Ekonomi - Borsa - Hisse Senedi

Ucuz Türk varlıkları yabancıları çekiyor

BİST-100 geçen hafta 89.000 sınırını aştı. Bu seviyelerden abını sürecin iyi yönetilmesi koşuluyla öneren uzmanlar, “Endeksle korelasyonu yüksek hisselerde alım için düzeltme beklemek daha sağlıklı” diyor. Son dönemde yabancılar ise ahmlarıyla dikkat çekiyor. Yabancı paralar cinsinden Türk varlıklarının ucuz olmasının alınılan artırdığı söylenirken, yabancı ilgisinin süreceği öngörülüyor.

Geçen hafta dikkatler ABD Merkez Bankası’nın (FED) ocak ayı tutanaklarındaydı. Tutanaklarda, istihdam ve enflasyon rakamlarının beklentilere yakın gelmesi durumunda yakın zamanda faiz artışına gidileceği belirtildi. Tutanaklar ‘güvercin’ tonlu olarak değerlendirilirken, mart ayının faiz artışından ziyade ‘sinyal ayı’ olacağına yönelik beklentinin korunduğu yorumu yapılıyor.

BİST-100 Endeksi 23 Şubat’ta, kurdaki geri çekilmenin etkisiyle uzun zamandır kıramadığı 89.000 sınırını aşarak 89.138’den kapandı. Haftayı ise gerileyerek 88.258’den tamamladı.

YÜKSELİŞ SÜRER Mİ?

Borsanın yükseliş eğilimi akıllara “Borsa değerleme olarak uygun seviyelerde mi ve yükseliş devam eder mi” sorulannı getiriyor. XTB Menkul Değerler Araştırma Müdürü Arzu Toktay, bu soruya, Kasım 2016’da BİST-100’de F/K oranının 7,5 ile ekonominin daraldığı 2009 yılı seviyesine yaklaştığını hatırlatarak yanıt veriyor. Toktay, “2016 Kasım’dan sonra negatif Fitclı bekleyişine rağmen, iskontolu BİST-100 taban arayışı içindeydi. Fitch kararıyla piyasanın ‘en kötüsü geride kaldı’ fiyatlaması, F/K oranını 8,8’e taşıdı” diyor. Sürecin iyi yönetilmesi koşuluyla bu seviyelerden alım öneren Arzu Toktay, borsada yükselişin devamını öngörüyor. Toktay, kısa vadede ! düzeltme sürecindeki piyasanın 87.000’in üzerinde kalmasının ‘güç göstergesi’ olarak görülmesi gerektiğini, Trump’m yavaş ekonomik adımlan ve ötelenen FED faiz artınm beklentisiyle 94.000’in hedeflenebileceğim söylüyor.

Turk varliklari

HİSSE BAZLI HAREKETLER

Endekste yükselişin süreceği görüşünün aksine, geri çekilme olabileceği yönündeki öngörüler de dillendiriliyor. Gedik Yatırım Yatırım Danışmanı Ceren Bakçay, 90.000’e yakın seviyelerdeki BÎST’te şirketlerin hedef değerleri baz alındığında kısa vadeli yükseliş potansiyelinin sınırlandığım düşünüyor. ‘Yıl içinde endeksin 90.000’in üzerine çıkma olasılığını yüksek görsek de sert yükselişin ardından endeks bir süre 80.000-90.000’de dalgalanabilir’ diyen Bakçay’a göre, hisse bazlı hareketler ön plana çıkabilir.

Ancak bir parantez açan Ceren Bakçay, endeksle korelasyonu yüksek hisse senetlerinde yeni alım için düzeltme hareketi beklemenin sağlıklı olacağını ifade ediyor. Endeksle korelasyonu düşük hisselerde bu stratejinin hisse özelinde oluşturulmasını, ortaklık yapısı güçlü, satış geliri istikrarlı, faaliyet ve öz varlık kârlılığı yüksek hisselere öncelik verilmesini tavsiye ediyor.

YABANCI YATIRIMCILAR

Piyasalardaki yükselişin etkisi, yabancı yatırımcılarda da görülüyor. Yabancı yatırımcıların ocak ayı itibarıyla net alımı 816 milyon dolar oldu. Ocak ayları bazında bu alımlar 2007’den bu yana en yüksek, 1997’den bu yana ise en yüksek ikinci yabancı alımı anlamına geliyor. Yabancıların Mart 2016’dan bu yana 882 milyon TL kümülatif net satışı da bu işlemlerle karşılandı.

ALB Forex Araştırma Yönetmeni Onur Altın, yabancı yatırımcıların ocak ayında net alımı en çok bankacılık, net satışı ise en çok iletişim ve savunmada yaptığını dile getiriyor. Yabancıların en çok net alım yaptığı ilk beş hisseyi Garanti, Halkbank, Türk Hava Yollan, İş Bankası, Vakıfbank olarak sıralayan Onur Altın, Aselsan, Türk Traktör, Tekfen, Migros, Park Elektrik’in ise en çok satılan ilk beş hisse olduğu bilgisini aktarıyor.

ALGI DÜZELİYOR

Fitch’in 27 Ocak’ta kredi notunu indirmesine ve yatırım yapılabilir seviyedeki tüm notların kaybına rağmen, yabancı alımlannın devam etmesi de merak uyandırıyor. 27 Ocak’ta yabana takas oranının yüzde 64,19, BİST-lOO’ün 83.827 olduğu, 24 Şubat itibarıyla yabancı takas oranının yüzde 64,80’e, BİST-100’ün 89.000’lere geldiği göze çarpıyor.

Piyasanın not indirimlerini önceden fiyatlandığı görüşünü paylaşan Destek Yatırım Araştırma Müdür Yardımcısı Adnan Çekçen, yılbaşından bu yana güçlü TL varlıklarının ve hükümetin desteklediği ekonomik ortamın yabancıların algısını düzeltmeye başladığını kaydediyor. Yılın ilk yarısında küresel risk iştahının kuvvetli seyretmesini bekleyen Çekçen, bu durumun Türkiye gibi gelişmekte olan ülkelere fon akışım desteklediğinin altını çiziyor. Çekçen, “Referandum sürecinde direkt yatırımlardan çok portföy yatınmlan artabilir. Borsa ve tahvil piyasamız, yılın ikinci yarısına doğru yabancı yatırımcıların katkısıyla daha güçlü seyredebilir” diye konuşuyor.

YABANCI KURULUŞLAR NE DİYOR?

Commerzbank: Dolar/TL kuru, TCMB’nin para politikasını daha fazla sıkılaştırmaması durumunda, gelecek aylarda sert yükselebilir. Genişleyen cari açık, yükselen enflasyon ve ekonomik daralma, TL’ye ilişkin dikkat edilmesi gereken unsurlar.

Credit Suisse: Üç aylık dolar/TL tahminimizi 4 TL’den 3,80 TL’ye revize ediyoruz. 12 aylık hedefimiz ise 4,10 TL düzeyinde. TL’de daha az olumsuz görüşümüz var. TCMB sıkı para politikasını korur, dolar yumuşak seyrini sürdürürse, TL kısa vadede kazanç sağlayabilir.

JP Morgan: Şubat ayı itibarıyla piyasa esnekliğini dikkate alarak TL’de tavsiyemizi ‘ağırlığını azalt’tan ‘piyasa ağırlığı’ seviyesine getirdik. Dolar/TL için 2017 Mart, Haziran, Eylül ve Aralık tahminlerimiz sırasıyla 3,74,3,83,3,92 ve 4,01.

Morgan Stanley: 2017 yıl sonu TÜFE beklentimizi yüzde 8’den yüzde 9,l’e yükselttik. Fitch’in not indiriminde siyasi görünüm ve güvenlik, ekonomik göstergelerden daha etkili oldu. Moody’s ve Fitch’in not indirimlerinin en büyük doğrudan etkisi dış açık finansmanında görülecek.

Societe Generale: TCMB’nin yükselen ağırlıklı ortalama fonlama maliyeti, genişleyen faiz koridoru, TL deposu karşılığı döviz deposu ihaleleri, TL’deki volatiliteyi ve biriken enflasyonist baskıların açıkça kabullenilmesini yavaşlattı. Euro/TL’de 3,5478 kısa pozisyon olarak hedeflenebilir.

YABANCI YATIRIMCILARIN TÜRKİYE YE İLGİSİ ARTACAK
Mahmut L. Ünlü/ÜNLÜ & Co Yönetim Kurutu Başkanı

YATIRIMCI TİPİ DEĞİŞTİ: 2015’te Türkiye’ye 16,9 milyar dolar ile son 10 yılın en yüksek direkt yabancı sermaye yatırımı girdi. 20l6’da bu rakam 10 milyar dolar oldu. Bu süreçte yatırımcı tipi değişti. Kısa vadeli yatırımcıların yerini, yatırıma uzun vadede ve sektörel bakan yatırımcılar aldı. Bu, ekonomik öngörülebilirliğin kısa vadede zorlaşmasından kaynaklandı.

‘ALIM’I KAÇIRMA ENDİŞESİ: Ağustos 20l6’da yabancı yatırımcılar Türk varlıklarının çok ucuz olduğunu, orta-uzun vadede bu varlıkların potansiyel sunacağını düşünüyor, alım zamanını doğru tespit etmek için bekliyorlardı. Şubat 201/de ise altm fırsatını kaçırma endişesi yaşıyorlar. TL’nin stabilize olmaya başlamasıyla, Türk varlıklarının ucuz kalacağı dönemin daha kısa olacağı kanaatindeler.

2015 SEVİYESİ ZORLANABİLİR: Büyüme hedeflerimizin düşük olsa da gelişmekte olan ülkelere kıyasla görece makul olması, TL’deki değer kazancı, yabancı para birimleri karşısında cazip seviyede varlıklar bulunması, yatırımcıların Türkiye’ye ilgisini artıracak. Direkt yabancı yatırımlar 2015 seviyelerini zorlayabilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu