geliştirilen ‘Türkiye’nin Değerleri, Gelecek Değerleri Yaratıyor ve Paylaşıyor’ projesi için özel tasarlanan Karaca’nın kahve fincanları, bu yılbaşmm en çok ilgi gören hediyeleri arasında yer alacağa benziyor.


Ara Güler, M. Rahmi Koç, Ayşe Kulin, Müjdat Gezen, Nilüfer Yumlu, Ajda Pekkan, Latif Demirci ve Kerem Gör-sev gibi isimler bu projeye kendi eserleri ile katkıda bulunmuş Mesela Ara Güler fotoğraf, Rahmi M. Koç kendi çizdiği yelkenli, Ayşe Kulin Hayal adlı kitabından bir cümle, Müjdat Gezen yaptığı yağlı boya bir tablo, Nilüfer ise kendi çizdiği çiçek desenlerini paylaşmış. Ajda Pekkan kendi çizdiği yıldız deseni, Latif Demirci karikatürü, Kerem Gorsev ise kendi bestelemiş olduğu bir notayı göndererek projeye destek vermiş. Bu çalışmalardan esinlenerek tasarlanan kahve fincanları ikili kutularda 49 TL’ye satılacak; elde edilen gelir ise Unicef in dar gelirli bölgelerdeki okul öncesi eğitim çalışmalarına bağışlanacak.

HAYVANSEVERLERE EŞSİZ ALTERNATİFLER

Örnekler bununla sınırlı değil. Okuma istekli çocukları eğitim boyunca destekleyen TOÇEV ise, sanatçı Estel Bensinyor’un özel olarak tasarladığı bardak altlıklarını bu yılbaşı hediye alternatifleri arasında sunuyor. Tanesi 10 TL’ye satılan bu altlıkların altılı seti ise 50 TL. TOÇEV için özel olarak tasarlanan bir başka alternatif olan kupalar ise Porland’ın desteğiyle üretildi. Sevimli çocuk figürleriyle tasarlanan kupalar, tanesi 15 TL’den satılıyor. Barınak Gönüllüleri ve Hayvanlara Yaşam Hakkı Demeği (BGD) ise ünlü tasarımcı ve sanat yönetmenleriyle çalışarak hazırladıkları çanta ve tişörtleri bu yılbaşının en çok ilgi çeken hediye alternatifi olarak sunuyor. Yeni yıl gelmeden hemen önce tasarımlar hazırlanmış ve görücüye çıkmış bile. Üstelik bu yılın sürprizi Ersin Karabulut, hazırladığı illüstrasyonla projeye destek olmuş.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu