Pazarlama Reklam

Yapılanma tamam, sıra iletişimde

Türkiye’nin önemli yumuşak şeker üreticileri arasında yer alan Kervan Gıda, Bebeto markasıyla dünya pazarlarında da ilerliyor. Bugün 100 milyon dolar cirosu olan şirket, 80 ülkeye ihracat yapıyor.


Kervan Gıda Pazarlama Direktörü Bihter Koçum, son beş yıldır Turquality programı kapsamında olduklannı ve bunun faydasını gördüklerini belirtiyor. Özellikle Ürdün, Mısır, İran ve Irak başta olmak üzere Ortadoğu pazannda yumuşak şeker denince akla Bebeto’nun geldiğini söyleyen Koçum, ancak bu bölgedeki siyasi istikrarsızlığın şirketin yurtdışı planlannı değiştirdiğini anlatıyor. Güney Afrika, Amerika ve Ingiltere’de ofisler açtıklannı belirten Koçum, 20l6’da Almanya’da da bir ofis açacaklan bilgisini veriyor.

Kervan Gıda Pazarlama

Bihter Koçum, lokalize olma yolunda ofis açmanın ilk adım olduğunu söylüyor. Bunun ardından yaptıklan çalışmalan ve gelecek hedeflerini ise şu sözlerle anlatıyor: “Biz bu ülkelerde ofisler açtıktan sonra tüketim alışkanlıklanna bakıp, ona göre ürünler geliştirmeye başladık. Mesela Ortadoğu insanı için daha parlak ürünler, Avrupalılar için ise daha sade ve fonksiyonel ürünler üretiyoruz. Uzakdoğu için ise ekşi ürünler yapıyoruz. Bugüne kadar iletişimimizi tek merkezden yönetiyorduk. Satış ağı ve ürün gamı şekillenmesinin ardından 2016 yılında iletişim planımızı lokal olarak yapma karan aldık. Biz bir global ajans seçeceğiz ve ofislerimizin olduğu yerlerde bu ajansların yapılan bizim için çalışacaklar. 20l6’da yoğun iletişim yapmayı planlıyoruz.”

Kervan Gıda, Bebeto Eğlence Adası markasıyla da bugün yurtdışında 40 ve yurtiçinde ise 20 şubeye sahip. Şirket, bu konseptle de büyüme planlan yapıyor. 2014’te Manisa’da bir lolipop fabrikası satın alan Kervan Gıda nın hedeflerinden birini de 2023 yılına kadar yurtdışında üretici bir şirket satın almak oluşturuyor.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu