Ekonomi - Borsa - Hisse Senedi

Yeni sisteminin ön plana çıkaracağı 33 hisse

Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi pek çok yeniliği beraberinde getirecek, Piyasalar yeni ekonomi yönetiminin söylemlerine odaklanmış durumda. Uzmanlar, yeni dönemde stratejik sektörlerin öne çıkmasını bekliyor…

GEÇEN hafta Türkiye’nin yeni bir yönetim sistemine geçmesi sonrasında kabine de belli oldu. Kabine değişikliğine piyasa hem BIST-lOO’de, hem de TL cephesinde ilk fiyatlamalarda aşağı yönlü bir düşüş ile tepki verdi. Ancak uzmanlar genel olarak piyasanın belirsizlik öngörüleri ile bu tepkiyi verdiğini ve geçici olduğunu düşünüyor. Analistler, parlamenter sistemden Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’ne geçilmesinin pek çok yeniliği de beraberinde getireceğini, piyasaların da yeni ekonomi yönetiminin söylemlerine odaklanacağını belirtiyor. Yabancı yatırımcıların stratejilerinin de bu parametreler sonrasında şekilleneceğini hatırlatan analistler, yeni kabine sonrası hükümetin özellikle stratejik olarak savunma sanayii, bilişim, yenilenebilir enerji, sağlık, kimya ve destek birimi olarak işlev gören taahhüt, madencilik, havacılık ve turizm sektörlerini ön plana çıkarabileceğini söylüyor. Analistler, bu kapsamda da 33 hissenin ön plana çıkacağına dikkat çekiyor.

“SAVUNMA, TURİZM”

Al Capital Yatırım Menkul Değerler Araştırma Uzmanı Vahap Taştan, piyasanın ekonomi yönetimine ilişkin açıklamaları yakından takip edeceğini söylüyor. Bu çerçevedeki açıklamaların ve gelişmelerin başta TL olmak üzere BIST-100 endeksini de etkileyeceğini belirterek, “Yabancı yatırımcı açısından sürdürülebilir bir büyüme ve getiri önemli. Yeni kabinenin büyümeyi önde tutacağı yorumu ön planda. Bu da 2018 ve 2019 yılları için yumuşak inişin daha uzun sürmesine, yaratılan büyümenin devam etmesine ve şirket karlarına olumlu yansımasına neden olabilir” diyor. Kabinenin oluşumuna bakıldığında alanında isim yapmış bakanlar bulunduğunu belirterek bununda bazı bakanlıkların bulunduğu sektörleri ön plana çıkardığına dikkat çekiyor. Taştan, yeni kabinenin Türkiye’nin savunma sanayi ve turizm cephesindeki adımlarının devam edeceğini gösterdiğini dile getirerek şu değerlendirmeyi yapıyor: “Yeni kabine ile sektörlerin tamamının olumlu etkileneceğini söylemek zor. Ancak dolaylı olarak inşaat, demirçelik, sanayi şirketlerinin de yeni dönemde ön plana çıkacağını söyleyebiliriz.”

Taştan, bu kapsamda Aksa Akrilik, Akbank, Anadolu Cam, Ancl Elektrik, Aselsan, Brisa, Çemtaş, Ege Endüstri, Enerjisa, Enka İnşaat, Kordsa, Kardemir, Sasa, TAV, Turkcell, THY, Tofaş Oto, Trakya Cam, Yataş ve Yapı Kredi hisselerinin ön plana çıkacağını düşünüyor.

“EKONOMİK PROGRAM BEKLENİYOR”

Yeni sistemin ekonomik parametreleri nasıl etkileyeceği ile ilgili şu aşamada para piyasalarımn temkinli davrandığını hatırlatan Gedik Yatırım Araştırma Müdürü Ali Kerim Akkoyunlu ise, önümüzdeki günlerde açıklanması beklenen yeni ekonomik makro ihtiyati tedbirler ve ekonomik program sonrası bu belirsizliklerin ve yönetim şeklinin de tam oturması ile göreceli olarak azalıp Türk varlık fiyatlarını destekleyebileceğini düşünüyor. Yabancı yatırımcıların stratejilerinin de bu parametreler sonrasında şekilleneceğini hatırlatan Akkoyunlu, “Ekonomik program ve etkileri belli olmadan tam olarak detaylı bir analiz yapmak zor.

Ancak, stratejik olarak hükümet savunma sanayii, bilişim, yenilenebilir enerji, sağlık, kimya ve destek birimi olarak işlev gören taahhüt, madencilik, havacılık ve turizm sektörleri ön plana çıkarabilir. Bunların yanında gıda ile perakende sektörü de cazibesini koruyacaktır” diyor.

Akkoyunlu, bu kapsamda Aselsan, Ulusoy Elektrik, Aksa Akrilik, Tekfen Holding, Kordsa, Orge Enerji, Lokman Hekim, îndex Bilgisayar, Zorlu Enerji, Migros, Otokar, THY, Koza .Altın, Net Holding, Akçansa, Enka İnşaat, Türk Te-lekom, Turkcell, Soda Sanayii, Yapı Kredi ve Kardemir hisselerinin ön plana çıkacağım düşünüyor.

Borsadaki düşüşten nasıl yararlanmalı?

■ Endekse göre daha iyi performans gösteren şirketler belirlenmeli.

■ Kısa vadeli olası riskler göz önünde bulundurularak döviz borcunun düşük olmasına dikkat edilmeli.

■ Hikayesi güçlü hisseler seçilmeli.

■ Finansal yapısının güçlü olmasına dikkat edilmeli.

■ Düzenli gelir yaratan hisseler dikkate alınmalı.

■ FAVÖK’ünü sürekli artıran ve FAVÖK yaratan şirketler seçilmeli.

Vahap TAŞTAN / Al Capital Yatırım Menkul Değerler Araştırma Uzmanı
“Aselsan hisseleri ucuzladı”

ASELSAN: İkinci halka arz dönemi boyunca şirket pay fiyatlarında sert düşüşler gözlemledik. Bu dönemin aynı zamanda erken seçim sürecine denk gelmesi de Aselsan’ın ucuzlamasını sağladı. Önümüzdeki dönemde savunma sanayine verilen önemin devam edeceği söylenebilir.

Hali hazırdaki fiyatlamanın da orta uzun vadeli alımlarda değerlendirilebileceği görüşü, şirketi ön plana çıkarıyor. Şirket hisselerinde yüzde 20 yükselme potansiyeli ile 33.00 TL hedef fiyat öngörüyoruz.

THY: İkinci çeyrekte hem fiyatlama, hem de mevsimsel şartlardan dolayı zor bir dönem geçiren şirketin 2018 ikinci çeyrek dönemini atlattıktan sonra yukarı potansiyelini koruyacağı görüşündeyiz. Şirketin n. döviz açık pozisyonundaki büyüklük, yılın geri kalanı için izlemede kalmamıza neden olsa da kısa vadeli y’ döviz yükümlülüklerini karşılayabilecek nakdi bulunuyor. Değerleme açısından da ucuz. Önümüzdeki dönemde de büyümesini hem sektörün, hem de Türkiye ortalamasının üzerine çıkaracağını düşünüyoruz. Şirket hisselerinde yüzde 17 yükselme potansiyeli ile 17.20-17.50 TL hedef fiyat öngörüyoruz.

ÇEMTAŞ: Şirketin satış hacmindeki artışın korunacağı beklentisi ve Türkiye ekonomisine ilişkin olarak büyüme revizyonlarındaki güncellemeler, iç talebin devam edeceğini ve şirket satışlarının yaklaşık yüzde 60’ının yapıldığı yurtiçi satışların büyüme trendini sürdüreceği belirtilebilir.

Buna ek olarak ticaret savaşlarına ilişkin şirketin ABD ile direkt bir satışı olmasa da AB’ye yapılan satışlarda önceki dönemlere göre yavaşlama beklense de, bu satışlardaki büyümenin de şirket büyümesine katkı sağlayacağını söyleyebiliriz.

Çarpan bazında şirket fiyatlamasını ortalamalarda görmekle birlikte, fiyatın yükseliş potansiyelini koruyabileceği görüşündeyiz. Çemtaş hisselerinde yüzde 17 yükseliş potansiyeli ile 6.80 TL hedef fiyat öngörüyoruz.

Ali Kerim AKKOYUNLU / Gedik Yatırım Araştırma Müdürü
“Aksa’da potansiyel yüzde 37”

AKSA AKRİLİK: Dolar bazlı gelir yapısı ile ön plana çıkan şirket hisseleri geçtiğimiz beş yılda FAVÖK’ünü 130 milyon dolar seviyesinde tutmayı başardı. Bu yıl da şirketin maliyetlerde görülen artışları fiyatlara yansıtılabilmesi ile FAVÖK rakamının 129 milyon dolar seviyelerine ulaşmasını bekliyoruz. Şirketin yüzde 50 pay ile iştiraki olan DovvAksa’nın Vestas ile dört yıl süreli 300 milyon dolarlık karbon fiber tedariki anlaşmasının ise kapasite kullanımını artırmasını ve önümüzdeki dönemde karlılığa destek olacağını tahmin ediyoruz. Dolardaki dalgalanma her ne kadar net kar üzerinde belli dönemlerde baskı yaratsa da faaliyet karlılığında ki görünüm nedeniyle olumlu görüşümüzü koruyoruz. Benzer şirket ortalamalarının altında piyasa çarpanlarına sahip olan Aksa Akrilik hisselerinde yüzde 37 yükseliş potansiyeli ile 15.10 TL hedef fiyat öngörüyoruz. Ve alım öneriyoruz.

ULUSOY ELEKTRİK: Şirketin bekleyen siparişlerinin 2018 yılında ihracat performansına olumlu katkı yapmasını, iç talebin de dağıtım şirketleri yatırımları ile güçlü seyretmeye devam etmesini bekliyoruz. Yurtiçi pazar rekabetinde hafif bozulma yaşanabilmesi ihtimaline karşın, ihracatın ivmelenmesi ile 2018 yılında, 2017 yılına benzer şekilde güçlü FAVÖK marjı üreteceğini düşünüyoruz. 31 Mart 2018 itibariyle 31 milyon TL net nakit pozisyonu olan şirket yüksek öz varlık karlılığı ve cazip piyasa çarpanları ile dikkat çekmekte. Ulusoy Elektrik hisselerinde yüzde 41 yükselme potansiyeli ile 13.40 TL hedef fiyat öngörüyoruz. Ve alım öneriyoruz.

SABANCI HOLDİNG: Piyasada işlem gören iştirakleri göz önünde bulundurulduğunda mevcut piyasa değeri ile yaklaşık yüzde 38 net aktif değeri iskontosu ile işlem görmekte. 2018 yılı başlarında yüzde 50 iştiraki Enerjisa’nın halka arzıyla şeffaflığının artmasını Holding’in net aktif değer iskontosuna ileride olumlu yansıyacağını düşünüyoruz. Banka dışı segmentlerdeki faaliyet karlılığının da olumlu görünümünü koruması ve bir önceki yıla göre iyileşme göstermesi de bir diğer etken olacaktır. Sabancı Holding hisselerinde yüzde 53 yükseliş potansiyeli ile 12.92 TL hedef fiyat öngörüyoruz. Ve alım öneriyoruz.

İDİLTARAKLI

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu