İş Kurmak İçin Yeni İş Fikirleri

Wi-Fi paylaştıran platform

Wi-Fi paylaştıran platform

Wi-Fi paylaştıran platformYurtdışında akıllı telefonunuz elinizde Wi-Fi arayıp da bulamadığınız oldu mu? Bir yurtdışı seyahatinde Wi-Fi erişimi bulamayan girişimci Martin Varsavsky bu alanda dikkat çekici bir iş fikri yarattı.

Varsavsky, Paris’te gezerken telefonunda birçok internet bağlantısı görmesine rağmen, bu bağlantılar şifreli olduğu için bu ağları kullanamayınca, neden Wi-Fi’lerimizi paylaşmıyoruz sorusunun peşinde Fon şirketini kurmuş.


Fon platformuna üye olanlar, kendi evlerindeki ya da işyer-lerindeki Wi-Fi modemlerini kullanmadıkları zaman şifrelerini kamusal kullanıma açıyorlar. Böylelikle kendileri de ihtiyaç duyduklarında bu platformun diğer üyelerinin internet şifrelerini kullanıyorlar. Dünyada büyük ilgi gören proje, şimdiden 12 milyon Wi-Fi noktasına ulaşmış durumda. Proje özellikle Avrupa’da önemli seviyelere ulaşınca birçok yatırımcının da ilgisini çekmiş. Şirket Qualcomm’dan 14 milyon dolar yatırım almış.

Girişimci Varsavsky, esas ciddi yatırımının şirket 100 milyon Wi-Fi noktasına ulaştığında geleceğine inanıyor. Dünyada paylaşım ekonomisi bu gibi örneklerle gelişiyor.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu