Pazarlama Reklam

Ünlü yıldızların kullanıldığı reklam filmleri her zaman tutmuyor

Dev bütçelerle hazırlanan ve ünlü yıldızların kullanıldığı reklam filmleri her zaman tutmuyor. Reklam bütçesinin ziyan olmaması için reklam filminde strateji, slogan, çekim ve uyuma dikkat!..

PAZARLAMA gurusu Philip Kotler uzun zaman önce, “Şirketler, kendi adlarını parlatmak için ünlülerin havalarını ödünç almaya başladılar” demişti. Geldiğimiz nokta ve rakamlar ise Kotler’in saptamasını çoktan haklı çıkardı. Ülkemizde de reklam ve pazarlama stratejilerinde şirketlerin ünlü kullanımının yüzde 70’lere vardığını gösteriyor.

Ancak yapılan işler, her yıldızın şirketi de parlatmayacağını gösterir nitelikte. Özellikle reklam stratejisi, senaryoları ve çekimleriyle ünlüyü “vezir de, rezil de” etmek şirkete kalıyor. İşin içine ünlü karışınca devleşen reklam bütçelerinin bazıları hedefi doksandan vururken, maalesef bazıları sınıfta kalıyor. Sadece Mayıs ayında ekranlara gelen reklam filmleri bile bu gerçeği gözler önüne serecek nitelikte… İşte sosyal medyadaki yorumlarla birlikte bu reklamlardan bazıları.

pepsi kor tadim testi

“AÇACAĞIZ ULUDAĞ LİMONATAMIZI”

“Gazoz olma, efsane ol” kampanyasıyla geçen yıllarda sektörde adından söz ettirmeyi başaran Uludağ İçecek’in Kibariyeli reklam filmiyle başlayalım. Yaklaşan yazı karşılamak için başrolünde Kibariye’nin olduğu filmde, reklam müziği olarak “Hadi Hadi” şarkısı uyarlanmış. Bu küçük hamlenin ilk başarılı gol olduğunu söylemek lazım; çünkü “lililili monata” herkesten tam not aldı bile. Kibariye’nin “Açacağız Uludağ Limonatamızı, değiştireceğiz havamızı” sloganı ise bir ünlüye bu kadar yakışır. Gülümseten ve akıllarda kalan reklam için Güzel Sanat-lar’ı tebrik etmek gerekiyor.

ÖZKAN UĞUR’UN KARİZMASI YETTİ Mİ?

Bir diğer içecek reklamında rol alan isim ise Özkan Uğur oldu. “Adına bakma tadma bak” sloganıyla ekranlara gelen filmde Titrifikir imzası yer alıyor. Öncelikle kullanılan strateji ve içeriğin çok klasik, ezber bir yöntem olduğu ortada. Bu nedenle yaratıcılık açısından kampanyayı çok beğendiğimizi söyleyemeyeceğiz. Ancak Özkan Uğur seçimini ayakta alkışlıyorum, karizmasıyla Uğur, reklama tüm havayı katan isim olmuş. Tabii ki rakibin “duygusal” ve her biri bomba etkisi yaratan reklamlarına karşılık sönük kalacağını tahmin etmek hiç de zor değil. Muhteşem bir iş olmasa da Özkan Uğur’u “vezir” etmeyi başardığından bizden sadece geçer not alıyor.

PERSİL’İN DEĞİŞMEZ ÜNLÜSÜ

Persil ve Pınar Altuğ İkilisi, artık “kuru fasulye-pilav” veya “kavun-peynir” gibi en çok bilinen İkililer arasında kafamıza kazınmış durumda.

Ünlü kullanımında en stabil şirketler arasında şimdiden yerini aldı. Artık Altuğ’u rol aldığı dizi veya filmlerle değil Persil’le hatırlıyor durumdayız. Her ikisi için de bir değişiklik şarttı ve firma bu konuda sürpriz olarak Altuğ’un kızı Su’yu tercih etmiş.

Gerçekten de pembe gözlükleriyle Su’nun ilgimizi çektiğini itiraf etmek gerekiyor. Ayrıca minik kız PR açısından da güzel bir malzeme olmuş. Yeterli olmuş mu derseniz cevabımız kesinlikle olumsuz…

“BOL ACILI” GARANTİ REKLAMI

Ve ayın en kötüsü… Garanti Bankası yeni uygulaması Ugi’nin tanıtımı için reklam filminde önce Mehmet Aslantuğ’a ardından Altan Erkekli’ye yer verdi. Biri gençlik aşkımız; diğeri oyunculuk denildiğinde akla gelen ilk beş isim arasında liste başı. İlk bakışta “muhteşem bir iş olmuştur kesin” gözüyle baktığımız reklam filmleri, senaryosuyla direkt sınıfta kalıyor. Senarist reklam filmlerini yazmadan önce ya bir küple Müslüm Gürses dinlemiş ya da Kemalettin Tuğcu okumuş olmalı. Komşusunun kızının bilgisayar bütçesine destek olan Aslantuğ ile çocuğu okusun diye arabasını satan Erkekli, ne yazık ki duygularımıza hitap etmediği başaramadığı için sadece tabiri caizse “acıtasyon” seviyesinde kalıyor. İşin daha ilginci, kampanyanın arkasında birbirinden başarılı ve yaratıcılıkta üst seviyelere tırmanmış bir Alameti-farika imzası var.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu